Hatalmas sikert könyvelhetett el a marosvásárhelyi amerikaifutball-csapat, a Szörnyek, amely a megalakulása óta először játszhatott bajnoki elődöntőt, és mindjárt be is jutott a fináléba.

Az alapszakaszban vívott, és 36-16-os vereséggel zárult resicabányai mérkőzés után azt jósoltuk, lesz még ennek visszavágója, hisz – a sok könnyű marosvásárhelyi hiba miatt – az eredmény nem tükrözte feltétlenül a valós erőviszonyokat. És íme, győzelemmel tért vissza a Szörnyek Resicabányára (ez is a kiírás hiányossága, hogy az idény mindkét összecsapását Resicabánya ellen idegenben kellett játszani), ahol a helyi Mozdonyok ellen elért 30-26-os siker a döntőbe jutást jelentette.

Nem a védelmek mérkőzése volt az elődöntő, hiszen a támadó sorok szinte minden labdabirtoklást touchdownig játszottak ki. Két kivétellel. Az első félidő végén Resicabánya védekezett ki egy Szörnyek-offenzívát, amely punttal végződött, a végén pedig, amikor a legjobban kellett, a Szörnyek akadályozta meg, hogy a Mozdonyok megfordítsa az eredményt, pedig egy erősen megkérdőjelezhető játékvezetői döntés miatt kétszer is firstdownnal indíthattak néhány méterről.

Az első birtoklást a Szörnyek nyerte meg, és nagyon látványos touchdownnal indított. 30 yardos passzt kapott el a szélen Radu Ádám, és még 40 yardot futott vele a célig. A konverziót is ő értékesítette (0-8). A házigazdák jöhettek, akik ezen a meccsen nem használták a hosszú passzokat, mindig futással próbáltak teret nyerni. Ezzel a taktikával jutottak 2 yardra a célvonaltól, ahonnan Young sétált be a labdával, és Tomasello értékesítette a kétpontos konverziót (8-8). A következő marosvásárhelyi támadás azonban újabb touchdownt ért, ezúttal Szőlősi Hunor kapta el a célterület sarkában, ám a konverziót kihagyta (8-14). Nem maradt eredmény nélkül a következő Mozdonyok-birtoklás sem, Kevin Stringer quarterback saját maga tett meg 25 yardot a labdával a célvonalig. A konverziót azonban ők sem értékesítették (14-14). A következő marosvásárhelyi pontokat Kiss Jonatán 50 yardos futása alapozta meg, amiután csak két yardnyira tudták megállítani a védők. Szerbin azonban értékesítette a lehetőséget, Szőlősi pedig a konverziót (14-22). Szünetig szépített Resicabánya: Tomasello 35 yardos futása ért hat pontot, ám mivel a konverzió kimaradt, a Szörnyek előnyből várta a folytatást (20-22).

Rendkívül intenzív játékot hozott a második félidő, amely a Mozdonyok birtoklásával rajtolt, miután a marosvásárhelyi inside kick balul sikerült. Egy Tomasello-run révén a resicabányaiak először vehették át a vezetést a mérkőzésen, ám mivel ezt sem sikerült konvertálniuk, csak négy pont előnyre (26-22) tettek szert. A Szörnyek támadásait és Cserepivszkij pontos passzait azonban nem tudta feltartóztatni az ellenfél. Ezúttal Szőlősi kapott el egy 20 yardos passzt az ellenfél célterületén, majd Baló Levente értékesítette a konverziót (26-30).

Innen indult a negyedik negyed, amelyben szinte végig a Mozdonyok támadt, amely egy adott pillanatban egy yardig is megközelítette a marosvásárhelyi célterületet, ám touchdownig nem jutott el. A negyedik downnál Stringer megpróbált hosszú passzt adni, először ezen a meccsen, ám a védők lefülelték. Ekkor azonban a játékvezetők hoztak egy döntést, ami után a Mozdonyok hatalmas új esélyt kapott, ismét firstdownnal indíthatott. A Szörnyek szerint tévedtek a bírók, mert az a szabálytalan feltartóztatás, amelyre hivatkoztak, nem befolyásolta a játékot. Ám ha már így alakult, a védők másodszorra is kivédekezték mind a négy downt, majd az utolsó percekben nem kockáztattak: kézbe adott labdákkal várták ki a végső sípszót.

A bajnoki döntőt november utolsó hétvégéjén játsszák, a Szörnyek a fővárosi Lázadók otthonába utazik. Az alapszakaszban a marosvásárhelyi csapat volt az egyetlen, amely megszorongatta a bukaresti csapatot, csak 18-12-re kapott ki, miközben a Lázadók az elődöntőben például 56-0-t adott a Kolozsvári Kereszteseknek. Ami biztos: a Szörnyeknek ezen a mérkőzésen nincs veszítenivalója.

A felvétel a két csapat egy korábbi mérkőzésén készült. Fotó: a Locomotives közösségi oldala

A 2021-es amerikaifutball-bajnokság elődöntőjének eredményei: Resicabányai Mozdonyok – Marosvásárhelyi Szörnyek 26-30, Bukaresti Lázadók – Kolozsvári Keresztesek 56-0.