A klubban interaktív és személyiségfejlesztő játszóház működik Gál Csilla, a Creactivity egyesület elnökének vezetésével, aki bemutatta lapunknak a birodalmat.
Valóságos föld alatti gyerekbirodalom nyílt meg tavaly december 12-én Marosvásárhely főterén. Igaz, egy kicsit eldugottabb helyen, de annál intimebb, barátságosabb környezetben. A B&B gyógyszertár melletti kapualjban van a Creactivity Kids Club bejárata. A klubban interaktív és személyiségfejlesztő játszóház működik Gál Csilla, a Creactivity egyesület elnökének vezetésével, aki bemutatta lapunknak a birodalmat.
Gál Csilla 17 éve foglalkozik gyermekprogramok, -fesztiválok szervezésével, amelyeken akár 400 gyerek is részt vett. Középiskolás volt, amikor önkéntesként a budapesti székhelyű Zabhegyező gyerekanimátor-egyesületben tevékenykedett, ahol több nemzetközi gyermekfesztivált szerveztek. Utána a Rotaract Tékával több árvaházi tevékenységen, jótékonysági akcióban vett részt. 2011-ben a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban megszervezte a Kétnapos kaland a Föld körül című rendezvényt, amiért elnyerte az év önkéntese címet. Közben mesterizett a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem rendezvényszervező szakán.
2014-ben a család segítségével létrehozta a Creactivity egyesületet, amely célul tűzte ki az erdélyi magyar gyermekanimátor-kultúra meghonosítását. Az egyesület aktívan részt vett olyan rendezvények szervezésében, mint a Critical Mass, a kastélynapok vagy a kastélytábor Gernyeszegen. 2016 szeptemberében született meg az ötlet, hogy nyissanak gyerekklubot. Novemberben bérelték ki a helyiséget. Sikerült 17 helyi vállalkozót meggyőzni arról, hogy ez nagyon hasznos és hiánypótló szolgáltatás, így másfél hónap alatt alakították át, rendezték be, „szerelték fel” az új rendeltetésnek megfelelően a korábbi bárhelyiséget úgy, hogy 2016. december 12-én megnyithatták a Creactivity Kids Clubot.
A „felszínen” levő előtérben egy kis várakozóhelyiséget rendeztek be azoknak a felnőtteknek, akik nem akarnak bekapcsolódni a gyerek játékába. A lenti helyiségek korcsoportoknak megfelelően vannak kialakítva. Az első részben 6–12 éves korúakkal foglalkoznak. Ez tulajdonképpen a klub, ahol a nagyobbak – játékmesterek irányításával – igényes, minőségi társasjátékokat próbálhatnak ki, mint az Activity junior, a Jumbo játékok, a Tabu, a Jungle speed és a Brainbox. A belső, nagyobb termet a kicsik – egyévestől négyéves korig – vehetik birtokba. A játszóház működtetői nem csak egy teret hoztak létre, ahol „csak úgy elvannak a gyerekek és a szüleik”, hanem közben fejlődnek, tanulnak. A gyerekek motorikus, szenzomotoros, taktilis érzékelésének és egyensúlyérzékének fejlesztésére Wesco- és Gonge-eszközöket használhatnak animátorok segítségével. A terem falát Bardosán Sheila Tímea segítségével 18 önkéntes három hét alatt alakította át varázslatos birodalommá.
Az egyesület szeretné meghonosítani a gyermekanimátor-foglalkozást, erre a klub kiváló gyakorlólehetőséget biztosít, elsősorban olyan fiataloknak, akik nem pedagógusok, de szeretnek gyerekekkel foglalkozni. Ezenkívül az egyesületnek partnerszerződése van a Mihai Eminescu Pedagógiai Líceum magyar rendezvényszervező és tanítóképző osztályaival, a diákok itt gyakorlatozhatnak, és ide járnak önkéntesekként a Bolyai, az Unirea és a Papiu líceum diákjai is. Az animátoroknak rendszeresen szerveznek szakképzést: társasjáték-levezetés, luftballonmodellezés, biztonságos gyerekmegőrzés stb. A 2-7 éves gyerekek számára gyerekmegőrzőt működtetnek, a nagyobbaknak pedig hetente háromszor, hétfőn, szerdán és pénteken tematikus rendezvényeket, társasjáték-délutánokat, kézművesműhelyeket és interaktív játékokat szerveznek.
Volt már mézespogácsa-hímzés, festés, díszítés, vagy a gyerekek olyan kézműves technikákat sajátíthattak el, mint a batikolás, képrámakészítés, karkötőfonás. Feb-ruárban például farsangolás is van. Lehet különböző méretű kosztümöket próbálgatni. A gyerekek beöltöznek, a szülőknek maszkot ajánlanak, és a tevékenység után, a szokáshoz híven, csörögével kínálják meg a résztvevőket. Minden kedden és csütörtökön játékdélután van, amikor a nagyobbakra összpontosítanak.
Az egyesület hadat üzent a számítógépes játékoknak és a televízió előtti időtöltésnek – mondja Gál Csilla. A Creactivity Kids Clubban interaktív tevékenységeket szerveznek, amelyen a felnőttek is részt vehetnek. Volt már olyan memóriajáték, ahol a nagymama a dédmamát hívta ki „párbajra”, ugyanis a játszóház és gyermekmegőrző hétfőtől péntekig 10-20 óra között működik, szombat és vasárnap születésnapokat, magánjellegű rendezvényeket szerveznek. Ezek is igen népszerűek, már jó előre le kell foglalni a helyiséget. A születésnapok személyre szabottak, átalakítják a belső teret, felirattal látják el, hiszen itt az ünnepelt kerül a középpontba. Két és fél órára lehet kibérelni a termeket. Egy-két gyerekanimátor levezeti a másfél órás, az igénynek, érdeklődési körnek megfelelő játékokat, egy másik személy pedig segít a szülőnek a felszolgálásban.
Gál Csilla szerint sajnos kevesebben foglalják le délelőttre a helyiségeket, holott a kisebbek ebben a napszakban sokkal frissebbek, aktívabbak. A szülőknek könnyebb eljutni a délutáni szülinapra, de a gyerekeknek sokkal jobb a délelőtt. Sőt, a klub vezetője azt is hangsúlyozta, hogy örömmel fogadnak egy időben román és magyar gyerekeket, mivel az a tapasztalatuk, hogy a kisebbek nagyszerűen játszanak együtt és kommunikálnak a saját gesztusnyelvezetükön. A nagyobbak pedig, ha külön asztalnál is ülnek, de társasjátékozás közben hallják egymás nyelvét, figyelnek egymásra, sőt segítenek is adott esetben, s ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy nyitottabbak, toleránsabbak, fogékonyabbak legyenek egymás nyelve és kultúrája iránt, mi több, a várakozóban a szülők is „barátkozhatnak”. Ezt a fajta közeledést szolgálják az egyesület más helyszíneken megszervezett tevékenységei is, mint a részvétel a Civil Vásáron, a Swimathonon vagy a Critical Massen, ahol külön, az alkalomhoz illő gyerekprogramokat rendeznek.
Természetesen kiadásaik is vannak, hiszen terembért is kell fizetni, ugyanakkor a játéktárat is folyamatosan felújítják, ezért a szolgáltatásért díjakat szabtak meg. Egyórai tevékenység gyerekenként 15 lej, ezért a gyereket kísérőnek jár egy kávé vagy tea, a gyereknek gyümölcs vagy gyümölcslé, illetve ásványvíz. A tematikus rendezvényeken való részvétel 20 lej személyenként. Ilyenkor egy óra a kézműves-foglalkozás, majd ezt követi félórai – a foglalkozáshoz kötődő – játék. A születésnap 40 lej gyerekenként. Legkevesebb 10 gyerekkel lehet kibéreli a helyiséget két és fél órára, a már említett irányított foglalkozással együtt.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató