Évek óta legkedvesebb tavaszi élményeim közé tartozik az Erdélyi Főegyházmegye Kreativitás vetélkedője, amelyen a tehetséges, komolyan gondolkodó erdélyi fiatalok színe-java részt vesz, függetlenül attól, hogy melyik felekezethez tartozik.
Évek óta legkedvesebb tavaszi élményeim közé tartozik az Erdélyi Főegyházmegye Kreativitás vetélkedője, amelyen a tehetséges, komolyan gondolkodó erdélyi fiatalok színe-java részt vesz, függetlenül attól, hogy melyik felekezethez tartozik. Megtelik velük a rendezvényt támogató Keresztelő Szent János-plébánia és Bolyai Farkas középiskola.
Teljesítményük a zene, képzőművészet, előadóművészet, fogalmazás terén, a sportban bizonyított ügyességük, az érzelmeiket és gondolataikat átszövő hitről tett őszinte vallomásaik lelkes tanítók, szaktanárok és vallásoktatók odaadó munkáját dicséri.
A vetélkedő immár profi szervezőcsapatának vezetője dr. Tamási Zsolt-József, a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója örömmel jelentette be a megnyitón, hogy egyre nő a résztvevők száma, és ezzel együtt a verseny színvonala is. Míg a 2009-es első vetélkedőnek 125, az idei nyolcadiknak már 916 résztvevője volt. Még szerencse, hogy meghirdettek úgynevezett passzív versenykategóriákat is, mint a fotó, a plakát, a rajz, a dombormű és a naptár, amelyeken nem volt kötelező a jelenlét, egyébként nehéz lett volna több mint 900 diákot és kísérőiket elszállásolni. Dr. Tamási Zsolt azt is jó hírként közölte a megnyitón, hogy a Pro Vita Cristiana Alapítvány mellett évek óta biztos társszervezői vannak a vetélkedőnek: az Oktatásügyi Minisztérium, a Maros Megyei Tanács, a megyei tanfelügyelőség és a Római Katolikus Teológiai Líceum. Támogatóik között van a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség, Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala, a kolozsvári Szent Mihály- plébánia, továbbá cégek, alapítványok egész sora, akik értik, érzik ennek a vetélkedőnek a fontosságát.
Annyi kötelező tantárgy kényszerűségből történő elsajátítása mellett a verseny lehetőséget teremt a diákoknak, hogy fantáziájukat, ötleteiket, tehetségüket, kedvenc foglalatosságaikat szabadon kibontakoztassák. Nem véletlenül mondta a nyitóünnepségen Obermayer Ervin római katolikus iskolalelkész, hogy ahol kreativitás van, ott van kreatív élet is. Ezt bizonyította a gyermekek megnyilvánulása az irodalom kategóriában például, ahol e sorok íróját a zsűri többi tagjával együtt őszinte szavakkal, logikus gondolatvezetéssel, kivételes érzékenységgel megírt esszékkel, versekkel hatották meg a részt vevő diákok.
A vetélkedő fő témája az irgalmasság volt, hiszen november 20-ig tart az irgalmasság szentéve, amelyet a szeretet és a megbocsátás jegyében hirdetett meg Ferenc pápa. Az irgalmasságról szóltak a Bolyai iskola dísztermének színpadán előadott jelenetek, ez volt a témája a több mint 300 rajznak, festménynek, amelyeken a színes gyermeki fantáziában megszületett történetek, jelenetek elevenedtek meg. Így hát nem volt könnyű eldönteni a zsűrinek, hogy melyik alkotás a legeredetibb, a legkifejezőbb, a legszebb, de végül meg kellett tenniük. Szabó Éva, az EMTV szerkesztője zsűrielnökként örömmel jelentette be, hogy 14 filmet díjaztak, s a csoportos vagy önálló alkotásokban kifejezett őszinte gondolatok, a tiszta hit arról győzte meg a zsűrit, hogy jó kezekben lesz a világ.
A versmondás nemesít, csiszolja a lelket – emelte ki Henn Árpád egyházi tanácsos a több mint hatvan szavaló diák teljesítményét értékelve. És nem fogytak ki a dicsérő szavakból a többi kategóriában – zene, tánc, sport – nyújtott teljesítményt értékelő tanárok, szakemberek sem. A Keresztelő Szent János-templomot zsúfolásig megtöltő gyermeksereg, különösen a csíkszeredaiak, lelkesen tapsoltak a díjazottaknak. A vetélkedő során egy profi csapat biztosította, hogy minden gördülékenyen történjen, csupán a hosszan elhúzódó díjazásra kellene kitalálni valamilyen operatívabb megoldást a jövőben.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató