Igazán bekeményített a tél, január végig fagyos volt, olyannyira, hogy inkább behúzódtunk a házba, mintsem kint bóklásszunk a hidegben. Ilyenkor aztán kedvet kap az ember a sütéshez-főzéshez.
Igazán bekeményített a tél, január végig fagyos volt, olyannyira, hogy inkább behúzódtunk a házba, mintsem kint bóklásszunk a hidegben. Ilyenkor aztán kedvet kap az ember a sütéshez-főzéshez, hiszen sokkal jobb foglalatosság, mint a tévé előtt üldögélni, s a hajmeresztő híreket figyelni. Állítom, nagyon jó stresszoldó, s ha ezzel örömet szerzünk a családnak, akkor többszörösen is jól járunk. Sok beszéd szegénység, lássunk hozzá, főzzünk egytálételt, süssünk hagyományosat, mégpedig farsangi hangulatút. Két olyan egyszerű süteményt ajánlok, amit nagymamáink készítettek, s aminek íze egyesek számára már csak emlék. Itt az ideje felidézni!
Póréhagymás csorba
Gazdag leves, sok húsgombóccal és zöldséggel. Négy személyre egy fél kg darált sertéshús szükséges, amit sózunk, borsozunk, apróra vágott petrezselyemmel ízesítünk s egy-két tojással (a tojás méretétől függően) jól összedolgozunk és gombócokat formálunk belőle.
Közben megtisztítunk három murkot, egy petrezselymet, egy peszternákot, egy negyed öklömnyi zellert, egy fehér hagymát, 3-4 cikk fokhagymát, felkockázzuk, s az egészet pici olajon megdinszteljük. Aztán felöntjük forró vízzel, lehúzzuk a tüzet, majd beletesszük a gombócokat, s a levest tetszés szerint sózzuk, borsozzuk. A legvégén egy fél szár póréhagymát karikára vágunk, s a levesbe tesszük, vigyázva, hogy a karikák ne főjenek sokat és ne essenek szét. Amikor minden kész, két tojás sárgájából és 4 kanál tejfölből habarást készítünk és hozzáadjuk a leveshez. Tálaláskor megszórjuk petrezselyemzölddel. Ízlés szerint ciberével vagy citromlével savanyítjuk.
Paradicsomos zöldpaszuly bélszínnel
Könnyű annak, akinek a hűtőszekrényében ott van a nyáron lefagyasztott kerti zöldpaszuly, a kamrában pedig a házi paradicsomlé. Csak a feltétet, a fűszereket kell megvásárolni, no meg egy dobozka cherry paradicsomot.
Először a húst fűszerezzük be jól: sóval, borssal, majoránnával, fokhagymával, s egy kis olajjal dörzsöljük bele a húsba. Két órát hagyjuk állni, hogy az ízek jól átjárják, majd forró olajon mind a négy oldalát süssük pirosra, aztán fedjük le és tegyük a lerbe, amíg jól megpárolódik, utána vegyük le róla a fedőt vagy a fóliát, hogy ropogósra süljön.
A fagyos zöldpaszulyt forró vízbe dobjuk, így kezdjük kifagyasztani. Amíg a paszuly megpuhul, vágjunk apróra egy hagymát, tegyünk rá félbe vágott koktélparadicsomokat, s ezeket is pároljuk egy kicsit, de csak annyira, hogy ne zúzódjanak szét. Egy kis kanál csemegepaprika, egy kanál liszt, só, bors, (házilag szárított) zeller- és petrezselyemlevél jár bele, majd hozzáadjuk a zöldpaszulyt, s az egészet felöntjük (házi) paradicsomlével. Összerotyogtatjuk, és máris tálalhatjuk a bélszínnel.
Nagyon laktató étel, utána csak egy kis csemege dukál.
Kórékürtős
Egy mezőpaniti asszonytól tanultam, tőle kaptam a kórédarabokat is.
Nagyon finom, egyszerű sütemény, aminek biztosan nagy keletje lesz. A kórétól érdekes, édeskés ízt kap a kürtősünk.
Hozzávalók: 50 dkg liszt, 12,5 dkg margarin, 3-4 kanál cukor, 1 tojás és egy tojássárgája, 2 dl cukros tejben felfuttatott élesztő, egy citrom reszelt héja, egy csomag vaníliás cukor, csipetnyi só.
Szükséges még egy tojás a kenéshez, olaj a nyújtáshoz, kristálycukor és darált vagy vagdalt dió a bevonáshoz.
Az élesztőt felfuttatjuk, eldolgozzuk a liszttel, tojással és a többi hozzávalóval, ha a tészta állaga megkívánja, langyos tejet vagy lisztet adunk hozzá, és kelni hagyjuk. Amikor a tészta megkelt, egy centiméter vastagságú téglalapra, majd csíkokra vágjuk. Ezeket a csíkokat tekerjük fel a kóréra. Ezt követően a tésztába csavart kórét kissé megserítjük, tojással bekenjük, majd cukorba forgatjuk. Finomabb, ha dió is kerül rá. A tésztát kicsit állni hagyjuk a kórén, majd szép aranysárgára sütjük.
Ha a tepsit sütőpapírral béleljük, a kürtősünk nem ragad a tepsibe. Ebből a mennyiségből 14-16 kürtős lesz.
Málé
Azaz kukoricalisztből készült egyszerű csemege. A nagymamáink sütötték, általában sütőkemencében. A nagymamám receptjét nem találtam meg, de akadt másik.
Hozzávalók: 50 dkg kukoricaliszt, 5 kanál olaj, egy fél vaj, 3 tojás, egy csésze cukor, egy csésze aludttej vagy joghurt, egy citrom reszelt héja, egy csomag sütőpor, pici só.
Elkészítése: a tojások fehérjét kemény habbá verjük, hozzáadjuk a cukrot, olajat, tojássárgáját, a vajat, a joghurtot, kukoricalisztet az ízesítőket, az egészet kivajazott, kilisztezett tepsibe tesszük és szép aranybarnára sütjük.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató