Még egy mutatón látszik a kormány agyatlan gazdaságpolitikájának eredménye: a jegybank hétfői közlése szerint jelentősen visszaesett a közvetlen külföldi beruházások értéke az idei első fél évben a tavalyihoz viszonyítva.
Még egy mutatón látszik a kormány agyatlan gazdaságpolitikájának eredménye: a jegybank hétfői közlése szerint jelentősen visszaesett a közvetlen külföldi beruházások értéke az idei első fél évben a tavalyihoz viszonyítva. A számok azt mondják, az esztendő első felében közel háromszáz millió euróval kevesebbet ruháztak be nálunk külföldi üzletemberek. A valóság ennél rosszabb, mert csak tippelni lehet, hogy ekkora összegű jó befektetés után hosszabb távon mennyi pénz folyhatott volna még be az állam különböző kasszáiba adók és illetékek formájában, nem is beszélve arról, hány család asztalára kerülhetett volna biztos kenyér ennyi pénz beruházása nyomán.
Nagyságrendileg egy hóra eső befektetett tőkemennyiséggel esett vissza fél év alatt a beruházási kedv az egy évvel korábbihoz képest. Ami azt illeti, tavaly az évtizedforduló környéki gazdasági válság óta a legjobb eredményt jegyezhettük, a múlt évben épp meghaladta a négymilliárd eurót a román gazdaságban jegyzett külföldi beruházások összértéke. Az optimistábbak mondhatnák tehát, hogy egy jó évet követően belefér a képbe némi visszaesés. Csakhogy a világgazdaság színterén az utóbbi évben nemigen történt olyan katasztrófa, ami a beruházókat padlóra vágta volna, viszont a tavalyi év végi választási kampány és a december óta regnáló kormányzat joggal késztethette óvatosságra az üzleti szférát. Már a kampányban látszott, hogy a szociáldemokraták osztogatási terveit csak a magánszférának is üzleti lehetőséget jelentő állami beruházások kárára lehet megvalósítani, azóta pedig volt itt már szó gyökeres adóreformról, nyugdíjpillér államosításáról, társadalombiztosítási járulékrendszer átalakításáról, és a multikat többször is testületileg legazemberezték, főleg amikor a kormány kudarcait nem volt gerinc felvállalni. Még ha mindezen gazdasági „tervek” hátterében lenne egy átlátható kormányprogram, alapos számításokkal, lehetséges következmények feltérképezésével, közvitákkal, a gazdaságpolitikai irányzékról akkor is lehetne vitázni, csakhogy itt ilyesmiről szó sincs. Itt a kormányprogramot szakértői fórumok helyett tévés vitaműsorokban mutatják be, a gyakran egymásnak homlokegyenest ellentmondó szövegek hallatán jobb, ha bele sem gondolunk, mi zajlik le a minisztériumokban. Ennek a vigadalomnak a láttán bármilyen értelmes vállalkozónak hamar leesik a tantusz, hogy a kormánykoalíciónak a közpénzen történő szavazatvásárlás és választóbolondítás a valódi kormányprogramja, így az óvatosabbak inkább úgy döntenek, más tájakra viszik a befektetni való pénzüket. A vígcirkusz csekkjét álló adófizetőnek viszont még ez a választási lehetőség sem adatik meg, mert már benne van nyakig a kalamajkában, és ennek a vicckormánynak a csekkje vastagnak ígérkezik.