2024. july 1., Monday

A lett Ernests Kalve nélkül játszotta le az idei utolsó bajnoki mérkőzését a Marosvásárhelyi CSM férfikosárlabda-csapata, amelyen a 11. hely volt a tét a Medgyes elleni sorozatban. Kalvénak hirtelen haza kellett utaznia a családjában bekövetkezett haláleset miatt, hiányában azonban majdnem utolsó előtti lett az utolsónak szánt mérkőzés, pedig a medgyesi 25 pontos siker után sima ügynek tűnt, hogy hazai pályán meglesz a második győzelem is a helyosztó sorozatban.

Tény, hogy Kalve szerepe igencsak fontos a marosvásárhelyi rotációban, és a könnyed medgyesi sikerben jelentős része volt, azonban a győzelemre nélküle is a CSM lett volna az esélyesebb, hiszen Medgyes szélnek eresztette az összes idegenlégiósát, és csak belföldiekkel állt pályára. A 25 pontos siker azonban túlságosan ellazította a marosvásárhelyi játékosokat, félig vakáción érezve magukat léptek pályára, és ez nagyon hamar megmutatkozott az eredményjelzőn. Sok dobás kimaradt, nem összpontosítottak a tripláknál, és hogy nem feltétlenül a medgyesi védelem miatt volt a gyenge dobószázalék, azt a szabaddobások bűnrossz hatásfoka mutatta. Szünetre nyolcpontos hátránnyal vonult a CSM, noha lepattanózásban simán jobb volt az ellenfelénél, de lényegesen rosszabb dobási hatásfokkal. A csapatkapitány Sánta Szabolcs már a terem kijáratánál számonkérte a társaitól a hozzáállás hiányát, és az öltözőben minden bizonnyal a helyükre kerültek a dolgok.

Fotó: Nagy Tibor

A vérszemet kapott medgyesiek azonban nagyon lelkesen vetették bele magukat a védekezésbe a folytatásban, támadásban nehéz pozícióból is betaláltak, így csak nehezen csökkent a vendégek előnye. Sőt, miután két pontra sikerült megközelíteni őket a harmadik negyed végére, a negyedik negyed közepére 13 pont előnyre tettek szert, és a marosvásárhelyi csapat már-már kezdhette tervezni a kiszállást a harmadik mérkőzésre. Aztán az utolsó hat percben váratlan fordulat állt be, 14-0-s rohammal sikerült utolérni az ellenfelet. A végjátékban mindkét félnek lett volna lehetősége eldönteni a meccset, a rendes játékidő azonban 80-80-ra végződött, így következhetett az öt perc hosszabbítás.

A ráadásban mikor egyik, mikor a másik csapat került egy-egy pont előnybe, aztán a medgyesiek egymás után két távoli kísérletet is kihagytak, Bölöni két szabaddobásával pedig 3 pontra nőtt a marosvásárhelyiek előnye. Nicoară szabaddobásaival egy pontra csökkent a medgyesi hátrány, és jött a taktikai szabálytalanság Şolopával szemben, aki mindkét dobását kihagyta, a lepattanót viszont Engi-Rosenfeld begyűjtötte, és két pontra váltotta. A végére Dragoş Andrei megpróbálkozott még egy távoli dobással, de az eredmény már nem változott. Megkínlódott siker volt minimális, hatfős rotációval, a szezon végére erősen megfogyatkozott kerettel, egy áldozati, fura idény végén, amelyet a marosvásárhelyi csapat az utolsó értékcsoportban kezdett, nem volt joga a felsőházi rájátszásba kerülni, amelyből hiányoztak az igazi izgalmak, a lelátóról pedig szinte teljesen elfogytak a nézők.

Innen már csak feljebb lehet?

Férfikosárlabda Nemzeti Liga, a 11. helyekért kiírt párharc, második mérkőzés: Marosvásárhelyi CSM – Medgyesi CSM 92:89 (20-22, 18-24, 24-21, 18-13, 12-9)

Marosvásárhely, ligeti sportcsarnok, 300 néző. Vezette: Sorin Drugău (Brassó), Bertalan István (Kolozsvár), Ionuţ Moraru (Kolozsvár). Ellenőr: Alexandru Columban (Kolozsvár).

Marosvásárhely: Şolopa 22 pont, Sánta 20, Bölöni 15 (2), Borşa 14 (1), Kilyén 12 (3), Engi-Rosenfeld 9 (1).

Medgyes: Nicoară 25 (1), Cioacătă 19 (1), Sajin 16, Iliescu 15 (3), Dragoş Andrei 12 (2), Banciu 2, Vrîncian.

Elődöntő sorozatok, negyedik mérkőzések:

* az 1-4. helyekért (három győzelemig tartó párharcok): SCM U Craiova – Nagyszebeni CSU 58:74 (1-3), Nagyváradi CSM – Kolozsvári U-BT 91:86 (3-1)

Helyosztók (két győzelemig tartó párharcok), második mérkőzések:

* a 9. helyért: Galaci Phoenix – CSO Voluntari 62:68 (0-2)

* a 11. helyért: Marosvásárhelyi CSM – Medgyesi CSM 92:89 (2-0)

* a 13 helyért: Konstancai Athletic – Máramarosszigeti CSM 86:80 (2-0)

* a 15. helyért: Csíkszeredai VSKC – CSM Focşani 109:73 (2-0)

* a 17-21. helyekért zajló torna: Kolozsvári U – Zsilvásárhelyi ACS 79:81, Bukaresti Agronomia – Bukaresti Aurel Vlaicu Főgimnázium 74:54.

Lemondott a kolozsváriak edzője

Csapata veresége miatt bejelentette lemondási szándékát a Kolozsvári U-BT edzője. Mihai Silvăşan azt mondta, vállalja a felelősséget a kudarcért, és úgy érzi, távoznia kell. A klub vezetősége a lemondást elfogadta.