2025. február 21., péntek

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Mit javasol az internetjogász?

Hogyan ismerhetjük fel a telefonos csalást?

A telefonos csalások globális problémát jelentenek, a bűnözők egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak. Ha ismeretlen számról kap hívást, figyeljen az első három számjegyre, mivel bizonyos előtagokat gyakran használnak a csalási módszerekben. A ReversePhone cég friss jelentése szerint, amelyet a Daily Mail idézett, 2024-ben a csalásokban leggyakrabban használt háromjegyű körzetszámok a következők voltak: 720 (Colorado), 272 (Pennsylvania), 959 (Connecticut) és 346 (Texas). Ezeket a kódokat stratégiailag azért választják ki, mert a címzettek számára ismerősnek vagy megbízhatónak tűnnek. A csalók kihasználják, hogy az emberek hajlamosak  reagálni egy olyan hívásra, amely látszólag ismert helyről érkezik. Legyenek figyelmesek, amikor idegen számról, más országból vagy kontinensről fogadnak telefonhívást!

Olvasóink közül sokan tapasztalták már, hogy ismeretlen számról hívják, akár külföldről. Vajon felvegyük? Visszahívjuk? Hogyan működnek ezek a trükkök, és mit tehetünk ellenük? Erről beszélgettünk dr. Baracsi Katalin internetjogásszal. 

– Mennyire elterjedt a telefonos csalás nemzetközi szinten? Természetesen a mesterséges intelligenciát is érdemes górcső alá venni. 

– Amikor az emberek arról beszélnek, hogy egy-egy évben mi volt a digitális világgal kapcsolatban a kiemelt téma, elmondhatjuk, hogy világszerte soha annyi telefonos és más elektronikus eszközön történő visszaélés nem volt, mint 2024-ben. A jövőbe látók, a trendkutatók azt mondják, hogy 2025-öt sem fogjuk megúszni, mivel a technológia rohamosan fejlődik, élén a mesterséges intelligenciával, és ez lehetővé teszi, hogy ezek a csalások, átverések még pontosabbak legyenek, még inkább elaltassák az óvatosságunkat.

– Mit tehet egy átlagos felhasználó, hogy elkerülje az ilyen csalásokat? Hogyan tudjuk ezt egyáltalán felismerni?

– Én bízom benne, mivel nagyon sokat beszélünk erről a témáról, hogy az emberekben is kialakul egy egészséges óvatosság azzal kapcsolatban, hogy az ismeretlen számról érkező, a banktól vagy bármilyen más szolgáltatótól érkező hívásokat, e-maileket egy kicsit fenntartásokkal kezeljék. Fontos tudni, hogy ha valamilyen megmagyarázhatatlan pénzmozgás észlelhető a bankszámlánkon, a bankunk azért nem fog felhívni, hogy   adjunk meg különböző belépési azonosítókat, jelszavakat, hogy le tudja állítani ezeket a gyanús tranzakciókat. Ezt egy bank, egy banki ügyintéző azonnal, a mi segítségünk igénybevétele nélkül meg tudja tenni, ugyanis minden adatunkat ismeri, ő maximum arról fog tájékoztatni, hogy valaki megpróbált hozzáférni a bankszámlánkhoz, és esetleg a jövőre nézve további biztonsági tanácsokat és tippeket ad. Legyen gyanús az is a hívásnál, ha  sürgetnek minket, azonnali döntésre sarkallnak: hogyha most nem tesszük meg, most nem lépjük meg, nem vesszük meg azt a visszautasíthatatlan ajánlatú terméket, akkor kihagyjuk életünk lehetőségét. Ezzel is arra sarkallják az embereket, hogy ne gondolják végig, egy valódi szolgáltatóval vagy egy csalóval beszélnek-e.

– Mi a helyzet például az internetes oldalakkal? A 21. században nagy divat az online vásárlás; hogyan tudjuk felismerni például a hamis oldalakat, hogy ne adjunk meg mondjuk banki adatokat? Most már van egy olyan opció is a weboldalakon, hogy elmenti a bankszámlánk adatait. Én ezt például nem javasolom senkinek, ellenben hogyan tudjuk felismerni ezeket a nem hiteles oldalakat?


