A farsangnak vége, a nagy mulatozások időszaka lejárt, beállt a korai húsvétra való készülődés. Azonban a télnek és hidegnek még tartania kellene, hiszen február van, amikor hosszú, estébe nyúló beszélgetéseknek kellene helyet szorítani a mindennapokban. Sajnos, se igazi telünk nincs, se kellő meghittség, s lassan a jóízű beszélgetéseknek is híjával vagyunk. Amit még tehetünk, finom falatokat készítünk, ami mellé jó bort szolgálunk fel, s így talán a régi beszélgetőkedv is megjön. A hangulat kedvéért lássunk hozzá a főzéshez.
Sajtos-kolbászos melegszendvics
Ehhez jó vekni formájú kenyeret választani, mert így mutatósabbak lesznek a szendvicsek. Hozzávalók: egy hosszúkás kenyér, 30 dkg sajt, 20 dkg szárazkolbász, 3-4 tojás, egy-két kanál vastag tejföl, só, bors, szárított majoránna ízlés szerint, savanyított gogospaprika, olajbogyó, 3-4 dl tej.
Elkészítjük a feltétet, a sajtot megreszeljük, s a tojásokkal, a tejföllel, a fűszerekkel eldolgozzuk. A felszeletelt kenyeret tejbe mártjuk, és sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. A kenyérszeletekre ráhalmozzuk a tojásos-sajtos masszát, majd rátesszük a kolbászkarikákat, a csíkokra vágott savanyúságot és a kimagozott olajbogyót. Sütőben addig sütjük, amíg a sajtos massza fel nem nő és aranysárgára nem sül. Nagyon jó vendégváró és borkorcsolya.
Sajtos karfiol
Vacsorára, ebédre második fogásnak vagy vendégvárónak is remek ez az étel. Egyszerű, hamar elkészíthető. Egy nagyobb karfiolt rózsáira szedünk és sós vízben megfőzzük. Közben egy tűzálló edényt kivajazunk, prézlivel megszórjuk. Miután a karfiolrózsák megfőttek, a levét leszűrjük. A rózsákat szép sorban helyezzük el a tálban, úgy, hogy ne maradjanak hézagok.
Négy deciliter görög joghurtból, 4-5 kanál paniti tejfölből, egy fél vajból öntetet készítünk, sózzuk, borsozzuk, egy kanálnyi szárított majorannával ízesítjük. Ezt a karfiolra öntjük, majd a színe kedvéért kockákra vágott kaliforniai paprikát szórunk rá, s az egészet bőven – kb. 30 dkg – megszórjuk sajttal. Sütőben aranybarnára sütjük.
Húsgombócos paszulyleves
Mi, erdélyiek, a szárazpaszulylevest általában füstölt hússal főzzük. Ez alkalommal, a változatosság kedvéért, húsgombócos levest főzünk.
Hozzávalók: fél kilogramm gránátpaszuly – amit azelőtt 12 órával beáztatunk –, egy fej hagyma, 3-4 cikk fokhagyma, egy murok, egy fél zeller, fél kilogramm darált hús, egy tojás, egy piros paprika, egy csípős paprika, 7-8 dl paradicsomlé, friss petrezselyem, só, bors, tejföl.
Az áztatóvíztől lecsurgatott paszulyt az apróra vágott zöldségekkel főni tesszük, sózzuk, borsozzuk. Amíg fő, a darált húst a sóval, borssal és tojással jól eldolgozzuk, húsgolyókat formázunk, s amikor a paszuly majdnem megpuhult, a gombócokat a levesbe tesszük. Amikor a húsgombócok is megfőttek, feltöltjük a paradicsomlével – lehetőleg házi legyen –, csípős paprikát adunk hozzá. Tálaláskor jó házias jellegű paniti Therezia tejfölt öntünk rá, s petrezselyemmel megszórjuk. Egytálételnek kitűnő, jöhet utána a finom fánk.
Tepsis fánk
Nem hagyományos, hanem lerben sült fánkot ajánlok, azért, mert nem mindenki bírja az olajban sült csemegét.
Elkészítés: az élesztőt felfuttatjuk, a hozzávalókkal jól eldolgozzuk, és duplájára kelesztjük. Ezt követően két cm vastagságúra nyújtjuk, s éles pogácsaszaggatóval karikákra vágjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és ismét kelni hagyjuk. Amikor megkelt, a közepébe egy dugóval mélyedést nyomunk, s ezt megtöltjük lekvárral. Sütés után porcukorral hintve tálaljuk.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató