Financial Times: az EB már két éve figyelmeztetést kapott a problémákról
Az Európai Bizottságot már több mint két éve figyelmeztette saját környezetvédelmi biztosa arra, hogy egyes autógyártó cégek kijátsszák az európai károsanyag-kibocsátási teszteket – írta belső bizottsági leiratokból idézve a hétfői Financial Times.
A londoni gazdasági napilap szerint az általa látott dokumentumokból kitűnik, hogy jóllehet Janez Potocnik akkori környezetvédelmi biztos már 2013 elején szólt, Brüsszel azonban nem lépett.
A Financial Times idéz egy levelet, amelyet Potocnik 2013 februárjában küldött Antonio Tajaninak, az Európai Bizottság vállalkozásért és iparpolitikáért felelős tagjának. A levél szerint több EU-tagállamban is feltűnt, hogy milyen nagy az eltérés egyes autótípusok laboratóriumi és mindennapos utcai teljesítménye között. Az aggályokat felvető uniós tagállamok hatóságai szerint ez az elsődleges oka annak, hogy a levegőminőségi mutatók nem közelítenek az Európai Unió által előírt szintekhez – áll az akkori szlovén környezetvédelmi biztos több mint két évvel ezelőtti átiratában.
A „széles körben felmerült aggályok” szerint az autók teljesítményét úgy alakították ki, hogy a laboratóriumi tesztelés követelményeinek megfeleljenek, nem törődve azzal, hogy a károsanyag-kibocsátás e szűk mérési tartományon kívül „drámai mértékben megugrik” – írta Potocnik. A levél – amely nem említ márkaneveket – felhívja a figyelmet arra, hogy az előírások szerint az autóknak normál utcai körülmények között kell teljesíteniük az Európai Unió károsanyag-kibocsátási normáit. Potocnik arra kérte Tajanit, hogy rövid időn belül terjesszen elő új intézkedési javaslatokat az autógyárakkal szemben. A volt környezetvédelmi biztos szerint az intézkedések között szerepelhet akár egész modellsorozatok környezetvédelmi engedélyének visszavonása, és javítások megkövetelése a gyártóktól.
Janez Potocnik, aki megbízatása lejártával tavaly novemberben távozott brüsszeli posztjáról, nem kívánta kommentálni a Financial Times értesülését. Tajani, aki jelenleg az Európai Parlament alelnöke, a lapnak kijelentette: jelzi a probléma megoldása melletti elkötelezettséget, hogy a bizottság tervezi a „tényleges vezetési körülmények között” lebonyolítandó károsanyag-kibocsátási tesztek meghonosítását.
Az Opel tagadja, hogy megsértené az európai környezetvédelmi szabályokat
Az Opel német autógyártó vállalat visszautasítja azt a vádat, hogy megsértette az európai környezetvédelmi szabályokat.
A Deutsche Umwelthilfe (DUH) nevű német környezetvédő civil szervezet svájci vizsgálatokra hivatkozva azt állítja, hogy az autógyár egyik legkedveltebb modellje, az Opel Zafira 1,6 literes dízelmotorral felszerelt változata „bizonyos helyzetekben” akár 17-szeresen is átlépi a nitrogén-oxid kibocsátásának megengedett értékét – írta a Financial Times című londoni gazdasági napilap a honlapján.
A DUH megbízásából az alkalmazott tudományok berni egyetemén (BFH) elvégzett laboratóriumi vizsgálatok során a körülményektől függően meredeken változott az Opel Zafira 1.6 CDTi modell károsanyag-kibocsátása. A kipufogógáz nitrogén-oxid-tartalma akkor maradt határértéken belül, ha az autónak csak az első két kereke forgott, a sebesség pedig nem érte el az óránkénti 150 kilométert. Ha például mind a négy kerék forgott a tesztpadon, a határértéket máris 2-4-szeresen haladta meg a kibocsátás.
Minden autógyártó fokozott ellenőrzés alá került, miután a Volkswagen német autógyártó csoport – az Opel anyavállalatának, az amerikai General Motorsnak az egyik legnagyobb riválisa – elismerte a múlt hónapban, hogy olyan szoftvert telepített bizonyos dízelüzemű járműveibe, amelynek segítségével kijátszhatóak a károsanyag-kibocsátásra vonatkozó előírások. Az ügyből óriási botrány keletkezett, és ennek következtében a Volkswagen elveszítette piaci értékének negyedét.
A rüsselsheimi székhelyű Opel közölte, hogy saját teszteredményei azt mutatják, a Zafira 1,6-os dízelmodelljének emissziós értékei megfelelnek az európai uniós előírásoknak. Az Opel többször is kérte, de hasztalan, a DUH vezetőit, hogy tegyék elérhetővé számára a svájci teszteredményeket az ügy nyilvánosságra hozatala, péntek előtt. A BFH alapvetően a svájci hatóságok számára szokott károsanyag-kibocsátási teszteket készíteni.
A DUH azt tervezi, hogy más német és külföldi autógyártók dízelmotoros járműveit is megvizsgáltatja annak ellenőrzésére, hogy megfelelnek-e az Euro 6-os kipufogógáz-kibocsátási szabványnak.