2026. június 24., szerda

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Hamarosan itt vannak az olcsó Volkswagen-csoportos villanyautók

Az elektromos autók megjelenése óta sokan azt hozzák fel érvként, hogy nem váltanak villanyautóra, hogy sokkal drágábbak, mint a hagyományos, belső égésű motorral szerelt társaik. Ez az első években vitán felül állt, azonban szép lassan elkezdett egymáshoz közelíteni az ár. Mostanra pedig nagyrészt ugyanannyiba kerül, egy azonos kategórián belül, egy elektromos és egy belső égésű motorral szerelt változat. Azt is hozzá kell tenni, hogy a jelenlegi töltőinfrastruktúrát szem előtt tartva csak annak tudjuk igazán ajánlani az elektromos autót, aki otthon és/vagy a munkahelyén tudja tölteni, de ez már egy másik történet. Akinek viszont van lehetősége a töltésre az most örvendhet, hiszen hamarosan négy megfizethető villanyautó fog érkezni a Volkswagen-csoporttól.

A hír különösen pozitív a spanyol ipar számára, hiszen a nyugat-európai ország már évtizedek óta a konszern gyártásának egyik fő helyszíne, viszont most a Seat & Cupra csoport megerősödésével még nagyobb hangsúlyt kap, ugyanis az elektromos gyártás otthonává válhat a Martorelli gyár, amelyet a közelmúltban 3 milliárd euró értékben korszerűsítettek és úgy alakították át a 160 ezer négyzetmétert, hogy ott a belső égésű motoros típusok mellett a tisztán elektromos autókat is a lehető legkorszerűbb és leghatékonyabb módon tudják gyártani. A Barcelona közelében lévő üzembe 1000 új robotot és 60 sajtolószerszámot szereltek be a hatékonyság érdekében.

A felújított gyár átadását mérföldkőnek nevezte Markus Haupt, a Seat & Cupra vezérigazgatója, aki rámutatott, hogy ez jelentős kulturális szemléletváltást és összehangolt munkát igényel. A felújított gyár pedig azt is jelenti, hogy Spanyolország egyre inkább ipari nagyhatalommá válik. Thomas Schäfer, a Volkswagen AG igazgatótanácsának tagja hozzátette, hogy az új MEB platform széleskörű használata és a cégcsoporton belüli együttműködés 600 millió eurós költségmegtakarítást eredményez, lehetővé téve, hogy négy eltérő, megfizethető villanyautót dobjanak piacra.

De nemcsak a konszernnek, hanem valóban a teljes spanyol iparnak jót tesz a felújított gyár, hiszen fontos szerepet kapnak a helyi beszállítók is. Jelenleg 90 cég 110 telephelyen gyárt alkatrészeket a cégcsoportnak, ami az autók költségének 70%-át teszi ki, ez pedig értelemszerűen mind hozzájárul a spanyol ipar fejlődéséhez, a GDP-növekedéséhez.

De milyen autók fognak készülni a felújított gyárban? Elsősorban a Cupra Raval és a Volkswagen ID.Polo, de nagy valószínűséggel át fog kerülni a gyárba a jelenleg Navarrában készülő Volkswagen ID.Cross és Skoda Epiq, hiszen ezek is a modellcsalád tagjai, ráadásul mind a négy típust a Seat & Cupra menedzseli, akárcsak a két üzem alkalmazottainak együttműködését. Ami pedig az alkalmazottakat illeti: a konszern rájuk is figyelmet fordított, hiszen hiába a felújított üzem és az új gépek, ha senki nem tudja megfelelően használni azokat. Az alkalmazottak pont ezért már túl vannak összesen 560 ezernyi óra képzésen.


„Micsoda meglepetés”! Ismét elhalasztották a Tesla Roadster bemutatóját

Mostmár tényleg ki lehet jelenteni, hogy a Tesla Roadster olyan, mint Schrödinger macskája, létezik is, meg nem is. Az elmúlt időszakban több alkalommal is szóba került, Elon Musk többször beszélt arról, hogy mikor fogják végre – közel egy évtized késés után – bemutatni a modellt. Csak az idei évben elhangzott az áprilisi és a júniusi bemutató is. Viszont nemrég bejelentették – „nagy meglepetésre” – hogy később fog érkezni a modell, vagy augusztusban, vagy csak azután valamikor, ki tudja, hogy mikor.

A Roadster kapcsán azt sem szabad elfelejteni, hogy egyelőre csak a bemutatóról van szó, ennek a megvalósulása is kérdéses, viszont a bemutató után még továbbra is évek fognak eltelni addig, ameddig elkezdődik a gyártás, már ha egyáltalán elkezdődik. Nem mellesleg, az autót eredetileg 2017 novemberében mutatták be prototípusként, akkor még 2020-as gyártásindítást ígértek. Közel kilenc évvel később azonban továbbra sincs sorozatgyártású Roadster és kitudja, hogy lesz-e egyáltalán? Ha tippelni kellene, akkor továbbra is, meghozzá egyre nagyobb meggyőződéssel mondanánk azt, hogy nem, a Roadster már soha nem fog elkészülni, azaz ez egy – maradva a kezdeti metaforánál – halott macska.

