A gyógyító sárgarépa
Roob dauci, magyarul sárgarépa, vagy Erdélyben inkább murok néven ismert növény gyökeréből készült íz is ott volt Segesváron a XVIII. századi patika polcain.
Roob dauci, magyarul sárgarépa, vagy Erdélyben inkább murok néven ismert növény gyökeréből készült íz is ott volt Segesváron a XVIII. századi patika polcain. A murok – latin neve Daucus carota – fontos zöldségnövény, amelyet Ázsia, például a mai Afganisztán területén már 5000 évvel ezelőtt ismertek többféle színben. A vadmurok Európában is őshonos. A ma ismert narancssárga színű murok Ázsiában a XVII. században és Hollandiában a XVIII. században jelent meg először. Számtalan, az emberi szervezetnek fontos hatóanyagot tartalmaz, mint: kalcium, kálium, foszfor, vas, A-vitamin, B-vitaminok, lutein, pantotén-sav stb., ezért élettani és gyógyhatása nem elhanyagolható szervezetünkben.
Tisztítja a májat és a beleket, serkenti a vese és a hasnyálmirigy működését. Hasmenés elleni hatása van, rosttartalma miatt megakadályozza a hasmenést okozó baktériumok megtapadását a bélrendszer falán. Székrekedésben is hasznos, növeli a széklet mennyiségét. Csökkenti a vér koleszterinszintjét, erősíti a szervezet immunrendszerét, szerepe lehet a daganatok megelőzésében. Javítja az A-vitamin hiányából származó látási zavarokat, csökkenti a vércukorszintet, hasznos a bőrkiütések leküzdésében. Elődeink a murokízet (roobot) gyomorégés, hasmenés és bélférgek ellen használták, és azt a tényt is ismerték, hogy jót tesz a szemnek.
Veress László