Fenntartható, megfelelő és gyors – ezek az elvárásai Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszternek a Kolozs megyei EU-konform hulladéklerakó megépítését illetően.
Fenntartható, megfelelő és gyors – ezek az elvárásai Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszternek a Kolozs megyei EU-konform hulladéklerakó megépítését illetően. Mintha csak a Maros megyei hulladékgazdálkodási szappanopera játszódna újra, ezúttal a szomszédos megyében. A szaktárca vezetője szerint megengedhetetlen, hogy Kolozs megyében a hat hulladéklerakóból egyetlenegy sem felel meg az előírásoknak. Ergo: nem is engedélyezettek. A Kolozs megyeiek szemete Fehér és Bihar megyétől Székelyudvarhelyig mindenütt „megfordult”, a miniszter pedig nem tudja, „a továbbiakban melyik megye hulladéklerakója lesz hajlandó fogadni a Kolozs megyeiek szemetét”.
A Kolozsvár közelében levő pataréti hulladéktárolót „Erdély kellős közepének egy fekete foltja”-ként emlegető tárcavezető kemény fellépést helyezett kilátásba, ha a szeméttároló építése nem halad a kellő ütemben. A Kolozs megyei önkormányzat a rossz menedzsment miatt 20 millió eurót „adott vissza”, Graţiela Gavrilescu pedig feszes ütemtervet akar az önkormányzat torkán legyúrni. Mivel a Kolozs megyei önkormányzat 2020-ig kell befejezze a beruházást, a kérdés az, hogy addig hova szállítják a megye hulladékát? Egy biztos: ha a kolozsváriak szemete már majdnem minden helyet „beutazott” az országban, és most újabb lerakót keresnek, az alighogy elindult kerelőszentpáli lerakó ideális hely lehet erre a célra. A végén úgy járunk, mint Segesvár: a több évtizedre tervezett hulladéklerakó működése lerövidül. Azaz betelnek a „cellák”, kényszerhelyzet lévén ide ömlött be a régió szemete. Egész addig, míg az önkormányzat a sarkára nem állt. Nem azért épült a segesvári lerakó, hogy a város lakossága majd emelt köztisztasági díjat fizessen, mert szemetét száz kilométerekre kell szállítani, miközben más településekről sok tízezer tonnaszámra fogadják a hulladékot.
A környezetvédelmi miniszter szerint elfogadhatatlan, hogy a Kolozs megyei tanács hibája, a közpénz rossz kezelése miatt a lakosság fizessen többet, ugyanakkor kijelentette: fontos a polgárok biztonsága. Mi reméljük, hogy a Maros megyei polgárok biztonsága, az itteni hatóságok menedzsmentje is éppen ilyen mértékben érdekli a miniszter asszonyt, illetve a megyei környezetvédelmi hivatalt. Mert vethetnének egy pillantást a Promenada mögött még mindig tornyosuló illegális szeméttelepre, az innen a talajba jutó csurgalék által okozott szennyezést is vizsgálhatnák, és azt is kideríthetnék, hogy a kerelőszentpáli hulladéktelepre kerülő szemetet hol válogatják át, ugyanis a Székelykakasd mellé, a lakossági tiltakozás ellenére megépített hulladékválogató-átrakó állomás (innen szállítanák Szentpálra a kiválogatott, csomagolt szemetet) még mindig nem üzemel. Azt is lecsekkolhatnák, hogy a Székelykakasd melletti régi, állítólag befedett szeméttelepre szállítanak-e még illegálisan hulladékot. Az erdőszélekre, mezőre az éjszaka leple alatt lerakott ipari hulladékmennyiségről, a tettesek felderítéséről, megbüntetéséről nem is beszélve. Ezek is mind „fekete foltok” Erdély kellős közepében.