Az Ádámos községhez tartozó Magyarkirályfalván Vinczi András a ’89-es rendszerváltás óta méhészkedik.
Az Ádámos községhez tartozó Magyarkirályfalván Vinczi András a ’89-es rendszerváltás óta méhészkedik. Az egykor két méhcsaláddal indított családi vállalkozás mára a kétszáz családot közelíti.
Mint elmondta, a hobbiként indult vállalkozást fokozatosan fejlesztette, így lassan kifizetődővé vált számára is ez az ágazat, jelenleg főfoglalkozású méhésznek tartja magát, mint hangsúlyozza, ekkora állomány kezelése állandó odafigyelést igényel. A gondok közül a betegségek megelőzését, kezelését említette. Mint jelezte, kellő odafigyeléssel, az egyedek immunrendszerének szinten tartásával, a téli időszakban elmaradhatatlan tápanyagok biztosításával megakadályozható a méhcsaládok pusztulása is. A királyfalvi telephely a méhek számára szennyezésmentes környezetnek bizonyul, a környéken nincs olyan működő ipari egység, amely által kibocsátott vegyi anyagok a növényzeten megtelepedve kárt tennének a gyűjtögető méhekben. A házigazda tavasztól késő őszig vándorol a méhcsaládokkal, annak függvényében, hogy mikor hol virágzik az a növény, amelyről gyűjthetnek. Immár a harmadik méhkasszállító nagykocsiba fektetett, amelyet kellőképp átalakított, a lakatos-, asztalosmunkákat egyaránt maga végezte. Általában az idényt Calafat, Tg.-Jiu övezetében kezdik, de az idei déli repcegyűjtésről lemaradtak, ugyanis a megszokottól eltérő korai időpontban virágzott odalent, így azt a környező települések – Botorka környéke – repcevirágzásával próbálják pótolni. Azt követi az akácméz gyűjtése, majd a hegyekbe, Horezu környékére vándoroltatják a méhcsaládokat, a málnásra, ugyanakkor Tulceán is elidőznek.
Arra a kérdésre, hogy mennyit gyűjtenek a családok, megtudtuk, hogy szárazságmentes, jó években 70–80 kg-ot is, gyenge, esős évszakokban kevesebbet. „A napi gyűjtés megkezdését és annak befejezését követően is mérlegre tesszük a kaptárakat, így az is lemérhető, hogy elegendő virágport gyűjtenek-e vagy sem. Egy család egy nap alatt 1–2 kg virágport gyűjt be, ami főképp a napraforgónál tapasztalható. A napi gyűjtési csúcs 6–7 kg volt, természetesen számolni kell a feldolgozás során a párologtatásból származó súlycsökkenéssel is”– hangsúlyozta a méhész.
A méhész a Fehér megyei balázsfalvi felvásárlóközpontban értékesíti a mézet, tavaly az akácméz kilóját nyáron 22 lejért, télen már csak 17 lejért, a vegyes mézet 13 lejért vásárolták fel nagy tételben. Tudomása szerint az akácméz piaci ára 30–35 lej, a repcemézé 25 lej, Németországban pedig egy kg akácméz 8 euróba kerül.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató