Elhunyt 82 éves korában szülőhazájában, Brazíliában a labdarúgás ikonja, Edson Arantes do Nascimento, ismertebb nevén Pelé, a világ egyik legismertebb sportembere, akit széles körben minden idők egyik legnagyobb futballistájának tartanak.
1940. október 23-án született Três Coraçõesban, a São Pauló-i Bauruban nőtt fel.
A közepes termetű, de kiváló fizikumú, rendkívül technikás és páratlan gólérzékenységgel bíró Pelé már 15 évesen bemutatkozhatott a Santos felnőttcsapatában. Itt vált világklasszis játékossá, a csapatot majdnem húsz évig, 1956 és 1974 között erősítette. A mai élvonalbeli bajnokságnak megfelelő országos bajnokságot hatszor, az állami bajnokságot pedig tíz alkalommal nyerte meg, a Santosszal 1962-ben és 1963-ban is diadalmaskodott a Libertadores Kupában, valamint megnyerte az Interkontinentális Kupát, amely a mai klub-vb elődje volt. Pályafutását a New York Cosmosban zárta le, amelyben 1975 és 1977 között három idényben is szerepelt, és bajnoki címet nyert az Egyesült Államokban.
Klubjaival szerzett trófeái mellett legnagyobb sikereit a válogatottal érte el, amellyel 1958-ban, 1962-ben és 1970-ben is világbajnok lett. Ez rajta kívül más labdarúgónak még nem sikerült.
Pelé 16 évesen mutatkozott be hazája nemzeti együttesében, majd egy évvel később a svédországi világbajnokságon tagja volt annak a brazil csapatnak, amely története első vb-aranyérmét szerezte. A dél-amerikai csapat négy évvel később, Chilében megvédte címét, bár ahhoz Pelé keveset tett hozzá, mivel a második mérkőzésen megsérült. A sikertelen 1966-os vb-n a brazil válogatott a csoportkör után búcsúzott, a magyaroktól elszenvedett 3-1-es vereség alkalmával Pelé nem lépett pályára. Az 1970-es mexikói vb előtt már azon is elgondolkodott, hogy lemondja a szereplést a válogatottban, de sikerült meggyőzni a folytatásról, és sok szakértő szerint minden idők legjobb brazil válogatottjával harmadszor is a csúcsra ért. Pelé a brazil gólok 53 százalékából közvetlenül vette ki a részét – négy gólt szerzett és hat gólpasszt adott –, majd megválasztották a torna legjobb játékosának. Pelé végérvényesen sportági legendává vált, a döntőben az őrzésével megbízott olasz védőnek, Tarcisio Burgnichnak a mondása legendássá vált: „a meccs előtt azt mondtam magamnak, ő is csak bőrből és csontból van, mint mindenki más – de tévedtem”.
Utolsó mérkőzését 1971 júliusában játszotta a jugoszlávok ellen, Rio de Janeiróban. Összesen 92 mérkőzésen lépett pályára Brazília színeiben, és 77 gólt szerzett, ami máig rekord a hazájában. (Neymar a katari vb-n érte utol, de neki a 77 gólhoz 124 mérkőzésre volt szüksége.) Pelének 67 győzelme, 14 döntetlenje és 11 veresége van, és a brazil csapat soha nem kapott ki, amikor ő és másik sztárjuk, Garrincha együtt a pályán volt.
Rendkívül termékeny volt az ellenfelek kapujánál, 1364 mérkőzésen 1282 gólt szerzett, bár ezek a számok nem hivatalos mérkőzéseket is tartalmaznak, emiatt vitatottak. (Ezredik gólját 1969. november 19-én a nagy brazil rivális Vasco da Gama ellen, 80 ezer néző előtt szerezte a Maracana stadionban.) A FIFA adattárában Pelé neve mellett 767 olyan gól szerepel, amelyeket klubjai és hazája válogatottja színeiben szerzett hivatalos mérkőzésen.
Visszavonulását követően az UNESCO 1994-ben jószolgálati nagykövetévé nevezte ki, míg 1995-től 1998-ig Brazília sportminisztere volt. II. Erzsébet brit királynőtől tiszteletbeli lovagi címet kapott a Buckingham-palotában 1997-ben. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 1999-ben az évszázad sportolójává választotta, míg a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet (IFFHS) neki ítélte az évszázad futballistája elismerést, illetve 2014-ben a FIFA tiszteletbeli aranylabdásnak nyilvánította, amit aktív játékos korában brazilként még nem kaphatott meg.
Menekülés a győzelembe
Peléről számos önéletrajzi kiadvány jelent meg, zenei darabokat komponált, egyebek mellett a saját nevét viselő, 1977-es film zenéjét. Szerepelt tévés darabokban, dokumentum-, valamint mozifilmekben. Így például a részben Magyarországon forgatott Menekülés a győzelembe című alkotásban, amelyben olyan sportági klasszisokkal állt a kamera elé, mint az angolok és az argentinok világbajnoka, Bobby Moore, illetve Osvaldo Ardiles, továbbá olyan világhírű színészekkel, mint Sir Michael Caine, Max von Sydow és Sylvester Stallone.
Magánéleti és egészségi problémák
Pelé háromszor nősült, emellett több viszonya is volt, heten mondják magukat a gyermekének, ezek egyikét azonban nem vállalta fel.
