A hagyomány jegyében ne felejtsük a fánkot, csörögét, abból legalább egyszer mindenképpen kell sütni, de más ötletet is adunk, hátha valakinek kedve támad rá, és elkészíti.
Farsang van, sokan mulatnak, társaságba, bálokba járnak. De otthon is megteremthető a farsangi hangulat, ha szomszédok, rokonok összegyűlnek, s egy pohár bor kíséretében finomat vacsoráznak. A hagyomány jegyében ne felejtsük a fánkot, csörögét, abból legalább egyszer mindenképpen kell sütni, de más ötletet is adunk, hátha valakinek kedve támad rá, és elkészíti.
Szabógallérleves
Ez a leves lassan feledésbe merül, a fiatal háziasszonyok nem főzik, mert kissé munkás. A gyerekek azt sem tudják, mi fán terem. No de a nosztalgia kedvéért akadnak olyan nagymamák, édesanyák, akik nekiveselkednek, és megfőzik a családnak, mint például az én Édesanyám is. Tehát a nagymamámtól származó receptet osztom meg az olvasókkal.
Egy jókora petrezselyemgyökeret, egy szép murkot és egy szelet zellert sós vízben főni teszünk. Ez a zöldséges alaplé húslevessel is helyettesíthető. Közben egy tojásból és egy „összemarék” lisztből (esetleg egy pici vízből) laskát gyúrunk, amit téglalap alakúra nyújtunk.
Miután a laska elkészült, a lapítón pihentetjük egy kicsit. Addig elkészítjük a tölteléket. Kevés olajon megdinsztelünk egy közepes méretű sárga hagymát, amikor megpuhult, levesszük a tűzről és csemegepaprikát szórunk rá. A leveles tészta felét kenjük be ezzel a hagymás zsiradékkal, fordítsuk rá a lap másik felét, nyomkodjuk meg, derelyevágóval vágjunk belőle 4 centiméter széles csíkokat, majd a csíkokból háromszögeket szabunk. Ezeket dobjuk a levesbe, és lassú tűzön főzzük meg. A derelyevágó jól megnyomkodja a széleket, így nem bomlanak ki, s a hagymás töltelék nem kerül a levesbe. Zöldpetrezselymet szórunk rá. Érdemes kipróbálni!
Puliszkalisztes, avagy montenegrói tepsis krumpli házikolbásszal
Elkészítése: A nyers krumplit hámozzuk meg, mossuk meg, törlővel itassuk le a vizet róla, majd vágjunk egyforma nagyságú hasábokat. Az olajat összevegyítjük a kukoricadarával, a szezámmaggal, a fűszerpaprikával, a rozmaringgal és az áttört fokhagymával, majd összekeverjük a krumplival. Az egészet sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és előmelegített sütőben kb. 40-45 percet sütjük. Amikor a krumpli kívül piros, jó ropogós, belül puha, jöhet a tálalás és sózás.
A pisztrángot megtisztítjuk, megmossuk, majd papírtörlővel leitatjuk róla a vizet. Sóval, fehér borssal enyhén fűszerezzük, és egy órát állni hagyjuk. Ezt követően a halat fele-fele finomliszt–kukoricaliszt és kevés csemegepaprika keverékébe forgatjuk. Forró olajban szép aranybarnára sütjük, vigyázva, hogy ne égjen meg.
Melléje szalmakrumplit, vegyes salátát tálalhatunk, amit savanykás muzsdéjjal locsoljunk meg. A muzsdéjhoz egy fej fokhagyma, pici olaj szükséges, amit mozsárban kikeverünk, citromlevet adunk hozzá, majd egy-két kanál tejföllel tovább habosítjuk.
Almás rácsos
A recept a nagymamámé, évtizedek óta sütjük, bevált. A tészta hozzávalói: 3 csésze liszt, 1 tojás, 1 margarin + egy kanál disznózsír, 1 késhegynyi sütőpor, 2 kanál zsíros tejföl, pici só, egy citrom lereszelt héja és egy csomag vaníliás cukor.
A margarint összedörzsöljük a liszttel, aztán minden hozzávalót hozzáadunk. Fél órát pihentetjük, majd egy kör és egy négyzet alakú lapot serítünk belőle. A kör alakút kör alapterületű sütőedénybe tesszük, amit előzőleg megkenünk margarinnal és liszttel szórunk meg. Miután a tésztát belehelyeztük, a széleket szépen eligazítjuk, a lapot megszórjuk zsemlemorzsával vagy grízzel, s beletesszük az előzőleg lereszelt és megdinsztelt almát. Ezt ízlés szerint cukorral és fahéjjal fűszerezzük.
A négyzet alakú lapot derelyevágóval felcsíkozzuk, és szépen az almára helyezzük, majd aranybarnára sütjük.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató