Iohannis: a Három Tenger Kezdeményezés történelmének fontos lapját írjuk
A Három Tenger Kezdeményezés történelmének fontos lapját írjuk Bukarestben – jelentette ki hétfőn Klaus Iohannis államfő.
„Egy ilyen esemény annál is inkább fontos, mert a mai világban az országok külpolitikája, sőt még a biztonságpolitikája is összefügg a gazdasági érdekekkel” – fejtette ki Iohannis a Három Tenger Kezdeményezés (3SI) első üzleti fórumának megnyitóján.
Az államfő szerint miután politikai szinten kikristályosodtak az elképzelések, itt az ideje, hogy a 3SI a konkrét gazdasági projektek és pragmatikus eredmények szakaszába lépjen.
„Ez a fórum, amelyen a régió és az Egyesült Államok gazdasági és egyetemi szférájának több mint 600 képviselője vesz részt, és amelyet mostantól rendszeresen megszervezünk (…), igen hasznos eszköze a beruházások és a vállalkozások ösztönzésének régiónkban” – mutatott rá Klaus Iohannis.
Az elnök hozzátette, a Bukarestben zajló csúcstalálkozó egyik fő célja, hogy a tagországok kinyilvánítsák politikai támogatásukat az energetikai, szállítási és digitális összeköttetés megvalósítását célzó, közösen kijelölt regionális projektekkel kapcsolatban.
Rámutatott, a csúcstalálkozón részt vevő mindegyik ország hozzájárulhat a Három Tenger Kezdeményezés sikeréhez, Románia például regionális energetikai platform lehet, amely alapvetően előmozdíthatja a régió, sőt akár egész Európa energetikai biztonságát.
„Arra bátorítjuk a ma itt jelen levő vállalatok, kereskedelmi kamarák, munkáltatói és ágazati szövetségek, illetve helyi hatóságok képviselőit, hogy rakják le az állandó párbeszéd és együttműködés alapjait. A javasolt projektek népszerűsítése és támogatása terén koherenciára, illetve befektetéseket vonzó mechanizmusok létrehozására van szükség” – mondta az elnök.
Az Adriai-, a Balti- és a Fekete-tenger között fekvő tizenkét uniós országot – Ausztria, Bulgária, Horvátország, Csehország, Észtország, Magyarország, Litvánia, Lettország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia – tömörítő Három Tenger Kezdeményezés bukaresti csúcstalálkozójának céljai között említette még az államfő a tagállamok kereskedelmi kamaráit tömörítő hálózat létrehozását, valamint a 3SI Befektetési Alapja létrehozásának elindítását.
Beszédében Iohannis hangsúlyozta, a Három Tenger Kezdeményezés megalakításának ötletét a régi és új EU-s tagországok gazdasági fejlettségi szintje közötti különbség csökkentésének igénye szülte, ugyanakkor három fő irányvonalat igyekeznek követni: gazdasági fejlődés, európai kohézió és a transzatlanti kapcsolatok erősítése.
„A régi és új uniós tagállamok gazdasági fejlettségi szintje közötti különbségek csökkentésének egyik legjobb módja a három tenger térségében lévő országok közötti, észak-dél tengelyű (de nem csak) interkonnektivitás javítása, elsősorban az energia, a szállítás és a digitalizálás terén” – mondta Iohannis, hozzátéve, a 3SI jelentősen hozzájárul majd e három terület infrastruktúrájának fejlesztéséhez és korszerűsítéséhez, mintegy kiegészítve az Európai Unió hasonló célú projektjeit.
Tizenkét államfő tárgyal együttműködésről
A kezdeményezésről 2015 szeptemberében tárgyaltak először a közép-európai uniós tagországokból álló, horvát kezdeményezésre létrejött adriai-balti-fekete-tengeri összefogás országainak első ülésén New Yorkban, az ENSZ-csúcstalálkozó keretében.
Az első csúcstalálkozót 2016. augusztus 25–26-án tartották Dubrovnikban. Az akkor aláírt együttműködési nyilatkozat az EU stratégiájával megegyező közös infrastrukturális fejlesztésekre helyezte a hangsúlyt a Balti-, az Adriai- és a Fekete-tenger térségében.
A második, 2017. júliusi 6–7-i csúcsértekezleten Varsóban, amelyen részt vett Donald Trump amerikai elnök is, a transzatlanti kapcsolatok, az infrastrukturális és energetikai együttműködés kérdései mellett megvitatták a katonai biztonság, az energiabiztonság, valamint a migrációval, a klímaváltozással és a terrorizmussal összefüggő biztonsági kérdéseket is. A résztvevők nyilatkozatot fogadtak el egy közös üzleti fórum létrehozásáról, melynek célja a térség versenyképességének, az uniós kohéziónak a növelése, a térségbeli gazdasági egységek együttműködésének elősegítése. (hírösszefoglaló)