2024. july 3., Wednesday

Története során harmadszor nyert labdarúgó-világbajnokságot Argentína azzal, hogy a katari vb vasárnapi fináléjában 2-2-es rendes játékidő és 3-3-as hosszabbítás után tizenegyesekkel 4-2-re legyőzte a legutóbb aranyérmes francia válogatottat.

A franciák átadták a területet riválisuknak, és inkább kontrákra rendeztek be, de sok hibával futballoztak, így az argentinok veszélyes helyzeteket tudtak kialakítani. A félidő közepén megszületett a döntő első gólja: a 23. percben Di María szép csel után betört a büntetőterületre, hátulról Dembélé szabálytalankodott vele szemben, a büntetőt Messi higgadtan a kapu bal oldalába gurította (1-0).

Az argentinok nem sokkal később egy tökéletes kontrával növelték előnyüket. A 36. percben, villámgyors argentin kontra végén a jobb oldalon felfutó Álvarez tökéletesen játszott keresztbe az érkező Di María elé, aki a kapu bal oldalába passzolt (2-0). A franciák megrogytak, ezt érzékelte Didier Deschamps szövetségi kapitány is, aki még a szünet előtt kettőt cserélt. A címvédő európai együttes ennek ellenére úgy zárta az első játékrészt, hogy kapura lövési kísérlete sem volt.

A fordulást követően némileg feljavult a franciák játéka, de helyzeteket továbbra sem tudott kidolgozni, az argentinok összességében magabiztosan őrizték előnyüket. A 80. percben így szinte a semmiből szépítettek a franciák, a századik válogatottságát ünneplő Otamendi szabálytalankodott a büntetőterületre betörő Kolo Muanival szemben, a 11-est pedig Mbappé a jobb alsó sarokba lőtte (2-1).

A PSG sztárja két perc múlva egy csodálatos góllal egyenlített: miután a levegőben kényszerítőzött csapattársával, a visszaszálló labdát 15 méterről kapásból a bal alsó sarokba lőtte (2-2). A hajrá a franciákról szólt, a ráadás utolsó percében mégis Messi volt közel a gólhoz, de távoli lövését Lloris bravúrral hárította.

A hosszabbítás első félidejének utolsó percében Messi zseniálisan tálalt Lautaro Martinez elé, de az Internazionale csatárának közeli lövésébe beleléptek. A támadó néhány pillanattal később egy tökéletes indítást követően egyedül léphetett ki, de mellé lőtt.

A folytatásban is az argentinok akarata érvényesült, Martínez harmadszor is ziccert hibázott, de itt már ünnepelhettek az argentinok, ugyanis Messi közvetlen közelről nem hibázta el az ismétlést. A 108. percben ti. egy villámgyors argentin kontra végén Lautaro Martínez ziccerben találta magát, nagy erővel lőtt közelről, Lloris hárított, de Messi közvetlen közelről a kapuba kotorta a labdát, amelyet már csak jóval a gólvonal mögül tudtak kirúgni (3-2). Ezzel azonban még nem volt vége, a 118. percben Mbappé másodszor is odaállhatott a büntetőponthoz, miután a lövése eltalálta Montiel könyökét a 16-oson belül. A 11-est Mbappé a kapu bal oldalába lőtte (3-3).

A slusszpoén a 120. percben jöhetett volna, Mbappé kapura tartó beadását Kolo Muani nem tudta megcsúsztatni, a labda így is csak centikkel ment mellé, majd a 123. percben újra ő került ziccerbe, azonban Emiliano Martínez a vb egyik legnagyobb védését mutatta be.

A döntés így a tizenegyespárbajra maradt, amelynek során a franciáktól Coman és Tchouameni hibázott, az argentinok viszont tökéletesen lőttek, és megnyerték a világbajnoki címet.

Labdarúgó-vb, döntő: Argentína – Franciaország 3-3, 11-esekkel: 4-2.

Luszail, 88.966 néző, vezette: Szymon Marciniak (lengyel).

Gólszerzők: Messi (23., 108., az elsőt 11-esből), Di María (36.), illetve Mbappé (80., 82., 118., az elsőt és a harmadikat 11-esből).

Sárga lap: Fernandez (45+7.), Acuna (90+8.), Paredes (114.), Montiel (116.), illetve Rabiot (55.), Thuram (87.), Giroud (95., a kispadon).

Argentína: Emiliano Martínez – Romero, Otamendi, Molina (91. Montiel), Tagliafico (120+1. Dybala) – De Paul (102. Paredes), Mac Allister (116. Pezzella), Fernandez, Di María (64. Acuna) – Messi, Álvarez (102. Martínez).

Franciaország: Lloris – Koundé, Varane (113. Konaté), Upamecano, Theo Hernandez (71. Camavinga) – Tchouameni, Rabiot (96. Fofana) – Griezmann (71. Coman) – Mbappé, Dembélé (41. Kolo Muani) – Giroud (41. Thuram).

Fotó: a FIFA World Cup közösségi oldal

Deschamps: így jobban fáj a vereség

A vasárnapi világbajnoki döntőben vesztes francia válogatott szövetségi kapitánya, Didier Deschamps szerint még inkább nehézzé teszi megemészteni az eseményeket annak tükrében, hogy csapata kétszer is vert helyzetből állt fel.

„Visszajöttünk a szakadék széléről, ezért is fáj ennyire a dolog. A legvégén megvolt a meccslabdánk, de nem sikerült – utalt a szakember Randal Kolo Muani helyzetére, amelyet a 123. percben óriási bravúrral védett a vb legjobb kapusának választott Emiliano Martínez. – A kétgólos hátrányunk után ha kikapunk esetleg 3-0-ra, akkor annyit mondtunk volna, bravó, Argentína. Természetesen ettől függetlenül gratulálok a riválisnak, nagyszerű mérkőzést játszott” – fogalmazott a játékosként 1998-ban, edzőként négy évvel ezelőtt világbajnok tréner.

Deschamps megjegyezte, a dél-amerikai riválison látta, hogy játékosai érzik, világbajnoki döntőt játszanak, csapatában viszont már nem érezte annyira a tüzet.

Hozzátette, előzetesen senkin nem látta, hogy rossz formában lenne, azonban Ousmane Dembélét és Olivier Giroud-t is lecserélte még a szünet előtt, ugyanis, bár a „döntőig elvitték a csapatot”, a fináléban gyengén teljesítettek, az alakulatot pedig fel kellett ráznia.

Deschamps természetesen kitért a mesterhármast szerző Kylian Mbappéra, aki „nyomot szeretett volna hagyni maga után” a tornán, ezt meg is tette, de végül nem annyira, mint azt tervezte.

A franciák kapusa, Hugo Lloris bokszmeccshez hasonlította a finálét. „Ütésre ütéssel válaszoltunk, a futball pedig bebizonyította, hogy egyetlen gól meg tudja változtatni a meccs lefolyását” – mondta, arra utalva, hogy a 80. percig, amikor Kylian Mbappé 11-esből szépített, nem sok lehetőségük volt a Kékeknek, utána viszont akár meg is nyerhették volna a döntőt.

Scaloni: minden nehézségre volt válaszunk

Lionel Scaloni szövetségi kapitány szerint az argentin labdarúgó-válogatott annak köszönheti harmadik világbajnoki címét, hogy minden nehézségre volt válasza a katari tornán.

„Nem hiszem el, hogy mennyit szenvedtünk egy tökéletes meccsen. Hihetetlen, de ennek a csapatnak minden nehézségre volt válasza. Ma nagyon komoly ütésekből is felálltunk az egyenlítések után” – utalt arra a 44 éves tréner, hogy a rivális francia csapat a rendes játékidőben 0-2-ről, majd a hosszabbításban 2-3-ról is egyenlített.

„Lenyűgöző, hogy ez így végződött. Tudtam, hogy Isten egyszer megajándékoz ezzel, de nem tudom, miért volt olyan érzésem, hogy ez így fog történni. Ez ismét nagyon boldoggá tett – fogalmazott a duplázó és a torna legjobbjának választott Lionel Messi, aki elárulta azt is, hogy nem vonul vissza a válogatottól. – Akarok néhány mérkőzést világbajnokként játszani. Szerencsés vagyok, hogy minden címet megnyertem már előtte, egyedül ez hiányzott a pályafutásomból, ezért ezt szeretném megosztani a szurkolókkal Argentínában.”

A torna legjobb kapusának választott Emiliano Martínez is azt emelte ki, hogy nem rogyott össze a csapat a váratlan fordulat után: „Két vacak lövés, és egyenlítettek. Adtak még egy büntetőt nekik, abból is gólt szereztek – utalt az Aston Villa hálóőre arra, hogy Mbappé duplájáig jószerivel dolga sem volt. – Nyugodt voltam a tizenegyesek során, csak tettem a dolgomat. Álmodni sem tudtam volna szebb világbajnokságot.”

„Ezt a pillanatot soha életemben nem felejtem el – mondta örömittasan a legjobb fiatal játékosnak választott Enzo Fernández. – Az, hogy a hazámat képviselve megnyertük a világbajnokságot, felbecsülhetetlen. Most ünnepeljünk együtt.”