A mostani halasztás oka, a rendelkezésre álló információk szerint, a SpaceX-el közösen fejlesztett hideggázos hajtóműrendszer. A Tesla ezt „A71” néven emlegeti házon belül, és a célja nem kevesebb, mint az extrém, 1 másodperc alatti 0-100-as gyorsulás további fokozása. Elon Musk korábban azt állította, hogy a rendszer segítségével az autó rövid időre akár elemelkedhet a talajtól. Egész pontosan először a márka vezetője arról beszélt, hogy az autó képes lesz repülni, majd később finomította az álláspontját. Amúgy a kínai vetélytársak már bő másfél évvel ezelőtt bemutattak egy olyan autót, amely képes ugrani, azaz egy rövid időre el tud emelkedni a talajtól.

A folyamatosan elhalasztott modellből két változat is kellene készüljön, amelyek közül az egyik egy különleges, SpaceX-csomagos verzió hideggázos fúvókákkal, illetve kellene készüljön belőle egy visszafogottabb kivitel is. Musk már 2018-ban arról beszélt, hogy nagyjából tíz sűrített levegős rakétahajtómű kerülhet az autóba a hátsó ülések helyére, amelyek javítanák a gyorsulást, a fékezést és a kanyarodási képességeket.

Elon Musk szavahihetőségét – számos egyéb mellett – rombolja a Roadster nem létezése, és ez kihat a Tesla megítélésére is. Utóbbira pedig nagyon nincs most szüksége a márkának, hiszen az elmúlt időszakban csökkentek az eladásaik. Ez viszont csak az egyik része a történetnek, merthogy azt is látni kell, hogy még 2017-ben, amikor bejelentették a Roadster második generációját, akkor sokan befizettek egy csekélynek semmiképpen nem nevezhető 50.000 dolláros előleget, de például a Founders Series tulajdonosai nem kevesebb, mint negyedmillió dollárt utaltak el. Akik pedig így tettek nem meglepő módon nem örülnek, hogy kilenc éve várnak bármilyen kézzel fogható eredményre. Korábbi modellek példájából pedig azt is tudni lehet, hogy hiába késik az autó tömeggyártása hosszú éveket az ígérethez képest, a Teslától nagyon nehéz, szinte lehetetlen visszaszerezni az előleget. Arról nem is beszélve, hogy kamatot nem adnak, ebből és az inflációból következtetve kijelenthető, hogy egyre kevesebbet ér az a pénz, amit a vásárló előlegként kifizetett.


Egyre több gyártó lép fel a telefontükrözés ellen

Napjainkban az új autót vásárlók természetesnek veszik, hogy az autójukban van Apple CarPlay és Android Auto, sőt, a kizárólag vezetékes megoldások helyett szinte minden esetben megvan a vezeték nélküli csatlakoztatás lehetősége is. Most azonban úgy néz ki, hogy egyre több autógyártó szeretné elengedni ezt a funkciót, helyette pedig a saját rendszerüket fejlesztenék olyan szintre, hogy ne legyen szükség állandó telefonos kapcsolatra és az autó kezelőfelületének felülírására.

A Tesla például már rég száműzte a tükrözést, nemrég pedig a General Motorshoz tartozó márkák (Chevrolet, Cadillac, GMC) is a saját útjukat járják, és nemcsak az elektromos kivitelek esetében.

Nemrég pedig a Volkswagennel pénzügyi és technológiai partnerségben lévő Rivian döntött úgy, hogy kivezeti a megoldást a következő generációs modelljeiből. Erről Wassym Bensaid, a márka szoftverigazgatója beszélt a The Vergenek adott interjújában, amelyben elmondta, hogy öt évvel ezelőtt a belső méréseik szerint a vásárlóik több, mint 70%-a kérte a telefontükrözést, azonban ez az arány mostanra kevesebb, mint 25%. A szoftverigazgató elmagyarázta azt is, hogy a Rivian teljes kontrollt szeretne gyakorolni a nagyméretű műszerfali képernyőkön található minden egyes pixel felett. Amikor egy sofőr csatlakoztatja a telefonját egy tükröző alkalmazás futtatásához, a szoftver átveszi az egész kijelző feletti irányítást. A Rivian úgy véli, hogy ez a teljes hatalomátvétel tönkreteszi azt a specifikus, gondosan megtervezett felhasználói élményt, amelyet a tulajdonosaiknak szeretnének nyújtani.

Bensaid szerint a telefontükrözési funkciók sosem fognak annyira felhasználóbarát módon hozzáférni az autó vezérlőegységeihez, hogy a teljes középső kijelzőt elfoglalva is jó felhasználói élményt nyújtsanak, viszont az AI és a hangasszisztens olyan gyorsan fejlődik, hogy a cég a saját, Unreal Engine grafikai alapú rendszerében és Rivian Assistant szoftveres megoldásaiban látja a jövőt, a telefontükrözésre múltbéli megoldásként tekint. A Rivian döntése kapcsán ugyanakkor fontos kiemelni, hogy ez egyelőre nem érinti a Volkswagen csoporthoz tartozó autókat. A Rivian-Volkswagen közös vállalata, az RV Tech továbbra is úgy fejleszt, hogy a telefontükrözés funkció aktiválható legyen, sőt, még az sem biztos, hogy a Volkswagen minden modellje követi majd a Rivian azon logikáját, hogy az összes autót Unreal Engine alapú grafikai motorral és arra épített saját operációs rendszerrel dobja a piacra.


Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató