Ez a weboldal sütiket használ
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató
2026-06-23 14:00:00
*Fotók: Bereczky Sándor
Június 23-án, kedden hivatalosan átadták a Maros Megyei Klinikai Kórház új genetikai és szövettani laboratóriumát, amely a daganatos megbetegedések korszerű diagnosztizálását szolgálja. Az egészségügyi egységet olyan modern felszerelésekkel látták el, amelyek nemzetközi szintre emelik a marosvásárhelyi onkológiai ellátást.
A sajtótájékoztató keretében dr. Ovidiu Gîrbovan, a Maros Megyei Klinikai Kórház menedzsere kiemelte, hogy a laboratórium létrehozása rendkívül fontos projekt volt, hiszen hozzáférhetőbbé, gyorsabbá és hatékonyabbá teszi az onkológiai ellátást úgy a Maros megyei, mint az ország többi pontjáról érkező pácienseknek.
Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke többek között kiemelte, hogy az egészség a legnagyobb érték, amivel rendelkezünk.
– Amikor egy ember vagy egy család egészségügyi problémával szembesül, a legfontosabb dolog, hogy gyors, szakszerű és korszerű ellátásban részesüljön. Ehhez nemcsak elhivatott szakemberekre van szükség, hanem olyan modern technológiákra és eszközökre is, amelyek lehetővé teszik a pontos diagnózist és a hatékony kezelést. Ez a projekt is ezt a célt szolgálja. Segítségével az itt dolgozó szakemberek még magasabb színvonalon végezhetik munkájukat, a betegek pedig gyorsabban és biztonságosabban juthatnak a szükséges vizsgálatokhoz, illetve kezelésekhez – mondta.

Dr. Ovidiu Gîrbovan, Péter Ferenc és dr. Ovidiu Cotoi (balról jobbra)
Péter Ferenc hangsúlyozta, a projekt összértéke 10,8 millió lej, amiből a Maros Megyei Tanács önrésze közel 1,1 millió lej volt. Kiemelte továbbá, hogy folyamatosan azon dolgoznak, hogy „a megyei egészségügyi intézmények fejlődjenek, az épületek megújuljanak, az egységekben korszerű műszerek legyenek, és javuljanak a munkakörülmények”. Hozzátette, hogy a Maros Megyei Tanács mindig is nagy figyelmet fordított az egészségügyi infrastruktúra fejlesztésére: az elmúlt években megújult az Onkológiai Klinika, jelenleg pedig a Tüdőgyógyászati Klinika felújításán dolgoznak. Emellett, a 2026-os évre az egészségügy területén a megyei tanács saját költségvetéséből 30 millió lejt különített el a két alárendelt kórház – a Maros Megyei Klinikai Kórház, illetve a Dicsőszentmártoni Városi Kórház – működésére és fejlesztésére.
A felszólalók sorát dr. Ovidiu Cotoi, a Maros Megyei Klinikai Kórház kórbonctani osztályának vezetője zárta, kiemelve, hogy a marosvásárhelyi orvoslás meghatározó pillanathoz érkezett, hiszen évek óta először lesz újra európai uniós és nemzetközi színvonalú infrastruktúra a kórbonctani osztályon. Hangsúlyozta, hogy a szóban forgó beruházás azért is kulcsfontosságú, mert a daganatos megbetegedések gyors és pontos diagnosztizálása életeket menthet. A molekuláris patológia lehetővé teszi a személyre szabott és célzott terápiát, a laboratórium pedig ebben nyújt segítséget.
.jpg)
A beruházást Paula Cerghizan projektmenedzser és dr. Iuliu Gabriel Cocuz munkálatvezető ismertette. Mint mondták, a kettes számú Poliklinikán található laboratórium teljes körű rákdiagnosztikai vizsgálatok elvégzésére alkalmas, és megfelel a legszínvonalasabb országos és nemzetközi irányelveknek. Az újonnan beszerzett felszerelés között szerepel több mintavételi egység, a minták tárolására alkalmas szellőzőrendszerrel ellátott szekrény, mélyhűtő, speciális mikroszkóp, rezgéscsillapító asztal, illetve a parafinblokkok és szövettani minták tárolására alkalmas szekrény is. Néhány gépezetet már beüzemeltek, de a műszerek egy része még akkreditálásra vár.
