Nem első alkalom, hogy a Vikendtelepen való fürdőzés, belépés szabályait módosítja a marosvásárhelyi tanács.
Nem első alkalom, hogy a Vikendtelepen való fürdőzés, belépés szabályait módosítja a marosvásárhelyi tanács. Három évvel ezelőtt a testület határozata alapján bevezették a szabadidőközpontba való 2 lejes belépti díjat 19-22 óra között. A szabályzatmódosítást akkor Ioana Roman közgyűlési képviselő javaslatára fogadták el, az indok pedig az volt, hogy „vannak, akik kihasználva, hogy 19 óra után díjmentes a belépés, nemcsak sétálni mennek a Víkendre, hanem azért, hogy »megfürödjenek«”. Konkrétan: megmosakodjanak, kimossák ruháikat. Ez pedig – joggal – zavarja a civilizált körülmények közt fürdőzni, úszni vágyókat. A későbbiekben a közfelháborodás miatt törölték az esti belépőjegyet.
A polgármesteri hivatal a tanács mai ülésére újabb módosítást terjeszt elő. Ezúttal megtiltaná a fürdőzést este 7 óra után, abból a megfontolásból, hogy kiszűrjék azokat, akik a tisztálkodást a Víkend medencéiben képzelik el. Ez az egyik olyan változás, ami bizonyára vitát vált ki a közgyűlésen. Hiszen ha arra gondolunk, hogy nyáron este 7 és 8 óra között még forróság van, és ilyenkor igen kellemes a víz, gyakorlatilag megfosztják az embereket attól, hogy – a fürdőzők számának megritkulása következtében – nyugodtabban tudjanak úszni. Miért nem lehet felügyelni és eltávolítani azokat, akik nem fürdőruhában, hanem alsóneműben, utcai viseletben látható módon „mosakodnak”? És az is kérdés, hogy hogyan tartatnák be a fürdéstilalmat? Mert erre – mint már korábban jelezték képviselők – nincs kellő számú személyzet. De vannak térfigyelő kamerák és az azokat figyelő rendfenntartók.
A másik vitás kérdés előreláthatólag a körül a téma körül alakul ki, hogy bevihető-e élelem, ital a szabadidőközpont területére? Ha a testület jóváhagyja a polgármester kezdeményezését, akkor a Víkendtelepen csak a vendéglátó egységektől vásárolt élelmet, illetve üdítőt, sört stb. lehet majd fogyasztani. A módosító javaslat megszavazása esetén egyértelműen a vendéglátósok járnak jól. De: belenézhet-e a jegyárus a Víkendre belépő táskájába, személyes holmijai közé? A polgármester szerint igen, erre más országokban működtetett strandokon is van példa, és nem érdemes élelemmel, sörrel felpakolva érkezni a Víkendre, hiszen ott alig pár banival drágábbak e termékek. Mindazonáltal felvetődik, hogy a közpénzből fenntartott szabadidőközpontok megválaszthatják-e vendégeiket, kialakíthatnak-e olyan működési szabályzatot, amelybe például a hátizsákokban, táskákban való vizsgálódás is belefér? Ha a Víkenden engedélyt kapott éttermek, egységek jó minőségű, valóban elérhető áron kínálnak ételt-italt, akkor a vendég sem otthonról pakol fel…
A kisgyerekek úszópelenkával történő fürdetése nyugatabbra már gyakorlat, természetes. A „babatáskában” strandoláskor ott lapul az úszópelenka, remélhetőleg nem köti helyhez ennek beszerzését is a tanács…
Azon túl, hogy az önkormányzat bizonyos könnyítésekkel (idényen kívül például csökkentett bérleti díj felszámolásával vagy a nyitvatartási idő meghosszabbításával) támogathatja a Víkendtelepen működő közétkeztetési cégeket, miért ne lehetne egyéb, például a belépti díjhoz kötött kedvezményeket kitalálni? Olyan szabályzatot alkotni, amely anélkül szűri ki a visszaéléseket, hogy túlságosan korlátozó lenne?