Hírek, rendezvények
2023-06-08 14:00:00
- Mezey Sarolta
22 millió lejes pályázatot nyert Marosszentgyörgy
Az Anghel Saligny program keretében 22 millió lej értékű finanszírozást nyert Marosszentgyörgy. Sófalvi Szabolcs polgármester Cseke Attila fejlesztési miniszter jelenlétében szerdán Bukarestben írta alá a szerződést. A pályázaton nyert összeggel 27 marosszentgyörgyi utcát fognak korszerűsíteni, olyan közutakat, ahol már megépült a víz- és szennyvízhálózat. Az utcák névsorát a közeljövőben teszik közzé. A következő időszakban a részletes műszaki tervet készítik el, majd beszerzik a szükséges jóváhagyásokat és engedélyeket. Utána a munkálatokra közbeszerzési eljárást írnak ki, és megkötik a szerződést a nyertes kivitelezőkkel.
Meghosszabbították a határidőt
Június 6-áig lehetett pályázni az Ecolect Közösségi Társulás által a Marosvásárhely központú 2-es zóna 8 éves, hosszú távú köztisztasági szolgáltatási szerződésének odaítélésére kiírt közbeszerzési eljárásra. Több tisztázandó kérdés miatt a határidőt június 28-ig tolták ki – tájékoztatott Tóth Andrea, az Ecolect ügyvezető igazgatója. Egy másik, sürgősségi eljárással május végén meghirdetett, egyéves szerződésre szóló licit határideje június 9-e, péntek. A rövid távú szolgáltatásra nyolc céget hívott meg az Ecolect, pénteken, ma derül ki, hogy hány nyújtott be ajánlatot.
Közel 1300 munkahelyet kínál a Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség
A Maros Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség közel 1300 munkahelyet ajánl az állást keresőknek. A cégek és intézmények pénzügyi szakembereket, őrző-védő szakembereket, vendéglátóipari, könnyűipari szakképzett és szakképzetlen munkásokat, futárokat, állatgondozókat, CNC-vezérlésű gépekre gépkezelőket alkalmaznak. Az ügynökség közvetítésével ez év első négy hónapjában több mint 1750 személy kapott munkahelyet, ebből 780-an nők.
Kézművesvásár
Június 9–11. között újra megtartják a kézművesvásárt a marosvásárhelyi vár előtti téren. Az ajándéktárgyak, kézművestermékek mellett gasztronómiai kínálattal és bemutatóval is várják a vásárlókat. Mintegy 70 termelő és kézműves viszi el termékeit a vásárra.
Tangómesék – Cári Tibor-koncert
Vasárnap este 8 órakor a marosvásárhelyi várban a KULT fesztivál keretében Tangómesék címmel Cári Tibor-koncertre kerül sor. Az összetett zenei esemény magában foglalja a zeneszerző nevével fémjelzett filmzenéket és színházi dalbetéteket. Meghívott művészek: Koszorus Krisztina, Giacomo Medici, Sebestyén Aba. Csellón
Szabó J. Attila, nagybőgőn Kostyák Márton-Ákos
játszik, fellép a Tiberius vonósnégyes, valamint
a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia énekkara.
Iskolák, gyűjtők, mecénások – erdélyi képzőművészet a 20. század első felében
A marosvásárhelyi Kulturális és Művészeti Központ
Iskolák, gyűjtők, mecénások – erdélyi képzőművészet a 20. század első felében címmel június 10-én 17 órakor nyitja meg kiállítását a Várgalériában (Avram Iancu
utca 2. szám). Újdonságként, a szóban forgó kiállítás
új teret is avat egyben a Várgalériában, hiszen
a korábbihoz képest kétszeresére bővült a helyiség.
A több mint száz műtárgyat magába foglaló kiállítás
létrejötte csapatmunka eredménye, amely egy közös
felismerés mentén valósult meg, figyelembe véve az Erdélyből származó különböző nemzetiségek kultúrája egymáshoz való kapcsolódásának fontosságát a szintézis elérésének érdekében.
Szecessziós nap a Kultúrpalotában
A Maros Megyei Múzeum június 9-én 10 órakor általános iskolások számára múzeumpedagógiai programot szervez, amelyen tárlatvezetéssel és műhelymunkával szemlélteti a szecessziós stílus formakincsének gazdagságát a marosvásárhelyi Kultúrpalotában. Az eseményre a szecesszió világnapja alkalmából kerül sor. A szecessziós mozgalom és stílus nemzetközi térképén a Kultúrpalota különleges helyet foglal el: olyan összművészeti alkotás, amely több művészeti ágat ötvöz sikeresen. A palota tervezői, Komor Marcell és Jakab Dezső a századfordulós Budapest pezsgő építészeti életének képviselői. A Komor és Jakab iroda két olyan épületet tervezett Marosvásárhelyen, amelyek ma is meghatározzák a város identitását: a Városházát (1905–1908) és a Kultúrpalotát (1908–1913). A Kultúrpalota belsőépítészete (freskók, ólomüveg ablakok) szintén kiemelkedő, olyan jelentős művészek alakították ki, mint Körösfői-Kriesch Aladár, Toroczkai Wigand Ede és Róth Miksa. A tevékenység 6–12 éves korú gyermekeknek szól, jegyek a helyszínen vásárolhatók.