Dr. Baracsi Katalin internetjogász


– Napjainkban mindenki szeretne időt spórolni a vásárlással vagy bármilyen más szolgáltatás igénybevételével, és az online térben ezt könnyen meg lehet tenni. De mi történik? Keresek valamit, és egyszer csak szembejön velem az év akciós ajánlata. Végig sem gondolja néha az ember, hogy ez a termék tényleg ennyibe kerül? Legyen gyanús, hogy ezzel a webáruházzal még soha nem találkoztunk. Az oldal a termék eredeti árához képest olyan árakat kínál, ami egyszerűen lehetetlenség. Ez valószínűleg tényleg nem az évszázad akciója, hanem néhány jól irányzott csalással és néhány kattintással összerakott weboldal. Mi az, amit meg kell néznünk egy oldalon? Például az, hogy ha megnyitom az oldalt, és azonnal mindenféle reklám és akciós ajánlat ugrik fel, és arra ösztönöz, sürget, hogy azonnal vásároljak, mert  az általunk kiszemelt termékből mondjuk csak 3 érhető el akciós áron, okot adhat a gyanúra. A banki adatok elmentésével kapcsolatban fontos dolog, hogy anélkül, hogy szét tudnánk nézni, mint egy átlagos webáruházban bárhol, azonnal egy olyan ablak vagy egy olyan felület ugrik fel, ahol az összes személyes adatunkat és információnkat, élén a banki adatainkkal, azonnal meg kell adni. Biztos, hogy ez nem  webáruház, és nem a vásárlási kényelmet szolgálja. Görgessünk a weboldal aljára, nézzük meg az impresszumot! Ha ott csak egy e-mail-cím van, amit egy pillanat alatt össze lehet hozni, nem elég biztosíték arra, hogy egy valódi webáruházzal van dolgunk.  Ha nincs megadva telephely, elérhetőség, nem találunk olyan információkat az oldalon, hogy hogyan tudunk fizetni, mi történik akkor, hogyha valamilyen problémám van az adott termékkel, melyek a visszavétel szabályai, valószínűleg egy csaló oldalra tévedtem. Használjuk bátran a különböző internetes keresőportálokat, írjuk be a webáruházat, kérdezzük meg akár a közösségi oldalakon is, hogy valaki találkozott-e már ezzel az oldallal. Én azt látom, hogy a fogyasztók részéről is megjelent a tudatosság, hogyha valaki „belesétált” valamilyen hihetetlen ajánlatba, vagy észrevett egy csaló oldalt, arról nyilvános posztban vagy a külön erre a célra létrehozott felületeken, ahol összegyűjtik ezeket a csaló és átverő oldalakat, tájékoztatja a többieket. Gondolkodjunk el azon is, hogy milyen színek, számok vannak az oldalon, mennyire hasonlíthat az az oldal egy eredeti webáruházhoz, mert a csalás része lehet az is, hogy egy általunk ismert szolgáltatást mondjuk halványabb színben jelenítenek meg, kicserélnek két betűt benne; a szemünk nem érzékeli ezeket az apró változtatásokat.

– Ha valaki gyanús hívást, sms-t, e-mailt kapott, mi a legjobb reakció? Jelenteni kell valahol? Létezik egyáltalán megfelelő jogszabályi környezet, hogy hatékonyan fel lehessen lépni az ilyen visszaélések ellen?

– Azt gondolom, hogy ez is a 2025-ös év nagy kihívása lesz. Vissza kell hoznunk a másik slágertémát, a mesterséges intelligenciát. Egyre több szolgáltató és hatóság él azzal a lehetőséggel, hogy a mesterséges intelligenciát veti be a csalások kiszűrésére. Mit tegyünk? Ha érkezik egy ilyen telefonhívás,  senkinek nem javasolom, hogy sokáig beszéljen. Lehet, hogy  csaló hívás, kizárólag azt a célt szolgálja, hogy a hangomhoz hozzájussanak.  A Stanford egyetem kutatása szerint, ha valakitől  van 50 másodpercnyi hanganyag, azzal már kivitelezhető egy tökéletes csalás. És itt lép egy szintet a csalás: már nem arról van szó, hogy a bankom hív fel, hanem lehet, hogy valamelyik szerettem hangja fog a vonalban visszaköszönni, és ez még inkább kikapcsolja az emberek éberségét. Én azt tanácsolom, ha egy ilyen furcsa hívást kap az ember, a lehető legrövidebb idő alatt szakítsa meg a beszélgetést, éljen a telefon azon funkciójával, hogy jelenti a hívást, és tiltsa le  a telefonszámot. Ez is jó megoldás, ugyanis a jövőben nem tudnak elérni minket ezen a számon. Nyilvánvalóan megtörténhet, hogy egy általunk ismert telefonszámot klónoznak, ez is egy tipikus eljárás – nagyon kedvesen, rendkívül megnyerő stílusban adják elő, hogy miben szeretnének minket segíteni. Ilyenkor bátran szakítsuk meg a hívást, kérjünk időt arra, hogy átgondoljuk az ajánlatot, és ahogy megszakítottuk a hívást, tárcsázzuk az eredetileg általunk is ismert telefonszámot. Hogyha valódi hívás volt, ugyanazzal a hanggal vagy ugyanazzal a szolgáltatóval fogunk beszélni, de ha átverés volt, akkor a telefon az eredeti helyen fog csengeni, ahol meg fognak nyugtatni: ilyen ajánlattal senkit nem kerestek.

Ha mégis belesétáltunk valamibe, kiadtunk valamilyen adatot és információt, arra szeretném bátorítani az olvasókat, hogy tegyenek rendőrségi feljelentést. Teljesen mindegy, hogy ez egy való életben történő átverés, csalás volt, vagy az online térben megvalósuló bűncselekmény: ugyanaz, tehát csalás. A rendőrség nyomoz, egyre hatékonyabb eszközöket és technikai újításokat vezet be, hogy kiszűrje ezeket a visszaéléseket. Ne szégyelljük magunkat, hogy valamit elnéztünk, egyre kifinomultabb és tökéletesebb a csalások formája. Én azt gondolom, a csalás elleni küzdelmet az is fogja segíteni, hogy 2024 nyarán elfogadták a mesterséges intelligenciáról szóló rendeletet, amiben benne van, hogy ezt az új technológiát arra is lehet használni, külön bírói engedéllyel, főleg a rendőrség vagy más nyomozó hatóság, hogy bizonyos bűncselekményeket előre megjósoljanak, a következő lépést megpróbálják felderíteni, és ez talán hatékony lesz a csalások esetében is.

És ha megenged egy pozitív példát a mesterséges intelligenciával való csalás elleni küzdelemben, akkor egy angol startupot (szerk. megj.: kezdeményezés, elindulás) emelnék ki: nemrég piacra dobták azt a virtuális nagyit, akit Daisynek hívnak, és ez a nagymama olyan, mint szerintem sokunk nagymamája. Szeret beszélni, remek süteményeket süt, van egy tündéri macskája, és azt tesztelik – az interneten bárki visszahallgathatja az első teszthívásokat – hogy becsempészik azon telefonszámok mögé, ahol feltehetően sérülékeny csoportok élnek. Ilyenkor nem az eredeti számtulajdonost, hanem Daisy nagyit fogják bekapcsolni. Ez a rendszer még kidolgozás alatt van, és nem árulnak el kulisszatitkokat, nehogy tippeket adjanak a csalóknak, de hamarosan Daisy nagyi fogja szórakoztatni a csalókat a mondókájával, történeteivel. A már elérhető felvételek azt bizonyítják, hogy a csalók végtelenül türelmetlenek, amikor meg kell hallgatni a nagyon kedves nagymamát.

Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató