Két veretlen csapat lépett pályára Marosvásárhelyen a női kosárlabda Nemzeti Liga 5. fordulójában bőven a mezőny színvonala fölé emelkedő mérkőzésen. A bajnok Sepsiszentgyörgyöt korábban simán, 22 ponttal verő Szatmárnémeti először szembesült ebben a bajnoki idényben komolyabb ellenállással, ám végül három ponttal megnyerte a találkozót. A vendégcsapat győzelme, amint a parciális eredményekből is látható, a második negyedben körvonalazódott. Ebben azonban vastagon benne van a játékvezetői hármas (pontosabban leginkább a kolozsvári Tudor Crișan), amely néhány visszás ítélettel hozzásegítette a vendégeket, hogy tíz pont fölé növeljék előnyüket a szünet előtt. Hogy mi történt volna utóbb, ha nincsenek ezek a téves döntések, nem lehet tudni, mert a pillanatnyi eredmény is befolyásolja a játékot. A megtorpanás után azonban a marosvásárhelyi csapat nagyon közel állt hozzá, hogy fordítson.

Fotó: a Sirius közösségi oldala

A játékvezetők stílusa már az első negyedben az agresszív védelemmel játszó marosvásárhelyi csapatot érintette hátrányosan, amikor hat személyi hibát fújtak be a Sirius ellen, míg fordítva csak kettőt. A kiválóan játszó marosvásárhelyiek lendülete azonban azt követően tört meg, amikor a második negyed közepe táján, 24:24-es állásnál, a kosárra törő Džombeta ütközött a palánk alatt álló Griffinnel. Utóbbi elesett, a dobás viszont kimaradt. Tudor Crișan játékvezető pedig – technikai faultot ítélt Griffin ellen (!!?), úgymond szimulálásért, noha nyilvánvalóan látszott, hogy Džombeta a jobb karjával feltaszította. Ezzel nem csak egy szabaddobásból szerzett pontot ajándékozott az ellenfélnek, hanem egy triplával végződő új támadást is. Nem telt el sok, amikor Taylor dobását Griffin lesapkázta, ám a játékvezető csak egy általa látott szabálytalanságot fújt. A felhorkanó marosvásárhelyi kispad felé pedig már repült is az újabb technikai. Újabb három szabaddobás (kettő a személyi hiba, egy a technikai miatt) és újabb szatmárnémeti támadás, és tegyük hozzá – néhány percig egy leforrázottan játszó marosvásárhelyi csapat. Így jutott oda Szatmárnémeti, hogy 14 pontos előnnyel vonuljon szünetre.

Ez az előny végül behozhatatlannak bizonyult, bár a második félidőben a Sirius volt a jobb csapat. A szövetségi ellenőr minden bizonnyal szóba állt a játékvezetőkkel a szünetben, mert már nem fújtak egyetlen irányba, de egy szarvashibáról még be kell számolnunk: Badi ellen sportszerűtlen hibát ítéltek, az ellentámadás meghiúsítása miatt, miközben már két marosvásárhelyi játékos is közelebb volt a saját palánkjához, mint a támadó.

Az utolsó negyed előtt 15 pont volt a vendégek előnye, ám le a kalappal, ahogy a marosvásárhelyi lányok az utolsó percig küzdöttek. Három perc alatt öt pontra közelítették meg az ellenfelet, és kettőre is lett volna lehetőségük, de Allen triplakísérlete kiszédült a gyűrűből. Ezek után a különbség újra 14 pontra nőtt, de egy marosvásárhelyi időkérés és 64:77 után fergeteges utolsó két perc következett. 74:77-nél sikerült kivédekezni az ellenfél támadását, azonban a maradék 8 másodpercben már nem sikerült megközelíteni a szatmári kosarat. Chiș így csak nagyon távolról – saját pályáról – próbálkozhatott egy kétségbeesett triplával, amely azonban kimaradt, így nyertek a vendégek.

A lepattanókat jobban gyűjtötte be a marosvásárhelyi csapat (40-31), azonban az eladott labdák száma 22-re emelkedett, az ellenfél 16-jával szemben. És míg Szatmárnémeti 50%-ban dobott a félkörön túlról, a Sirius csak 26%-ban. 19 távoli dobás maradt ki – egy kellett volna „beszédüljön” a kosárba a hosszabbításhoz. Vagy talán a közönség támogatása hiányzott ahhoz a 3 ponthoz...

A vereség, reméljük, nem hagy nyomokat a csapatban, amely szombaton Konstancára látogat, egy igen kellemetlen ellenfél otthonába, a mérkőzést ráadásul egy 560 kilométeres utazás után játsszák.

Női kosárlabda Nemzeti Liga, 5. forduló: Marosvásárhelyi Sirius – Szatmárnémeti CSM 74:77 (15-14, 15-30, 18-19, 26-14)

Marosvásárhely, ligeti sportcsarnok, zárt kapus mérkőzés. Vezette: Octavian Goina (Nagyvárad), Tudor Crișan (Kolozsvár), Szőcs Janka (Gyergyószentmiklós). Ellenőr: Marius Hurgoi (Kolozsvár).

Sirius: Sherill 20 pont, Chiș 15 (2), Griffin 11, Sólyom 11 (3), Allen 10 (1), Czimbalmos 4, Feiseș 3 (1), Lipovan, Badi.

Szatmárnémeti: Taylor 29 pont (3), Džombeta 18 (1), Fodor 11 (1), Kostowicz 10, Biszak 6 (2), Ardelean 2, Moore 1, Vučković, Cucu.

Női kosárlabda Nemzeti Liga 5. forduló: Brassói Olimpia – Konstancai Phoenix 60:78, Bukaresti Rapid – Bukaresti Agronomia 45:63, CSM Alexandria – Sepsiszentgyörgyi Sepsi SIC 49:88, Aradi FCC – Botosáni Triumf 97:67, Kézdivásárhelyi KSE – Kolozsvári U 66:44, Marosvásárhelyi Sirius – Szatmárnémeti CSM 74:77. A CSM Târgoviște állt. Az előző fordulóból: Konstancai Phoenix – CSM Târgoviște 74:64.