2024. july 1., Monday

Befejeződtek a legsikeresebb téli magyar sportágban, a rövidpályás gyorskorcsolyában a versenyek Pekingben. Az utolsó napon a női 1500 méter volt soron. Jászapáti Petra a második helyről jutott tovább a negyeddöntőből, itt azonban ütközés miatt kizárták. Kónya Zsófia már a maga negyeddöntő futamában hasonló sorsra jutott, így a magyarok helyezetlenül zártak. A férfiak az 5000 méteres váltó B döntőjében voltak érdekeltek, amelyet magabiztosan meg is nyertek, az összesítésben azonban ez csak a 6. helyet jelentette.

Alpesi sízésben a férfiak műlesikló számát rendezték. A rajthoz 87 sportoló sorakozott fel, de csak 45-en tudták teljesíteni mind a két menetet. A magyar Kékesi Márton az elsőben a 40. időt teljesítette, majd a végső rangsorban feljött a 32. helyre. Románia képviseletében Alexandru Constantin a 39. volt az első menet után, aztán a másodikban a kelleténél talán óvatosabb volt, így a végelszámolásnál a 35. lett.

A férfiak sífutó klasszikus sprint csapatversenyében a Paul Pepene/Raul Popa páros az első elődöntőben a 9. helyen végzett, összesítésben pedig a 18. lett a 25 induló közül. A döntőbe csak az első négy jutott. A részeredmények a két csapattag közötti különbséget jól tükrözik. Míg Pepene az első váltást a 4. helyre hozta be, utóbb már  csak részben tudta visszaszerezni a társa által elvesztegetett időt.

Kékesi Márton a férfi alpesi sí műlesiklás versenyének első futamában a 2022-es pekingi téli olimpián a jencsingi zónában lévő Nemzeti Alpesisí-központban 2022. február 16-án. A magyar versenyző a 40. helyen végzett.
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Eltévesztette az utat

Elképesztő hibát követett el az északi összetettben magabiztosan vezető norvég Magnus Riiber, aki a kiváló ugrásának köszönhetően a sífutást tetemes, 44 másodperces előnnyel kezdte. Az első kör végén azonban eltévesztette az utat, és a célegyenesbe fordult be, ahelyett, hogy a következő kört kezdte volna meg. Amikor észrevette a tévedését, már legalább 100 métert tett meg, így ezt visszafelé is meg kellett tennie. Az előnye így egy szempillantás alatt szertefoszlott, és noha még így is elsőnek kezdte meg a következő kört, üldözői utolérték, és meg is előzték, a célba pedig csak a 8. helyen érkezett. A versenyt egyébként honfitársa, Joergen Graabak nyerte, aki a sífutásnak 2 perc és 7 másodperces hátránnyal vágott neki.

Imre Emil is hozzájárult a magyar gyorskorcsolyaérmek megszerzéséhez

A magyar olimpiai érmek mögött rövidpályás gyorskorcsolyában a csíkszeredai Imre Emil szakértelme is áll, aki a magyar válogatott korcsolyamestereként a korcsolyák kifogástalan élezéséért és az adott versenyzőnek személyhez igazított hajlításáért felel. Imre Emil versenyzőként 2013-ban aranyérmet szerzett a brassói ifjúsági európai olimpiai fesztiválon, és abban az időben nemzetközi versenyen Liu Shaolin Sándort is le tudta győzni. Az aranya után visszautasította a magyar szövetség felkérését, hogy versenyezzen magyar színekben, Romániában azonban támogatás hiányában a pályafutása megszakadt. Utóbb szobafestőként dolgozott Budapesten, amikor a magyar szövetség rátalált, és korcsolyamesterként alkalmazta. Szaktudását még versenyzőként szerezte, szükségből, hiszen Romániában nem volt, aki megfelelően előkészítse a korcsolyákat, így maguk a versenyzők élezték és hajlították a pengéket, Imre Emil pedig a vetélytársainak is elvégezte ezt a feladatot.