Az idősebb Maros megyei futballrajongók szívesen emlékeznek vissza arra az UEFA-kupa-mérkőzésre, amelyen a Marosvásárhely aranycsapatának nevezett, minden idők legkedveltebb együttese, az AS Armata története legsikeresebb időszakában először és utoljára győzött tétmérkőzésen európai kupatalálkozón. A történelmi futballmeccsre 1977. szeptember 14-én került sor a szebb napokat is megélt Ligetben, amikor a görög AEK Athén ellen diadalmaskodott az alakulat a néhai Fanici 81. percben szerzett találatával. Sajnos az athéni visszavágón 0-3 arányban alulmaradtak Bölöniék, így fennállásuk történetében harmadszor és egyben utoljára búcsúztak az európai kupaporondtól.

Hogyan készülődött az ASA az AEK elleni, kettős találkozóra?

Mint köztudott, a helyi katonacsapat már 1975-ben bemutatkozhatott az UEFA-kupában (2-2 itthon és 1-4 idegenben, a Drezdai Dynamo ellen), miután az 1974–1975-ös idényben az A osztályban ezüstérmes lett a bukaresti Dinamo mögött, majd az 1975–1976-os A osztályos szezont a harmadik helyen zárták a bajnok Steaua és az őt követő Dinamo mögött, így 1976 őszén újra az UEFA-kupában szerepelhetett (0-1 itthon és 0-3 idegenben a Zágrábi Dinamo ellen).

Az 1976–1977-es bajnokság végén a vásárhelyi katonacsapat negyedik lett a hazai élvonalbeli pontvadászat végén a Steaua, a Dinamo és az Universitatea Craiova mögött, így 1977 őszén újabb kettős UEFA-kupa-találkozóra volt hivatalos.

Fotó: Facebook

Erre az összecsapásra a Boné Tibor–Ördögh Attila edzőpáros alaposan megfiatalítva kezdte a felkészülést: Nagy Miki egy FC Konstanca elleni hazai találkozón akasztotta szögre a csukát, és Medgyesre vonult vissza levezetni, St. Gligore (Paloma) és Szöllősi László Dicsőszentmártonba, a Chimicához ment ,,kölcsönbe”, Nágel Zoltán kapus pedig 119 A osztályos találkozót letudva, 7 év után tért vissza szülővárosába, Kolozsvárra. Őket az ifjúsági együttestől feltörekvő fiatalokkal pótolta a vezetőség, így Biró Levente (Laska) kapus, Ilie Costel, Mátéfi István és Mircea Ogrean mezőnyjátékosok kaptak behívót a nagycsapatba, sőt, még egy próbálkozásra visszatért Kanyaró Attila is, és a metalotehnicás Gh. Ruját próbaszezonra szerződtette a szakvezetés.

Az athéniak ellen készülődve – akik szinten a negyedikek voltak az 1976–1977-es görög élvonalbeli pontvadászatban –, az idénynyitás előtt, a Ligetbe a Veréb-Szántó, Salamon, Kutasi, Oláh (66. perc Petrovics) – Teodoru, Borostyán, Tomes (66. perc Takács) – Magyar (66. perc Szalai), Görgei és Fekete összetételű diósgyőri VTK rándult le, melyet 2-1 arányban győztek le a vásárhelyiek (gólszerzők: V. Pâslaru és Fanici, illetve Borostyán).

Az A osztályban az ASA – az AEK elleni hazai meccsig – 0-0-s döntetlent ért el a Ploieşti-i Petrolul ellen idegenben, 2-4 arányban maradt alul az FC Argeş otthonában, itthon pedig 4-1-re iskolázták le Hajnalék az FC Bihart meg a Resicai FCM-t, és 4-0-ra legyőzték szintén hazai pályán a Bákói SC-t.

ASA 1975, karikatúra

Kik játszottak az AEK Athén elleni, győztes találkozón?

Az AS Armata–AEK Athén UEFA-kupa-találkozó első felvonására 1977. szeptember 14-én került sor a Ligetben.

Mitko Csukov bolgár játékvezető sípjelzésekor a következő játékosok léptek pályára: a hazaiak klasszikus hadrendben álltak fel, azaz Sólyom – Onuţan, Unchiaş, Gáll D. – Varodi (60. p. Both II), Pâslaru, Bölöni – Fazakas (74. p. Kanyaró A.), Fanici és Hajnal, míg a görögök csapata a Steriudas – Inzoglu (48. p. Tsamis), Nicolau, Ravusis, Damianidis – Viera, Nicoludis, Theodoridis – Ardizoglu, Moussuris és Mavros felállásban futballozott.

A hazai együttes több, azon találkozón szerepelt egykori játékosa szerint a 12500 férőhelyes ligeti stadionban mintegy húszezren voltak jelen, sőt a stadion szomszédságában lévő fákra is több tízen kapaszkodtak fel, hogy részesei legyenek a történelmi mérkőzésnek, hazai győzelemnek. Az ASA egykori klasszisának, Fanici Andrásnak a 81. percben szerzett góljával sikerült győzniük a vásárhelyieknek a döngető kráternek is beillő marosvásárhelyi ligeti stadionban.

Sajnos ez a minimális győzelem túl kevésnek bizonyult a továbbjutáshoz, mivel az Égei-tenger partja közelében sorra került visszavágón Papaioanou 20., Viera 35. és Moussuris 44. percben szerzett góljának köszönhetően a görögök jutottak tovább.

A visszavágón a Sólyom – Onuţan, Unchiaş, Ispir, Körtési – Hajnal, Bölöni, Gáll D. – Fazakas (67. p. Márton Levente), Fanici és Both II. felállítást használta Bóné mester.

Ez a győzelem volt mindmáig a Maros megyei labdarúgás első, egyben legcsodálatosabb diadala az európai kupaporondon.

Nagy Miki visszavonulása – AS Armata – FC Konstanca 3-1 (2-1)

Felső sor, balról jobbra: Pâslaru, Unchiaş, Sólyom, Ispir, Bölöni, Fazakas, Varodi

Alsó sor: Onuţan, Nagy Miki, Gáll, Fanici

Mikor volt a vásárhelyi futball második európai kupagyőzelme?

A második marosvásárhelyi európai kupagyőzelemre az AEK elleni kettős mérkőzés után 38 évre, azaz 2015. augusztus 6-án került sor, amikor a korábbi ASA 2-1 arányban győzött a francia AS Saint Etienne otthonában, miután egy héttel korábban Marosvásárhelyen, a Sziget utcai stadionban a franciák diadalmaskodtak 3-0 arányban. Így a marosvásárhelyi együttes búcsút intett az Európa-ligának.

Azon a találkozón így festett a Vasile Miriuţa által edzett ASA felállítása a Saint-Etienne otthonában:

Stancioiu – Golanski, Ivan Gonzales, Balici, Velayos – Hanca (61. p. Jazvici), G. Muresan, Gorobsov, Luis Pedro (72. p. Ramiro Costa) – Axente, Jurado (46. p. Brandan).

Gólszerzők: Luis Pedro 39. és Ivan Gonzales 62. (ASA), illetve Ivan Gonzales 72. – öngól (Saint-Etienne).

Igaz, ez a csapat egy más alakulat volt, ami egy más lapra tartozik...