2024. july 2., Tuesday

ha inkább a Siriust akarta ellenfélnek

Alig néhány nappal az alapszakasz befejezése után, hétfőn rajtolt a rájátszás a női kosárlabda Nemzeti Ligában. Az FCC – Sirius párharc első mérkőzése mindenben igazolta Arad „választását”, amely az utolsó két percben kikapott Alexandrián az utolsó fordulóban, így nem a teleormani csapat, hanem a marosvásárhelyi lett az ellenfele. Az a Sirius, amely a legcsekélyebb gondot sem okozta nekik.

Az aradi mérkőzés gyakorlatilag az első negyed második felének és a második negyed első felének összesen mintegy tíz percében dőlt el, ennek az időszaknak a részeredménye 29-2 volt a házigazdák javára. A Sirius ebben az időszakban egyetlen pontot sem szerzett akcióból, kapott viszont öt triplát, mert a védők egyszer sem mozdultak ki időben a dobóra, támadásban pedig abban versengtek Carmin Popa tanítványai, hogy ki tud többször úgy dobni a kosárra, hogy el sem találja a gyűrűt. Hogy ezt követően Arad is kicsit visszavett a ritmusból, már nem számított, hisz többé egy pillanatig sem csökkent 21 pont alá a házigazdák előnye, így formasággá silányult a mérkőzés hátralevő része.

Pedig nem indult rosszul a meccs, két triplának köszönhetően a Sirius 6-5-re vezetett, aztán kezdődtek a „homályos” időszakok. Sokat elárul, hogy mezőnyből 27%-os eredményességi mutatója volt a marosvásárhelyi csapatnak, miközben ezt a triplák 33%-os aránya javította, hisz közelről csak 24%-os volt az arány. Való igaz, Arad könnyen megtalálta a védekezés módját, ugyanis ha egy csapat csak két játékosára alapoz (a Sirius esetében a két amerikai, Sherill és Cortez), azokat könnyen ki lehet vonni a játékból. A többiek ritkán és bátortalanul mertek elvállalni dobásokat és betöréseket, Ljubinec pedig továbbra is idegen testként mozgott a pályán, nem ismeri ki csapattársai szándékait. Ám még az ellenfél jó védekezése sem igazolhatja ezt a gyatra mutatót, mert sok próbálkozás teljesen tiszta dobópozícióból maradt ki!

A dobási hatékonyság mellett elgondolkodtató a lepattanók aránya is (56:25!!). A Sirius eddig sokkal jobban átlagolt ilyen tekintetben, mint Arad, és az előző meccsen ebben a játékelemben még a Sepsi SIC-énél is jobb mutatója volt. Míg azonban Arad csapatként kiválóan zárta ki az ellenfelet mindkét palánk alatt, a Sirius mintha nem ismerte volna ezt a fontos taktikai elemet.

A negyeddöntő sorozat második mérkőzését pénteken 18 órától játsszák a Ligetben. A Siriusnak igen jelentősen javítania kell a játékán, ha eredményt akar elérni.

Kézdivásárhely példája (amely a bajnokság legnagyobb meglepetését okozva idegenben nyert Szatmárnémetiben) mutatja, hogy semmi sem lehetetlen.

Fotó: az FCC Baschet UAV Arad közösségi oldala

Női kosárlabda Nemzeti Liga, felsőházi rájátszás 1. kör, 1. mérkőzés: Aradi FCC – Marosvásárhelyi Sirius 84:48 (31-10, 18-15, 11-13, 24-10)

Arad, Victoria-sportcsarnok, 300 néző. Vezette: Stretea Máté András (Nagyvárad), Ionuț Moraru (Kolozsvár), Narcis Dan (Szatmárnémeti). Ellenőr: Marius Hurgoi (Kolozsvár).

Arad: Vitulova 22 pont (1), Keys 16 (3), Hadžović 11 (3), Vaida 10, Akathiotu 9, Ghiță 8, Manea 4, Mîrne-Nagy 4, Fleșer, Rotariu, Vati.

Sirius: Sherill 14 pont (1), Cortez 13 (2), Chiș 12 (3), Feiseș 3 (1), Ljubinec 2, Lipovan 2, Sólyom 2, Czimbalmos, Badi, Moga.

Női kosárlabda Nemzeti Liga, felsőházi rájátszás 1. kör, 1. mérkőzés (két győzelemig tartó párharcok): Sepsiszentgyörgyi Sepsi SIC – Kolozsvári U 83:45, Szatmárnémeti CSM – Kézdivásárhelyi KSE 65:71, Aradi FCC – Marosvásárhelyi Sirius 84:48, Konstancai Phoenix – CSM Alexandria 69:52; második mérkőzés: Kolozsvári U – Sepsiszentgyörgyi Sepsi SIC 46:90 (0-2).

Női kosárlabda Nemzeti Liga, alsóházi rájátszás 1. kör, 1. mérkőzés (két győzelemig tartó párharcok): CSM Târgoviște – Bukaresti Rapid 75:70, Bukaresti Agronomia – Brassói Olimpia 68:60.