Olvasom, hogy az egyik moldovai polgármester bejelentette: bezárja a „bótot”.
Olvasom, hogy az egyik moldovai polgármester bejelentette: bezárja a „bótot”. Vagyis lakatot tesz a polgármesteri hivatal ajtajára, hazaküldi az alkalmazottakat, ha nem kap sürgősen pénzt a bérek és a fenntartási költségek törlesztésére. Szerinte sem a bérekre, sem fenntartásra nincs pénze a hivatalnak, holott legalább egymillió lejre lenne szüksége az önkormányzatnak, hogy az év végéig fedezni tudják az említett kiadásokat. A csődszéli helyzetben levő település Botoşani megye legkisebb községe, 1.400 lakosa van.
Azután jutottak ebbe a helyzetbe, hogy szeptemberben kifizették a megemelt béreket. Nem a költségvetésből erre elkülönített összegből, hanem abból, amit egy mély kút ásására kaptak a kormánytól. Az önkormányzat kasszája annyira kiürült, hogy a múlt héten már az iskolabuszt sem tudták elindítani, mert nem volt pénz üzemanyagra. Ezért kerül lakat a polgármesteri hivatal ajtajára.
Az említett polgármesteri hivatalnak 14 alkalmazottja van, akiknek az átlagfizetése 6.000 lej. Hogy kifizethesse, a községvezető „levágta” az összes beruházást, és elköltötte azt a pénzt is, amit a kormány a tavalyi szárazság nyomán mély kutak ásására utalt ki.
Tényleg ez lenne a megoldás? Vagy csupán kivétel ez a „sikeres” adminisztráció? Felelőtlenség fizetésekre költeni azt a pénzt, amelyből kutat kellene ásatni, mert a vízre 1400 embernek lenne szüksége? Vagy kényszerhelyzetről van szó? Lehet vitatkozni, sőt viccelni a dolgon.
Ám az eset, sajnos, nem egyedi: a közigazgatási bérek megemelése után egyre több helyhatóság kerül csődközeli helyzetbe, mert az idei költségvetésbe nem voltak ezek a kiadások beleszámítva. Pénz pedig nincs, a kormány is régóta lavírozik, próbál valamiféle „pénzmagot” találni, olyan adóreformot kidolgozni, amellyel pótolhatná a költségvetési hiányt. Egyelőre kevés sikerrel.
Az országban közel háromezer község van, és ezek több mint fele nem rendelkezik az idei évre szükséges pénzforrással a megemelt bérek rendezésére. Erről a minap nyilatkozott a Romániai Községek Egyesületének elnöke. Véleménye szerint „november és december kegyetlen hónap lesz”, és ha hamarosan nem kerül sor költségvetés-kiegészítésre, könnyen csődöt mondhat a községi önkormányzatok nagy része.
A kormányfő azonban mossa kezeit, azt mondja, a polgármesterek dolga, oldják meg.