2024. july 6., Saturday

Díjugratás (Fotó: Tompa Réka)

Farkaslaka lovasa, Tamás Csaba nyerte Fiber nevű lován a 2018-as Székely Vágtát, melyet szombaton és vasárnap a háromszéki Óriáspince-tetőn szerveztek meg immár nyolcadik alkalommal.
A vasárnap esti döntő futamban az újoncként részt vevő farkaslaki versenyzőnek a szintén újonc maksai Papp Alpárt, a tavalyi győztes kézdivásárhelyi Berde Lórándot, a 2014-ben és 2016-ban első lemhényi Zsigmond Jánost sikerült megelőznie. Papp Alpár az Ecsed R. Randi, Berde Lóránd az Anci, Zsigmond János a Timpex Amata nevű lovon versenyzett.
A budapesti Nemzeti Vágta székelyföldi előfutamának számító Székely Vágtán minden korábbinál kiélezettebb volt a verseny. Amint a vágta honlapján a szervezők közölték: a nézők többsége eldönteni sem tudta, hogy végül ki ért célba elsőként, ugyanis az utolsó ötven méteren a négy ló egymás mellett vágtatott. A végeredményt a versenybírák állapították meg.
A Székely Vágta idei versenyén 15 székelyföldi település lovasa mérette meg magát.
A szervezők idén nyolc lovas részvételével szervezték meg a Góbé futamnak elnevezett versenyt a nem igazolt eredetű lovak és lovasaik számára. A Nemzeti Vágta szabályzata szerint ugyanis angol telivérrel nem lehet benevezni a versenyre. Az pedig, hogy egy ló nem angol telivér, csak az eredetére vonatkozó iratokkal igazolható. A Góbé futamot idén Fazakas János Alpár, Kovászna versenyzője nyerte Boszporuszi Naptűz nevű lovával.
A Sepsiszentgyörgytől mintegy 16 kilométerre fekvő Óriáspince-tetőn érdeklődők ezrei nézték meg a Székely Vágta szombati és vasárnapi futamait és kísérőrendezvényeit, melyek között díjugratás, lovasíjászat és ügyességi verseny is szerepelt.
A vasárnap esti eredményhirdetés Pál Attila színművész és vendégei operettestjével, majd lovasszínházi előadással zárult. Tatay Sándor Kinizsi Pál című regényének feldolgozását az Erdélyi Lovaskaszkadőr Egyesület mutatta be.

Bajcsi Anna és György Amanda a díjugratás nyertesei
Díjugratás 2012-ben volt először a Székely Vágta keretében, azóta szünetelt ez a nemes sportág a programkínálatban. 2018-ban azonban, a Vadon Egyesület lovardájának jóvoltából, a Foxvet támogatásával újra megvalósult a verseny.
A díjugratás célja a lovas versenysport népszerűsítése, a Régió kupa résztvevőinek és szervezőinek egy újabb megmérettetése. A lovasok két kategóriában indulhattak: 80-90 cm-es akadályon, illetve 100-110 cm-en. Az első kategóriában a lovas 80 cm-en indult, hibátlan pálya teljesítése esetén (nem ver le egy akadályt sem, nem tér ki a lova, nem esik le a lovas) a lovas indult 90 cm-en, ahol már az időt is mérik. A második kategória szintén ezen szabályok mentén működött. Mindkét kategóriában az a lovas nyert, aki a legrövidebb idő alatt hibátlan pályát teljesített.
A versenyre összesen 17-en neveztek be, közülük 80-90 cm-en Bajcsi Anna nyert, második lett Várza Beáta, harmadik Cotai Denisa. 100-110 cm-en György Amanda volt a legjobb, őt követi Székely Kata és André Ábel. (MTI, Székely Vágta-sajtóiroda)