Két arany, sok ezüst, rengeteg bronz
A „Múltunk kincse, jövőnk záloga” mottó jegyében zajlott idén Magyarországon a Csongrád megyei Szatymaz községben megrendezésre került szakmai fórum és mustra, ahol belföldi és külföldi résztvevők egyaránt jelen voltak, köztük a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének Maros szervezete is.
A konferenciát dr. Pauk János, a Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft. kutatási igazgatóhelyettese nyitotta meg, majd Barna Károly szatymazi polgármester és dr. Somogyi György, a szatymazi gazdakör elnöke is köszöntötte a résztvevőket. Dr. Mód László, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa a Szeged környéki Homokháton a XIX. században virágzott borászatról és szőlészetről tartott képekkel is szemléltetett előadást. Dr. Somogyi Norbert PhD, a NAIK általános főigazgató-helyettese elkalauzolta a jelenlévőket Franciaországba, és bemutatta az ottani mezőgazdasági termékek forgalmazási eljárásainak módját, azokat a trükköket, amelyeket a kistermelők vetnek be az értékesítés fokozása érdekében.
A borversennyel egybekötött fórumon Dunai János, az A'Capella szőlőbirtok tulajdonosa ismertette a versennyel kapcsolatos adatokat. A benevezett borminta kétharmada fehér volt, nyolc rozé, a többi pedig vörös, legnagyobb részük 2014-es évjáratú. A legtöbb bor kitűnőnek minősült, de bekerült egy-két olyan minta is, amelynek a minősége még javításra szorul.
Az oklevelek java részét Dunai János és Seprődi József borai nyerték el. A Seprődi pincészet két aranyéremmel térhetett haza Dicsőszent-mártonba. Dr. Somogyi György bora elnyerte a konferencia és borverseny legjobb bora kitüntetést. Maros megye 11 bormintájának mindenike elismerést aratott. Jelen volt a kelementelki borház, a kendi borház, a Csegzi-borház, illetve Miklós Gyula Balavásárról, a kölpényi pincészet és Bartalus Gáspár Dicső-szentmártonról.
Táborosiné Ábrahám Zsuzsanna, a NAIK szegedi kutatóállomás munkatársa A fűszerpaprika mint hungarikum címmel tartott kiselőadást, kifejtve, hogy a hungarikum mennyire fontos, hiszen a magyarság csúcsteljesítményét tükrözi, olyan termékeket jelöl, amelyek a világ bármely vidékén megállják a helyüket, és amelyeket büszkén felvállalhat a magyarság.
Gyuris Mihály őszibarack-termesztő is érdekes előadást tartott, aki mintegy 15 hektáron termeszt kizárólag minőségi őszibarackot.
Csomoss Attila, az RMGE Maros szervezet elnöke ismertette azokat a tevékenységeket, amelyek a szervezetben zajlanak. Hangsúlyozta, mennyire fontos a NAK és NAIK a határon túliaknak nyújtott támogatása. Kiemelte, hogy a szatymazi gazdakörrel régi és jól működő kapcsolatot ápolnak. Dr. Orosz Ferenc, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi adjunktusa az intézményben zajló, fűszerpaprikával kapcsolatos és diákokkal végzett kutatómunkáról tett említést. Az előadások után a fűszerpaprika díjazása következett. Éder Tamás csípős és édes kategóriában különdíjakat, illetve aranyfokozatú díjakat adott át.
A 46 mintából 16 érkezett a határon túlról, mégpedig Maros megyéből, Aradról és a Vajdaságból. A 16 mintából három Maros megyei, a marosvásárhelyi Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemről, illetve Virág István gazdálkodó és a Dragoş egyéni vállalkozás részéről.
A rendezvény borárveréssel végződött, amelynek ceremóniamestere Seprődi József borász volt, aki közölte, hogy az ebből befolyó összeg a Böjte Csaba vezette Dévai Szent Ferenc Alapítvány javára megy.
Timár Tímea