a Ferencváros az Európa-konferencialigától

A Ferencváros kettős vereséggel búcsúzott a görög Olimpiakosszal szemben a labdarúgó Európa-konferencialiga nyolcaddöntőbe jutásért rendezett párharcában, mivel csütörtökön a hazai visszavágón ugyanúgy 1-0-ra kapott ki, mint múlt héten Pireuszban. A vendégek győztes gólját ezúttal is a marokkói Ajub el-Kabi szerezte, aki a 45. percben 11-esből volt eredményes.

A hazai szurkolók mindent megtettek, hogy Dejan Stankovic vezetőedző kérésének megfelelően pokoli hangulatot teremtsenek a Groupama Arénában, ugyanis a csapatokat nemcsak telt ház, hanem élőkép is fogadta, amelyen egy zöld nadrágos harcos küzdött egy piros-fehér páncélba öltözött, hatalmas termetű vitézzel. A látványhoz a Botond-mondából vett idézetet feszítettek ki: „büszke Botond reá sújtott, az óriás a földre hullott”.

A csapatok nagy lendülettel vetették magukat a küzdelembe, kifejezetten lüktető volt a meccs, mindkét fél támadólag lépett fel, így a közönség szép akciókat láthatott. A kapuk azonban nem forogtak veszélyben az első 15 percben, mert az ígéretesebb lövéseket mindkét oldalon sikerült blokkolniuk a védőknek. Ezt követően a zöld-fehéreknek meggyűlt a bajuk a támadásvezetéssel, túl sokszor vesztették el a labdát a saját térfelükön, így a játék áttevődött a hazai térfélre. Ugyanakkor az Olimpiakosz nem tudta gólra váltani a fölényét. Az első komolyabb ferencvárosi helyzetre 34 percet kellett várni, akkor Zachariassen lőhetett ígéretes helyzetből, de „eltörte a labdát”, amely erőtlenül gurult el a jobb sarok mellett a görög kapus kíséretében. A szünet előtti percekben a görögöknek volt két ziccerük, előbb Fortunisz lőtt mellé közelről, majd Abu Fani szörnyű hazaadására Podence csapott le, aki fölé bombázott. Az Olimpiakosz egyre nyomasztóbb fölénye aztán a 45. percben góllá érett, amikor el-Kabi 11-esből volt eredményes. A 43. percben, egy bal oldali beadás után a labda Mmaee kezéről vágódott le, a videóbíró segítségével megítélt büntetőt pedig a marokkói csatár magabiztosan lőtte a jobb alsó sarokba (0-1).

Stankovic a szünetben kettős cserével próbált változtatni a játék menetén, és bár térfélcserét követően volt egy-két ígéretesebb ferencvárosi akció, összességében továbbra is inkább az Olimpiakosz akarata érvényesült. Az idő múlásával a görögök egyre kevésbé erőltették a támadásokat, ezért kiegyenlítetté vált az összecsapás, de a vendégek védelmét nem tudta átjátszani a magyar bajnok, amely így továbbra is veszélytelen volt Paszhalakisz kapujára. A Ferencváros szerb trénere újabb kettős cserével próbált frissíteni, de a zöld-fehérek továbbra is nehezen jutottak át a görög középpályán, azaz jószerivel esélyük sem volt, hogy csökkentsék az összesítésben kétgólos hátrányukat. Az FTC a hajrában sem tudott újítani, sőt, egy-két kontrából inkább az Olimpiakosznak volt lehetősége, így a magyar csapat két 1-0-s vereséggel fejezte be a szereplését a harmadik számú európai kupasorozatban.

A Ferencváros sorozatban másodszor élte meg a kupatavaszt a nemzetközi porondon, egy éve az Európa-liga nyolcaddöntőjében is kettős vereséggel, szerzett gól nélkül esett ki a német Bayer Leverkusen ellen.

Ajub el-Kabi, az Olimpiakosz játékosa (j) gólt lő Dibusz Dénes kapujába

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Európa-konferencialiga, nyolcaddöntőbe jutásért, visszavágó: Ferencvárosi TC – Olimpiakosz (görög) 0-1 (0-1). Továbbjutott: az Olimpiakosz, kettős győzelemmel, 2-0-s gólkülönbséggel.

Budapest, Groupama Aréna, 21.057 néző, vezette: Clément Turpin (francia).

Ferencvárosi TC: Dibusz – Wingo (Makreckis, a szünetben), Cissé, S. Mmaee, Civic (Ramírez, 67.) – Zachariassen (Ben Romdhane, 67.), Abu Fani, Maiga, Marquinhos (Katona, 86.) – Varga B., Kodro (Pesic, a szünetben).

Olimpiakosz: Paszhalakisz – Rodinei, Recosz, Carmo, Ortega – Chiquinho (Carvalho, 90.), Hezze – Podence, Horta (Maszurasz, 74.), Fortunisz (Iborra, 74.) – el-Kabi (Jovetic, 79.).

Gólszerző: el-Kabi (45., 11-esből).

Sárga lap: Varga B. (42.), Abu Fani (87.).

Mestermérleg

* Dejan Stankovic (Ferencváros): „Az Olimpiakosz játszott jobban, méghozzá határozottan jobban. Nem tudtunk mit kezdeni az agresszivitásukkal. Nálunk nagy akarattal futballoztak a játékosok, de ilyenkor gyakran banális hibák is becsúsznak. Amikor elveszítünk egy meccset, gyakran azt hisszük, hogy valami nem működött, de nem számolunk az ellenféllel, amely ma jobb volt nálunk, ezért gratulálnunk kell. Az európai út számunkra véget ért, ebből tanulnunk kell. Innentől a fő cél a bajnokság. Ma csöndben maradunk, szomorkodunk, elemzünk. Még 13 meccs áll előttünk, amit arra kell felhasználnunk, hogy a következő szezonban még jobbak legyünk. Köszönöm a szurkolóknak, hogy végig mellettünk álltak. Sajnálom, hogy nem sikerült lángra lobbantani azt a kis tüzet, amit ők csiholtak.”

* José Luis Mendilibar (Olimpiakosz): „Ami ebben a helyzetben a különbséget jelentette, az az önbizalom, talán sikerült a játékosokba eleget csepegtetnem, mert nagy akarattal futballoztak. A Ferencváros kétcsatáros játéka nem zavart meg, mert kifejezetten önfejű edző vagyok, aki mindig a saját stílusomban küldöm pályára a csapatomat, attól függetlenül, hogy az ellenfél négy vagy öt védővel, egy vagy két csatárral játszik.”