A balkezesség nem hátrány
2016-01-20 13:05:10
- Menyhárt Borbála
A szép kezeddel írj! – szóltak rá egykor a balkezes gyerekre a szigorú tanítók, akik nem számoltak azzal, hogy nem döntés kérdése, melyik kezünket használjuk.
A szép kezeddel írj! – szóltak rá egykor a balkezes gyerekre a szigorú tanítók, akik nem számoltak azzal, hogy nem döntés kérdése, melyik kezünket használjuk. Mikor dől el, hogy valaki jobb- vagy balkezes lesz, és milyen veszélyeket rejt, ha a balkezes gyereket arra kényszerítik, hogy a jobb kezét használja? Kérdéseinkre Csoboth Adél gyógypedagógus, a Gyulafehérvári Caritas szászrégeni munkapontjának a szakembere válaszolt.
– Kisgyerekkorban előfordul, hogy egy gyerek mindkét kezét egyformán használja. Ez így van rendjén?
– A kezesség kialakulása egy folyamat, amelyben vannak egyéni eltérések, különböző fejlődési periódusok. Egy kisgyermeknek még nincs kialakult testtudata, testképe, így normális, ha adott életkorban mindkét kezét használja, próbálgatja. Ahogy a gyermek növekszik, egyre többször fogja a domináns kezét használni a cselekvések végrehajtásakor.
– Milyen életkorban dől el, hogy melyik kéz lesz a domináns?
– A lateralitás kialakulása, amely meghatározza, hogy testünk melyik oldala válik dominánssá, hosszú folyamat. Kétéves kor előtt megfigyelhető, hogy a gyermek néha a bal, néha a jobb vagy mindkét kezét használja. A beszéd és a kezesség általában párhuzamosan fejlődik, így 2 éves kor után egyre gyakrabban a domináns kezét használja a kisgyerek. Általában 4 éves korban a jobb vagy a bal kezét használja a cselekvésekhez. A kéz dominanciája előkészítő vagy első osztályig ki kell alakuljon a zökkenőmentes tanuláshoz, de a teljes rögzülés 8 évesen történik.
– Hogyan lehet észrevenni, hogy egy gyerek balkezes lesz? Milyen jelei vannak ennek?
– A domináns kéz (esetünkben a bal) pontosabb, precízebb mozgások elvégzésére képes, így a gyermek ezt használja gyakrabban a különböző élethelyzetekben: bal kézzel mos fogat, fogja a kanalat, veszi el a számára érdekes dolgot, bal lábbal rúgja a labdát stb. Az is előfordul, hogy néhány cselekvésre a jobb oldali végtagokat használja, de ha az esetek többségében a balt, akkor bal oldali dominanciáról beszélhetünk.
– Előfordulhat-e, hogy, tegyük fel, a jobb kezével eszik, de rajzolásra a balt használja?
– Igen, előfordulhat. Oka lehet a még kialakulóban lévő lateralitás, de passzív átszokás is, amikor a balkezes kisgyerek, látva, hogy társai a másik kezüket használják, utánozva őket, ő is elkezdi használni a jobb, esetében ügyetlenebb kezét. Ilyen esetben biztassuk a gyereket a bal kéz használatára.
Ugyanakkor olyan személyek is vannak, akik mindkét kezüket egyforma ügyességgel használják, őket ambidexternek nevezi a szakirodalom, ez nagyon ritka és nagyobb iskolás kortól lehet megállapítani.
– Megtörténik, hogy a szülők kényszerítik a gyereket, hogy ne a bal, hanem a jobb kezét használja. Ennek milyen veszélyei vannak?
– A mai napig előfordul, hogy a szülő vagy felnőtt arra kéri a gyereket, hogy a ,,szép kezét” használja – ilyenkor általában a gyerekek értetlenül néznek a felnőttre, jogosan, hisz mind a két kezük ugyanolyan szép. Régen, amikor a bal
,,csúnya kéznek” számított, az iskolai átszoktatás természetes, sőt kötelező volt. Ebben az esetben a domináns agyféltekét kevésbé foglalkoztatják, míg a másikat munkára kényszerítik. Ennek következtében a gyerek hamar elfárad, nem tud úgy teljesíteni, mint társai, és ez hamar szorongáshoz, frusztrációhoz vezethet, amely akár beszédzavart (pl. dadogás), de tanulási nehézségeket is okozhat (diszlexia, diszgráfia), és a jó képességű, de balkezes gyermek problémás jobbkezessé válhat.
Napjainkra már a tudomány és a pedagógia sem támogatja az átszoktatást, sőt elveti, hisz a kényszeres átszoktatás súlyos következményekkel is járhat.
– Milyen hátrányai lesznek – ha lesznek – a későbbiekben (is-kolában) annak, ha a gyerek balkezes? Sok szülő attól tart, hogy csúnyán fog majd írni, rajzolni... Van-e összefüggés a balkezesség és csúnya írás között?
– Nem indul hátránnyal az iskolában a balkezes gyerek, a későbbiekben sem lesz emiatt hátrányosan megkülönböztetve. Az az elképzelés, hogy ügyetlenebbek jobbkezes társaiknál, a jobbkezeseknek tervezett tárgyak kezdeti nehézkesebb használatából ered, amelyet nagyon hamar megtanulnak kezelni.
A kutatók nem mutattak ki minőségi, illetve mennyiségi különbséget a bal- és jobbkezes írás között, tehát a balkezesség és a csúnya írás között nincs összefüggés. Amikor a balkezes gyermek írni tanul, gyakran utánozza a jobbkezes gyermek kéztartását, úgynevezett tükörtartással ír és így gyakran elmaszatolja a már leírt betűket, ami csúnyának tűnhet a felnőtt számára. Ezért fontos, hogy helyes kéztartást, eszköztartást mutassunk a balkezes gyermeknek: a lapot a test középvonalától balra helyezzük el, és döntsük jobbra kb. 30 fokkal a papírt.
A balkezességre téves hátrányként, rossz dologként tekintenünk. Kezeljük természetesen, akár különleges tényként, és támogassuk a gyereket, hogy könnyebben tudjon boldogulni a jobbkezesek világában.
– Igényel-e külön foglalkozást, szakemberi segítséget a balkezes gyerek?
– A balkezesség nem jelent fogyatékosságot, gyengébb képességeket a jobbkezességnél, így szakember beavatkozása sem szükséges. Napjainkban már van kifejezetten balkezeseknek készült ceruza, toll, olló, vonalzó, amelyek könnyebbé tehetik a balkezes gyerekek iskolai boldogulását –érdemes ilyen eszközöket beszerezni. Az osztályban a balkezes gyereket ültessük a pad bal oldalára, így nem fog összeütközni a könyöke jobbkezes padtársáéval. Ezek az apró figyelmességek nem igényelnek nagy erőfeszítést sem
a szülőtől, sem a pedagógustól, de a balkezes gyermek számára nagy segítség.
– Mi áll a balkezesség kialakulásának a hátterében? Esetleg örökletesség is közrejátszik?
– A háttérben az agyfélteki dominancia áll. Az emberek nagy többségénél a bal agyfélteke a domináns, ők lesznek a jobbkezesek, akiknél a jobb agyfélteke domináns, balkezesek lesznek. Amennyiben mindkét szülőnek a bal a domináns keze, közel 50% az esély, hogy a gyerek is balkezes lesz, így az öröklődés is közrejátszik. Ugyanakkor magzati korban a magas tesztoszteronhormon-szint jelentősen lassítja a bal agyfélteke fejlődését, így a jobb válik dominánssá, és balkezességet okozhat. A balkezesség pontos okát még nem ismeri a tudomány.