Moody’s: veszélyes a gyakori kormányfőcsere
A Moody’s Investors Service szerint adósértékelési szempontból negatív, hogy Romániában hét hónapon belül a harmadik miniszterelnök lép hivatalba, mivel a gyakori váltások rontják a kormányzati munka hatékonyságát és hátráltatják a szerkezeti reformokat.
A nemzetközi hitelminősítő hétfőn Londonban ismertetett heti globális helyzetértékelésében a romániai fejleményekkel foglalkozó fejezet megállapítja: jóllehet a román gazdaság növekedési üteme az utóbbi időszakban meghaladta a többi közép- és kelet-európai EU-gazdaságét, ennek a túlteljesítésnek a fő tényezője az adócsökkentések és ismétlődő béremelések hajtotta magánszektorbeli fogyasztás volt.
A Moody’s szerint valószínűtlen, hogy ez a növekedési szerkezet hosszabb távon fenntartható lenne.
A gazdaság növekedés potenciálját továbbra is korlátozza a szerkezeti reformok hiánya, valamint az intézményrendszer gyengesége, amely különösen az állami beruházások irányításában, az EU-folyósításoknak a térségi partner- gazdaságokhoz képest is alacsony lehívási rátájában és a beruházások ösztönzési rendszerében mutat-kozik meg.
Az egyszerre növekvő államháztartási és folyómérleg-hiány egyre érzékenyebbé teszi a román gazdaságot a külföldi befektetők esetleges kockázatátértékelésére – áll az értékelésben. A hitelminősítő közölte: előrejelzése az, hogy az államháztartási deficit az idén eléri a hazai össztermék (GDP) 3,5 százalékát, jóllehet 2015-ben még csak 0,8 százalék volt.
Ez visszafordítaná a költségvetési konszolidáció eddigi folyamatát, és az EU 3 százalékos maastrichti felső tűréshatára fölé emelné a költségvetési deficitet – hangsúlyozzák a Moody’s londoni elemzői.
A cég ráadásul a folyómérleg-egyenlegben is 3,5 százalék körüli idei hiányt vár, kiemelve, hogy a folyómérleg-deficit 2015-ben még csak a GDP-érték 1,2 százalékával volt egyenlő.
A Moody’s várakozása szerint a megnövekedett politikai instabilitás, és az, hogy a kormány ebben a helyzetben nem tud szerkezeti reformokat végrehajtani, valószínűleg nyomást gyakorol majd a Romániával szembeni befektetői hangulatra, különös tekintettel arra, hogy a nagyon rövid időszakokon belüli korábbi kormányváltások gyakran szakpolitikai irányváltást is eredményeztek.
A hitelminősítő idéz egy nemrégiben elvégzett felmérést, amelynek kimutatása szerint a gazdaságban aktív külföldi befektetők 90 százaléka mondta azt, hogy a jogszabályi környezet folyamatos változása most már hatással van üzleti terveire. A Moody’s kiemeli, hogy egy évvel korábban a külföldi befektetőknek még csak a 25 százaléka nyilatkozott így.