Hosszabb távon lehet kedvezőtlen gazdasági hatásuk a párizsi merényleteknek
Londoni pénzügyi elemzők szerint rövid távon várhatóan elenyésző, hosszabb távon azonban már komolyabb negatív gazdasági és költségvetési következményeik lehetnek a párizsi merényleteknek.
Londoni pénzügyi elemzők szerint rövid távon várhatóan elenyésző, hosszabb távon azonban már komolyabb negatív gazdasági és költségvetési következményeik lehetnek a párizsi merényleteknek.
A City egyik legnagyobb gazdasági-politikai elemzőháza, a Capital Economics elemzői tanulmányukban kiemelték, hogy a nemzetközi példák csekély rövid távú hatást valószínűsítenek. A 2004 márciusában elkövetett madridi vonatrobbantás után a spanyol kiskereskedelem forgalma havi összevetésben mindössze 0,1 százalékkal csökkent, a következő hónapban viszont már 0,6 százalékkal nőtt. A 2005 júliusában végrehajtott londoni öngyilkos merényleteknek nem is volt egyértelmű hatásuk a brit kiskereskedelmi eladásokra – hangsúlyozzák a cég elemzői.
Azt is kétségesnek tartják, hogy a párizsi merényletek hatására jelentősen csökkenne a Franciaországba látogató turisták száma. A Párizs alternatívájaként felkereshető európai nagyvárosokban is van terrorfenyegetés, és az sem bizonyos, hogy a francia alpesi síközpontokat, illetve a tengerparti üdülőhelyeket kevesebben keresik fel a fővárosban elkövetett merényletek miatt.
A Capital Economics londoni elemzőinek kimutatása szerint a madridi vonatrobbantások évében, 2004-ben 4,2 százalékkal nőtt a Spanyolországba látogató turisták száma, és Nagy-Britanniában sem csökkent, csak valamivel lassabban nőtt az idegenforgalom a 2005-ös londoni merényletek után, pedig a brit turizmus különösen erőteljesen összpontosul Londonra.
A ház szerint azok a várakozások is eltúlzottak, hogy a francia kormány a merényletek miatt félredobja a maastrichti stabilitási előírásokat, és hatalmas védelmi költekezésbe kezd. A francia pénzügyminisztérium által a jövő évre jelzett 600 millió eurós pótlólagos biztonsági kiadási csomag a francia hazai össztermék (GDP) 0,03 százalékának felel meg – hangsúlyozzák a Capital Economics elemzői.
A ház szerint komolyabb gazdasági kihatások – ha lesznek ilyenek – elsősorban hosszabb távon jelentkezhetnek, és mindenekelőtt politikai indíttatásúak lehetnek.
A párizsi merénylet ugyanis várhatóan tovább növeli a Marine Le Pen vezette, protekcionista gazdasági alapállású Nemzeti Front támogatottságát. Meglehetősen valószínűtlennek tűnik, hogy Marine Le Pen megnyerje a 2017-es francia elnökválasztásokat. Ha azonban pártja támogatottságának növekedése folytatódik, és ha a Nemzeti Front jól teljesít a jövő hónapban esedékes regionális választásokon, Marine Le Pen fokozhatja a francia kormányra gyakorolt nyomást a költségvetési konszolidációs program félbehagyása, és a gazdaság korszerűsítésében elért, eddig is meglehetősen vérszegény eredmények felszámolása végett – áll a Capital Economics elemzésében.
A ház szerint a jelenleginél kissé lassubb ütemű költségvetési konszolidáció jót tehet a francia gazdaságnak, de a protekcionizmus erősödése súlyosan károsíthatja a növekedési és a költségvetési kilátásokat hosszabb távon.
Az Eurasia Group nevű globális gazdasági-politikai kockázatelemző csoport londoni részlegének elemzői azt jósolták, hogy a párizsi merényleteknek a következő néhány évben erőteljes hatásuk lesz a francia gazdasági stratégiára. Francois Hollande francia elnök már a terrortámadás után jelezte, hogy a „biztonsági paktum” – vagyis a francia polgárok biztonságának garantálására tett kötelezettségvállalása – elsőbbséget kap a közkiadások kordában tartását célzó euróövezeti stabilitási paktummal szemben. Ez ellentmond Hollande választási kampányígéretének is, amely a francia államháztartási hiány leépítését helyezte kilátásba – hangsúlyozzák az Eurasia londoni elemzői.
A ház kiemeli, hogy a francia államháztartás egyenlege legutóbb 1974-ben zárt többlettel.
Franciaország a nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva várhatóan megpróbál mentesítést kiharcolni magának az euróövezeti költségvetési kötelezettségek alól, legalábbis rövid távon. Ha azonban a költségvetési célok továbbra sem teljesülnek, az már komolyan kikezdené Franciaország hitelességét az euróövezeten belül, emellett mélyítené a „takarékos észak” és a déli európeriféria ellentéteit is – vélekednek az Eurasia Group elemzői.
A ház szerint a 2017-es francia elnökválasztások után – amelyen a cég jobbközép győzelmet vár – javulnak a szükséges szerkezeti reformok végrehajtásának esélyei. Ha azonban az euróövezeti szabálykönyvet a merényletekre hivatkozva sutba dobják, ez az esély jórészt elenyészne.