Újabb magyar izgalmakat hozott a pekingi téli olimpia ötödik versenynapja.

A férfiak 1500 méteres rövidpályás gyorskorcsolyaversenyében ugyanis Liu Shaolin Sándor olimpiai csúccsal nyerte az előfutamát, de futammásodikként továbbjutott a testvére, Liu Shaoang és futamharmadikként Krueger John Henry is. Az elődöntőben aztán a Liu fivérek cseréltek, ezúttal Shaolin Sándor lett második, Shaoang pedig futamgyőztes. Krueger lökdösődésbe keveredett, végül a B döntőben kapott indulási jogot. Ezt aztán annak rendje és módja szerint meg is nyerte. A döntőben igen sűrű volt a mezőny, hiszen több soron kívüli továbbjuttatás miatt tízen állhattak rajthoz. Érdekes módon ezúttal nem volt köztük kínai, akik vagy kiestek, vagy kizárták őket korábban – talán a hétfői botrány hatására is. A sok induló ellenére a döntőben nem volt komolyabb incidens, Liu Shaoang a 4. helyen, míg Liu Shaolin Sándor a 6. helyen ért célba a leggyengébbnek tartott számukban.

A nőknél az 1000 méter selejtező futamait rendezték. Jászapáti Petra a második helyről jutott tovább, Kónya Zsófia viszont kicsúszott a saját futamában, és kiesett a további versenyből.

A szerdai versenyeken még két magyar volt érdekelt. A női műlesiklásban Tóth Zita a második futam után a 40. helyen ért célba, míg a női hódeszkások félcső versenyében Kozuback Kamilla a 19. eredménnyel fejezte be a selejtezőt, így nem jutott döntőbe.

Az alpesi síző női versenyszámokban a Romániát képviselő Maria Constantin nem tudta befejezni a műlesikló versenyszámot, az első menetben jó iramban haladt ugyan, de elvétett egy kaput a pálya alsó harmadában, ezért kizárták. A férfiszánkósok páros versenyszámában Vasile Gîtlan és Darius Şerban az első menetben a 13. időt teljesítette, aztán a második menetben egy helyet rontott, így összesítésben a 14. lett.

Liu Shaolin Sándor a rövidpályás gyorskorcsolyázók 1500 méteres versenyének negyeddöntőjében olimpiai rekorddal jutott tovább a középdöntőbe   Fotó: MTI/Kovács Tamás

Az első doppingbotrány

„Sürgős jogi problémákra” hivatkozva elhalasztották a műkorcsolya csapatverseny hivatalos díjátadó ceremóniáját a pekingi olimpián. A NOB és a Nemzetközi Korcsolyaszövetség megerősítette, hogy az eredetileg keddre tervezett éremátadó ünnepséget azért nem tartották meg, mert az egyik dobogós csapattal kapcsolatban jogi problémák merültek fel. Az elsődleges hírek szerint a jogi probléma az Orosz Olimpiai Bizottság színeiben induló csapatot és a nemzetközi doppingellenes hatóságokat érinti, így minden valószínűség szerint doppingügyről van szó. Sajtóértesülések szerint a problémát még az olimpia előtt elvégzett doppingteszt eredménye okozza. Az orosz műkorcsolyacsapat a hétfőn véget érő csapatversenyt nyerte meg, megelőzve az Egyesült Államokat és Japánt. A NOB szóvivője, Mark Adams elmondta, hogy mivel sürgős, nem tisztázott jogi problémáról van szó, bővebb tájékoztatást egyelőre nem adhat.

„Adjanak oda minden érmet Kínának!” (?)

A rövidpályás gyorskorcsolyaversenyeken tapasztalt bíráskodás nem csak a magyarokat háborította fel (mint arról tegnapi lapszámunkban beszámoltunk, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség vezetői hivatalosan kezdeményezték, hogy vizsgálják felül a pekingi téli olimpia rövidpályás gyorskorcsolya férfi 1000 méteres versenyszámának döntőjében történteket). A vegyes váltóban például az Egyesült Államok küldöttségének tiltakozása ellenére kizárták az előfutamban az amerikai váltót, hogy helyet szorítsanak Kínának a döntőben, amelyet utóbbi aztán meg is nyert. A férfi 1000 méteren pedig a kínaiak minden koreai ellenfelét kizárták az előfutamokban, szintén vitatható döntések nyomán. A koreai olimpiai bizottság egyenesen a nemzetközi sportdöntőbírósághoz fordult az ügyben. „Adjanak oda minden érmet Kínának!” – írták a botrányos verseny után a szöuli lapok.