Nem tudom, volt-e kora nyári kaporszedésben részük mostanában. Az illat, a szakítással párosuló reccsenő hang semmi máshoz nem hasonlítható.
Nem tudom, volt-e kora nyári kaporszedésben részük mostanában. Az illat, a szakítással párosuló reccsenő hang semmi máshoz nem hasonlítható. A friss kerti kapor kékeszöld színe annyira más, mint az üzletben kókadozó halovány kaporcsokroké, hogy ez az üdeség máris beindítja a fantáziát, pontosabban kaporízesítésű ételek készítésére sarkall. A friss kapor kihagyhatatlan, érdemes beiktatni mindennapi étrendünk fűszerezésébe. S ha már a kertben foglalatoskodtunk, a cseresznyefa tetején pirosló szemek csábításának is engedtünk, a legérettebbek a kosárba kerültek.
Kapros zöldségleves
Semmi sem finomabb az ilyenkor termő friss zöldségekből készült levesnél. Ehhez szárnyasaprólékot, pár darab zsenge murkot, petrezselymet, zöldhagymát és fokhagymát, egy jó marék friss borsót, egy friss karalábét használunk. A levest ízlés szerint sózzuk, enyhén borsozzuk.
A csirkeaprólékot (jelen esetben házi csirkét) forrásban levő vízbe tesszük, s lassú tűzön, mint a húslevest, főzzük, majd leszedjük a habját. Amikor a hús félig megfőtt, beletesszük a felaprózott zöldséget és a borsót. Ha a zöldségek is megpuhultak, a levest bőven megszórjuk friss kaporral. Sem savanyítani, sem tejfölözni nem kell!
Csirkesült újkrumplival, kapormártással
A csirkecombokat sütés előtt bepácoljuk, sózzuk, borsozzuk, friss fokhagymával megtűzdeljük és olívaolajjal jól bedörzsöljük. Egy-két órát állni hagyjuk, majd pároljuk, és végül zsírjára sütjük, addig, amíg a bőrös rész szépen megpirul.
Köretnek újkrumplit készítünk, amit ízlés szerint főzünk vagy olajban sütünk. A fogás harmadik, de ugyanolyan fontos eleme a kapormártás.
Ehhez egy csokor kapor, két kanál zsíros tejföl, egy kiskanál liszt, két kanál olaj, só, citromlé szükséges.
Az olajat felhevítjük, beletesszük a lisztet, elkeverjük, akár a rántást, majd beletesszük az apróra vágott kaprot, a tejfölt, a sót, a citromlevet. Ha túl sűrű, vizet is adagolunk, addig, míg megfelelő állagú mártást kapunk. Összerotyogtatjuk, és máris kész.
Tálaláskor a hús, az újkrumpli mellé adjuk.
Pisztráng kapros szósszal
A pisztrángot megtisztítjuk, sózzuk, borsozzuk, s hogy a só jól átjárja, hűtőben pár órát állni hagyjuk. Semmi másba, csak finomlisztbe mártva megsütjük. Rájöttem, hogy semmilyen fűszer nem kell a pisztrángra, mert így markánsan megmarad a hal finom íze.
A fokhagymás szószt, a muzsdéjt váltva, most kapros szószt készítettem. Ehhez halanként két kanál görög joghurt, pár csepp citromlé és apróra vágott kapor szükséges.
A sült hal mellé köretnek rizst adunk. A friss muroksaláta esztétikailag és ízben is csak fokozza a harmóniát.
Az öntethez: 50 dkg cseresznye, egy citrom leve, 4-5 kanál cukor.
A tojások fehérjét mixerrel kemény habbá verjük, hozzáadjuk a cukrot, a tojások sárgáját, az olajat, a kefirt és az ízesítőket. A legvégén keverjük bele a lisztet és a sütőport.
A masszát sütőpapírral bélelt (kb. 32x23 cm) tepsibe töltjük, ráhelyezzük a cseresznyeszemeket, majd előmelegített sütőben aranysárgára sütjük.
Közben elkészítjük a cseresznyeöntetet, amit mi kotyónak nevezünk.
A kimagolt csereszét citromlével meglocsoljuk, ízlés szerint cukrozzuk és kissé megfőzzük, de csak annyira, hogy a szemek levet engedjenek, de ne menjenek szét. A citromlé azért szükséges, hogy a szemek ne oxidálódjanak, őrizzék meg szép piros színüket.
Amikor a sütemény kihűlt, tetszés szerint kör vagy négyzet alakúra vágjuk, és a langyos kotyóval tálaljuk. A sütemény felszívja a kotyó levét, ettől még finomabb lesz. Ha halmozni kívánjuk az élvezetet, s nem kell vigyázni a többletkalóriákra, vaníliafagylalt is illik hozzá.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató