Megelőzni a méhnyakrákot
2016-03-16 15:14:16
- Bodolai Gyöngyi
A Megyei Klinikai Kórház Szülészeti-Nőgyógyászati Klinikáján ingyenes szűrővizsgálatot végeznek a méhnyakrák korai felfedezése érdekében.
A Megyei Klinikai Kórház Szülészeti-Nőgyógyászati Klinikáján ingyenes szűrővizsgálatot végeznek a méhnyakrák korai felfedezése érdekében. A szűrővizsgálatra 16-64 év közötti nők jelentkezhetnek, akiknél korábban nem állapítottak meg méhnyakrákot, függetlenül attól, hogy van-e egészségügyi biztosításuk vagy nincs.
A Babeş-Papanicolau-teszt elvégzése érdekében az érintetteknek először is a családorvosnál kell jelentkezniük, akitől megkapják a mintavételhez szükséges űrlapot (FS1). Ennek birtokában a megadott telefonszámon előjegyzést kérhetnek egy szakrendelőbe. A mintavétel után 30 nappal vehetik át a szövettani vizsgálat eredményét a családorvosnál. Ha az eredmény pozitív, az érintett személynek a beutalóval további vizsgálatokra kell jelentkeznie, ha az eredmény negatív, öt év múlva vehet részt újabb ingyenes szűrővizsgálaton.
A szűrőprogram célja a megelőzés, pozitív eredmény esetén a szakorvosok által javasolt kezelés minél rövidebb időn belüli megkezdése, természetesen egy alapos kivizsgálás nyomán. A szűrővizsgálat lehetővé teszi, hogy a méhnyakrákot abban a stádiumban diagnosztizálják, amikor még nem jelentkeznek a betegség tünetei. Ha ilyenkor fedezik fel a rákos sejteket, a kezelés eredményesebb lesz.
Bejelentkezni a 0265/262-288, belső 216-os telefonszámon lehet.
A Papanicolau-tesztet az 1940-es években vezették be, a fejlett egészségügyi ellátással rendelkező országokban ma már a Bethesda-rendszert használják.
A Papanicolau-teszt a rákszűrésen kívül a hüvelygyulladás és a gombafertőzés kimutatására is alkalmas. A sejtmintavétel a méhnyakcsatornából történik. Az eredmény ötféle lehet.
A P1 jóindulatú sejtképet jelez, a P2 az éptől eltérő, de még nem rosszindulatú sejtképet, a P3 eredmény azt jelzi, hogy a jelen levő kóros sejtekről még nem lehet meghatározni, hogy daganat kialakulására vagy gyulladásra utalnak. A P4-es eredmény rosszindulatú sejtek jelenlétére utal, a P5 a kialakult daganatot jelzi.
A humán papillomavírus
A méhnyakrák elsődleges oka a humán papillomavírus- (HPV) fertőzés. Az egész világon elterjedt vírusnak több mint 100 alfaja van. Ezek egy része a bőrt, másik része a nyálkahártyát támadja meg. Az alfajok több mint fele a nemi szervek tájékán található, de előfordul a szájüregben, a gégében, a nyelőcsőben és a végbélben is.
A világ lakosságának több mint háromnegyede megfertőződik HPV-vel élete során, de legtöbbjüknek az immunrendszere kivédi a fertőzést, amiről soha nem szereznek tudomást.
Az utóbbi években a védőoltást ajánlották a fertőzés kivédésére. Romániai viszonylatban kötelező módon történő bevezetésével Eugen Nicolăescu volt egészségügyi miniszter próbálkozott, de az interneten keringő negatív vélekedések hatása miatt a romániai szülőket nem sikerült meggyőzni.
Oltóanyag kérésre
Olvasóink érdeklődére a Megyei Közegészségügyi Hatóság járványügyi osztályának illetékesétől megtudtuk, hogy a HPV elleni védőoltás továbbra is szerepel a romániai oltási programban. Azok a szülők, akik szeretnék beadatni 9-15 év közötti gyermeküknek, írásban kell kérjék. A kérvényt a családorvosok továbbítják a közegészségügyi hatósághoz, ahol megrendelik a kért oltóanyagot.