A lét pereméről
2015-02-16 15:02:34
- Kaáli Nagy Botond
Teljes telt házas közönség, színekben gazdag festmények, félbeszakadt életmű: új tárlat nyílt péntek délután a Kultúrpalota földszinti galériáiban.
Teljes telt házas közönség, színekben gazdag festmények, félbeszakadt életmű: új tárlat nyílt péntek délután a Kultúrpalota földszinti galériáiban. A Képzőművészek Országos Egyesülete Maros megyei fiókjának kiállítótermeiben ezúttal Székely Miklós festőművész alkotásait láthatják az érdeklődők.
A péntek délutáni tárlatnyitón a szövetség nevében elsőként Mana Bucur szólt a résztvevőkhöz. Mint mondta, retrospektív kiállítást láthatunk, a művész idő előtt hagyott itt minket: negyvenöt évesen halt meg, még sok mondandója, üzenete lett volna számunkra.
Medve Sándor trombitajátéka után a tárlatot Székely Miklós barátja, egykori osztálytársa, emlékének ápolója, a kiállítás kurátora, Erőss István képzőművész méltatta.
– Elkerülhetetlen a visszatekintés ahhoz, hogy a Székely Miklós képei mögött álló tartalmi rétegeket mélyebben megérthessük. Ehhez pedig azt is tudnunk kell, hogy milyen történelmi pillanatokban születtek ezek a munkák. A jelentős és gazdag életmű három évtizedet ölel fel, és két részre oszlik. A nyolcvanas évek elején egyre inkább az abszurdum volt a hazai hétköznapi és politikai élet szervező ereje. Akkori tanáraink minket megóvtak attól, hogy eme abszurdum, a rendszer áldozatául essünk. Ebben a depresszív hangulatban a szakma számunkra nagyon fontossá vált: a legtöbbet, a legjobbat akartuk adni. A kilencvenes évek fordulata kulturális káoszt eredményezett. Időbe került, ameddig újra megtaláltuk az igazi céljainkat. Székely Miklós ekkor alapított családot, és ekkor látogatott el a lét peremére, ahonnan lelógatta a lábait. De visszatért, mert tudta, hogy feladata van még a Földön, és ekkor kezdődött az életmű második szakasza. Még több mint tíz éven keresztül alkotott – számára a kétezres évek rendezői elvévé a vallás vált. Az adott neki célt és energiát. Formanyelve egyre érettebbé vált, magabiztos narratíva, ecsetkezelés jellemzi munkáit. Művészete kiteljesedett és beérett. Ezen életmű feldolgozása pedig az elkövetkező időszak művészettörténészeire vár – mondta Erőss István a péntek délutáni tárlatnyitón.