Brüsszel nagyobb költségvetési rugalmasságot fontolgat a migránsválság kezelésére
Az Európai Bizottság annak a lehetőségét vizsgálja, hogy a migránsválságot olyan „rendkívüli körülménynek” nyilvánítsa, amely az európai költségvetési szabályok rugalmasabb kezelését teszi lehetővé .
Az Európai Bizottság annak a lehetőségét vizsgálja, hogy a migránsválságot olyan „rendkívüli körülménynek” nyilvánítsa, amely az európai költségvetési szabályok rugalmasabb kezelését teszi lehetővé – mondta kedden Pierre Moscovici gazdasági ügyekért felelős uniós biztos.
Ausztria és Olaszország azt kérte Brüsszeltől, hogy alkalmazza a stabilitási és növekedési paktum azon cikkelyét, amely rendkívüli helyzetben engedélyezi, hogy a költségvetési hiány meghaladja a GDP-arányos 3 százalékot anélkül, hogy az szankciós eljárást vonna maga után.
Moscovici a France2 francia közszolgálati televízióban megerősítette, hogy a stabilitási és növekedési paktum tekintettel van a rendkívüli körülményekre.
„Fel kell tennünk a kérdést, hogy a mostani helyzetben rendkívüli körülményekről van-e szó a paktum értelmében, és ha alkalmazunk egyfajta rugalmassági cikkelyt, azt milyen mértékben” – mondta a francia biztos.
„Most vizsgáljuk ezt a kérdést. Részletekkel fogok szolgálni, hogy az Európai Tanács véleményt alkothasson” – tette hozzá. Ugyanakkor azt is megemlítette, hogy ez nem lehet
„felhívás költségvetési lazaságra”.
Az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői ma vitatják meg az Európai Bizottságnak a 120 ezer menedékkérő elosztásáról szóló javaslatát a tagállamok között. A többség támogatja a kvótarendszert szorgalmazó sürgősségi intézkedést, de több kelet- és közép-európai tagállam, köztük Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Csehország ellenzi azt. Ennek kapcsán az uniós biztos megjegyezte, hogy az Európai Bizottság nem támogatja azt az elképzelést, hogy pénzügyi szankciókkal sújtsák azon tagállamokat, amelyek nem fogadnak be menedékkérőket.