Idén a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumon volt a sor, hogy megszervezze a Bolyai nevet viselő Kárpát-medencei középiskolák XIII. találkozóját.
Fotó: Karácsonyi Zsigmond
Idén a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumon volt a sor, hogy megszervezze a Bolyai nevet viselő Kárpát-medencei középiskolák XIII. találkozóját. A háromnapos rangos rendezvény, amelyen összesen kilenc Bolyai iskola több mint ötven diákja és pedagógusaik teszik tiszteletüket, ünnepélyes megnyitójára tegnap reggel a régi városháza nagytermében.
1998-ban négy Bolyai nevet viselő középiskola igazgatói – a magyarországi Kecskemét, Mosonmagyaróvár és Salgótarján, valamint a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum – együttműködési szándékukat fejezték ki Bolyai János és Bolyai Farkas szellemi örökségének ápolása, egymás értékeinek megismerése céljából, hagyományteremtő szándékkal. Az együttműködési megállapodást végül 2005 márciusában írták alá, megalapítva a Bolyai Iskolák Szövetségét – elevenítette fel a kezdeteket dr. Bálint István, a marosvásárhelyi Bolyai líceum igazgatója, aki köszöntötte a szövetség tagjait: a budapesti Bolyai János Fővárosi Gyakorló Műszaki Szakközépiskola és Kollégium, a kecskeméti Bolyai János Gimnázium, a mosonmagyaróvári Bolyai János Általános Iskola, Informatikai és Közgazdasági Szakközépiskola, az ócsai Bolyai János Gimnázium és Kereskedelmi Szakközépiskola, a salgótarjáni Bolyai János Gimnázium, a szombathelyi Nyugat-magyarországi Egyetem Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, az aknaszlatinai (Kárpátalja, Ukrajna) Bolyai Középiskola, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum és a zentai (Vajdaság, Szerbia) Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium vezetőségét és diákjait. A kilenc tanintézet képviselői évi rendszerességgel találkoznak, mindig más helyszínen.
Dr. Bálint István hangsúlyozta, a Bolyai iskolákban közös, hogy a régiből új világot teremteni jelmondat jegyében teszik a dolgukat, és oroszlánrészt vállalnak a magyar értelmiség kinevelésében. – E találkozók célja mindig is az volt, hogy ápoljuk a hagyományt, tapasztalatot cseréljünk, és a bolyais diákokat, ha távol is élnek egymástól, egységbe fogjuk – mutatott rá az intézményvezető.
Károlyi Frigyes, a szombathelyi Bolyai-iskola igazgatója szerint a Bolyai név kötelez, és ennek jegyében zajlik a diákok nevelése. Brassai Zsombor, a megyei RMDSZ elnöke nemzetpolitikai szempontból frontvárosnak nevezte Marosvásárhelyt, mivel nagyjából fele-fele arányban élnek itt magyarok és románok, és nyelvi, kisebbségi jogainkért keményen kell küzdenünk. – A küzdelmet minőségi magyarként lehet csak megnyerni, és ennek a feltétele a minőségi magyar oktatás – hangsúlyozta az elnök. Vincze Lóránt európai parlamenti képviselőjelölt volt bolyaisként szólt a jelen lévő diákokhoz és pedagógusokhoz, mondván: a Bolyai líceumban kapta meg azt az útravalót, amiből felnőttként közéleti szerepvállalásában táplálkozni tudott. Hasonlóképpen vélekedett dr. Bakos Levente városi tanácsos is, aki szintén elismerte, karriere alakulásában sokat köszönhetett a Bolyaiban eltöltött éveknek. Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes elismeréssel szólt arról, hogy sikerült hagyományt teremteni a Bolyai nevet viselő tanintézetek találkozásából, dr. Dávid László, a Sapientia Egyetem rektora pedig rámutatott, már 13 évvel ezelőtt, amikor Vásárhelyen magyar egyetemet akartak alapítani, az volt az elképzelés, hogy azt a Bolyai-szellemiség jegyében tegyék meg. A megnyitóünnepséget dr. Weszely Tibor Bolyai-kutató előadása zárta, aki a jelen lévő iskolák névadóiról szólt. A rendezvény ünnepélyessé tételében a vásárhelyi bolyais diákok is kivették a részüket, a 12. osztályos Bakó Blanka énekével, Bukovinszky Csáki Mátyás szavalatával, a
László József tanár vezette zenekar pedig reneszánsz dalaival kedveskedett a közönségnek.
Az évente megszervezett többnapos találkozók alkalmával a mindenkori szervezők igen gazdag és változatos műsorral várják a bolyaisok határokon átnyúló nagy családjába tartozó vendégeket: többfordulós vetélkedők, változatos kulturális programok teszik lehetővé, hogy az egymástól távol élő diákok és pedagógusok megismerjék egymás értékeit, a vendéglátó várost és a környékbeli nevezetességeket, és emellett tartalmas szórakozásban is részük lehessen. A találkozók része egy többfordulós vetélkedő is, amelyen a csapatok összemérhetik tudásukat a matematika, a kultúra, a hagyományőrzés, a művészetek és a sport terén. A vetélkedő győztese elnyeri a Bolyai Iskolák Szövetsége által alapított vándorserleget.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató