A hagyományoknak megfelelően a Diadalív árnyékában, a Champs-Elysées-n ért véget a Tour de France. A 3328 kilométer össztávú, 109. francia kerékpáros körverseny vasárnap 116 kilométeres párizsi tekeréssel zárult. A versenyt a dán Jonas Vingegaard nyerte, míg a záróetap sprintbefutója az Alpecin belga sprintere, Jasper Philipsen sikerét hozta.

Az első másfél óra átlagsebessége a hagyományoknak megfelelően 30 km/h alatt maradt, ilyenkor ugyanis már nem a versenyzésre, inkább az ünneplésre és a viccelődésre helyeződik a hangsúly: a három megkülönböztető trikó viselője, Jonas Vingegaard (összetett, sárga), Tadej Pogacar (legjobb fiatal, fehér) és Wout van Aert (pontverseny, zöld) vigyorogva „szökött” meg a rajt után pár méterrel, majd fotózkodtak is, mások pedig pezsgővel koccintottak és köszönték meg a kísérőkocsiban ülőknek a munkát.

A partihangulatnak 72 kilométerrel a vége előtt az idei Tour utolsó hegyi hajrája vetett véget. A negyedik kategóriás emelkedőért járó egy pontot a pöttyös trikóban tekerő, de a hegyi menők versenyét is megnyerő Vingegaard mögött második helyen álló német Simon Geschke vitte el, jegyezte fel a Bringázás című internetes szaklap tudósítója.

Közel 60 kilométerrel a vége előtt ugyanakkor kis híján megismétlődött a tavalyi Tour első szakaszának emlékezetes bukása: egy néző belépett az érkező mezőny elé, hogy szelfizzen a biciklisekkel a háta mögött, ám az egyik kerekező a vállával nekiment, kiütötte a kezéből a telefont és leverte a válltáskáját, ám ennél nagyobb baj nem történt, minden bringás a nyeregben maradt.

A mezőny végül beért Párizs belvárosába. A Louvre múzeum udvarán áthaladva rátértek a 6,8 kilométer hosszú körpályára, és 55 kilométerrel a vége előtt élessé vált a verseny. Egyre-másra jöttek a támadások, s végül egy ötfős próbálkozás 10 másodperc előnyt tudott kiharcolni, amit később 20 másodpercre is feltornásztak, azonban 9 kilométerrel a vége előtt elfogyott a versenyzők szuflája. Hat kilométerrel a vége előtt az összetettben második Tadej Pogacar indított támadást, ám a mezőny pillanatokon belül megfogta az idei versenytől így igencsak stílusosan elköszönő kétszeres Tour-győztes szlovént.

A célhoz közeledve kissé kaotikus módon ugyan, de élre álltak a sprinterek vonatai, s a célegyenesre fordulva még nagyobb helyezkedés kezdődött. Végül az Alpecin belga bringása, Jasper Philipsen bizonyult a leggyorsabbnak, így az idei Tour második szakaszát nyerte.

Miután az összetettben élen álló Vingegaard azonos eredménnyel, a 75. helyen ért célba, ezzel Bjarne Riis 1996-os sikere után másodszor ünnepelhetett összetett sikert dán kerékpáros Párizsban. A sárga mellett a 25 éves Vingegaard a hegyi pontverseny győztesét illető pöttyös trikót is kiérdemelte.

A pontverseny zöld trikóját csapattársa, a belga Wout van Aert nyerte rekordpontszámmal. A 26 éven aluliak fehér mezét az összetettet másodikként záró, az elmúlt két kiírásban diadalmaskodó szlovén Tadej Pogacar vihette haza. Harmadikként a 2018-as győztes brit Geraint Thomas zárta a 3328 kilométer össztávú viadalt.

Fotó: a Tour de France közösségi oldala

Tour de France francia kerékpáros körverseny:

* 21. szakasz (Párizs, La Défense Arena–Champs-Élysées, 116 km): 1. Jesper Philipsen (belga, Alpecin-Deceuninck) 2:58:32 óra, 2. Dylan Groenewegen (holland, Bike-Exchange) azonos idő, 3. Alexander Kristoff (norvég, Intermarché-Wanty) azonos idő;

* az összetett végeredménye: 1. Jonas Vingegaard (dán, Jumbo-Visma) 79:33:20 óra, 2. Tadej Pogacar (szlovén, UAE) +2:43 perc hátrány, 3. Geraint Thomas (brit, Ineos Grenadies) + 7:22 perc hátrány.