2012-ben csípőműtéten esett át, 2017 decemberében tolószékben ülve jelent meg a 2018-as oroszországi vb sorsolásán, egy hónappal később pedig kórházba kellett szállítani, mert a kimerültségtől összeesett. A klasszist ezt követően többször is műteni kellett, 2019-ben veseköve, 2021 szeptemberében pedig vastagbéldaganata miatt. Utóbbit követően kemoterápiás kezelést kapott, 2022 novemberében, a katari vb ideje alatt ismét kórházba került, két lánya és unokája tájékoztatása alapján egy koronavírus-fertőzés után légúti betegségben szenvedett. Az elmúlt év utolsó napjaiban állapota egyre rosszabbra fordult, végül a Sao Pauló-i Albert Einstein Kórház december 29-én közölte a halálhírét.
Háromnapos nemzeti gyász Brazíliában
A hivatalából frissen távozott brazil elnök háromnapos nemzeti gyászt rendelt el a háromszoros világbajnok Pelé tiszteletére. Jair Bolsonaro közösségi oldalán kiemelte: Pelé elvesztésével egy olyan embert gyászolnak, aki a futballnak köszönhetően az egész világgal megismertette Brazíliát. Hozzátette: Pelé „művészetté és örömmé változtatta a futballt”.
A Santos stadionjában ravatalozták fel
Hétfőn megérkezett az FC Santos stadionjába a 82 évesen elhunyt háromszoros világbajnok labdarúgó, Pelé koporsója, ahol 24 óráig maradt az egyesület stadionjának játékterén, hogy a szurkolók leróhassák tiszteletüket a legenda emléke előtt.
A Caldeira Városi Stadion előtt már két órával kapunyitás előtt gyülekeztek a szurkolók, és Brazília nemrég beiktatott elnöke, Luiz Inácio Lula da Silva is tiszteletét tette a ravatalnál.
Kedden reggel Santos utcáin – és a tervek szerint Pelé 100 éves édesanyjának háza előtt is – elhaladt a temetési menet, ezután a „Fekete gyöngyszem” végső búcsúztatásán csak a közeli hozzátartozók vehettek részt.
„Mindent, amit egy futballistától látsz, Pelé már régen megcsinálta”
Pályatársak, sportvezetők, politikusok, valamint a labdarúgás aktív sztárjai is, többek között Ronaldo, Franz Beckenbauer és Mario Zagallo is megemlékeztek, valamint tiszteletüket fejezték ki Pelé halála kapcsán.
Mario Zagallo, Pelé csapattársa az 1958-as és 1962-es világbajnoki csapatban és szövetségi kapitánya az 1970-ban aranyérmes brazil együttesnek, így fogalmazott: „ő volt a legnagyobb mind közül. Barátom, akivel megoszthattam annyi történetet, győzelmet és trófeát, az általa hagyott örökség örök és felejthetetlen”.
Gerson Oliveira Nunes, Pelé 81 éves, szintén világbajnok csapattársa azt írta: „az a megtiszteltetés ért, hogy vele és ellene is játszhattam. Igazi zseni volt, azon kevesek egyike, akikkel valaha találkoztam”. Gerson ahhoz a fotóhoz, amelyen Pelét átkarolja, azt írta: „egy király nem hal meg, lepihen”.
Ronaldo, kétszeres világbajnok és kétszeres aranylabdás brazil válogatott szerint „Egyedi. Zseniális. Technikás. Kreatív. Tökéletes. Páratlan (...) Minden idők legjobbja. A világ gyászol. Micsoda kiváltság, hogy utánad jöhettem, barátom. Öröksége túlmutat a generációkon.”
Franz Beckenbauer, világbajnok német labdarúgó, a Bayern München tiszteletbeli elnöke, Pelé klubtársa a New York-i Cosmosban, úgy véli, a labdarúgás elveszítette történelme legnagyobb alakját, „én pedig különleges barátomat. 1977-ben azért mentem az Egyesült Államokba, mert nagyon szerettem volna Pelével egy csapatban játszani a New York Cosmosban. A vele töltött időszak pályafutásom egyik legszebb élménye marad.”
A FIFA világszerte megemlékezésre hívott fel, és azt szeretné,
ha minden országban lenne Peléről elnevezett stadion
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) arra kérte a futballsorozatok szervezőit világszerte, hogy a soron következő mérkőzéseken egyperces néma csenddel adózzanak Pelé emléke előtt. A szervezet egyúttal kezdeményezni szándékszik, hogy minden országban nevezzenek el egy stadiont az elhunyt kiválóságról.
Fatma Samoura főtitkár a FIFA tagszervezeteinek címzett levelében Pelét „senkihez sem hasonlítható futballikonnak” nevezte. „Elhozta a dél-amerikai futball varázsát a világnak, és értelmet adott a »gyönyörű játék« kifejezésnek. Mindaddig, amíg a labdarúgás létezik, Pelére emlékezni fognak, és hiányolni fogják” – áll a levélben, amely kitért rá, hogy a FIFA központjában félárbócra engedik a zászlókat.
A topligák közül az angol, spanyol és olasz már a levél közzétételét megelőzően jelezte: minden meccsük előtt tisztelegnek a labdarúgás egyetlen háromszoros világbajnok játékosának emléke előtt.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató