Hogyan tároljuk a zöldséget, gyümölcsöt?
Lassan eljön a begyűjtés ideje is, több zöldség és gyümölcs romlik meg azért, mert nem tároljuk megfelelően.
Lassan eljön a begyűjtés ideje is, több zöldség és gyümölcs romlik meg azért, mert nem tároljuk megfelelően. A legmegfelelőbb módszer a fagyasztás, mélyhűtés. Ha bizonyos feltételeket betartunk, akár hat hónapig is megőrizhetjük a zöldségek és gyümölcsök frissességét.
Hogyan tároljuk az almát?
Mindenekelőtt nem szabad megmosni a gyümölcsöt, amelyet száraz, szellős edényben kell elhelyeznünk. Válogassuk ki az ütött, romlásnak induló almát, és vigyázzunk arra, hogy az ép gyümölcsöt ne üssük, ne sértsük meg. Az alma 6-10-szer hamarabb érik meg szobahőmérsékleten, mint lehűtött állapotban. A nagyobb mennyiséget kartondobozban, a nedvességet elszívó törülközővel letakarva lehet tárolni a pincében vagy más hűvös helyen. Ajánlott, hogy mindenik gyümölcsöt újságpapírba csomagolva helyezzük a ládába, hogy ne érjenek össze az almák. Vannak olyan almafajták, amelyeket nem lehet hosszú távon tárolni, ezért ezekről külön érdeklődjünk.
Az alma belsejét le lehet fagyasztani, főzve, cukorral vagy anélkül. Először meg kell takarítani a héjától, a barnulás megakadályozásáért öntsük le citromlével, majd másfél, két percig merítsük forró vízbe. Ezt követően kiszárítva lehet csomagolni. Egy kg almához 100 g cukrot lehet tenni. Az almából mindent fel lehet használni.
A mélyhűtést követően az almaszeleteket negyed liter citromlé és háromnegyed liter víz keverékében lehet áztatni, hogy továbbra is megakadályozzuk a megfeketedést. Ha mégis maradnak foltok, ezeket késsel el lehet távolítani, azonban tudni kell, hogy ezek a „foltok” nem ártalmasak. A héjából teát, szirupot lehet készíteni vagy aromát kivonni.
A legjobb viszont, ha minél több kompótot vagy akár száraz szeleteket is készítünk, ami kiváló vitaminfeltöltő, -pótló lehet a hosszú téli estéken is. Jó étvágyat!