Mozgásfoglalkoztatások, tömegsport
Előző sorozatunk folytatásaként, a kültéri sportolási lehetőségek keretében beszélnünk kell a téli sportokról, illetve azok tömegsportként való rendszeres alkalmazásáról.
Előző sorozatunk folytatásaként, a kültéri sportolási lehetőségek keretében beszélnünk kell a téli sportokról, illetve azok tömegsportként való rendszeres alkalmazásáról. A korcsolyázás, sífutás, lesiklás, hódeszkázás (hadd soroljuk ide a szimpla szánkózást is mint mozgástevékenységet) rendszeres művelése ott, ahol erre alkalmasak a körülmények, nagymértékben serkentik az anyagcserét, sokoldalúan megmozgatják az izomláncokat, és a súlyproblémákat is jótékonyan befolyásolják. A hideg levegőn való hosszabb idejű tartózkodás edzi a szervezet ellenálló képességét. A tartós testedzés pedig, bármilyen változatról beszélünk, hidegben, kemény kalóriaégető hatású. Az a jó, hogy szabadon mozoghatunk a friss levegőn, úgy, hogy jól érezzük magunkat, nincs megszabott ütemtartás, sem recept, sem adagolás, csak egyszerűen hajtani, amennyire bírunk, légzésütemünket a tempóhoz alkalmazzuk, és kitartunk sokáig. Ez a lényeg. Ami a felszerelést illeti, természetesen költségesebb, mint a nyári sportfelszerelések, de így is megéri, hiszen felejthetetlen élményt nyújt. A felkészülés is pénzbe kerül, tanfolyamokon kell elsajátítani a technikát, de egyszer megtanulva egy életen át kitart. A korcsolyázás, sífutás olcsóbban kivitelezhető, csak korcsolya vagy lesiklóléc és bot kell hozzá, megfelelő öltözet s egy vidám társaság, ami motivál mindenkit. Egy jó sízés, korcsolyázás akár egy hétre is feltölt pozitív energiákkal, és közben garantáltan eltűnnek a plusz kilók is.
Nagyvonalakban kimerítettük a kültéri mozgási lehetőségeinket, de csak nagyvonalakban, hiszen még számtalan modern eszköz áll rendelkezésre, ha valami különösebbet akarunk, vagy variálni szeretnénk egypár sportot a hét folyamán. Beosztva egyéni programunkat, ha nem is naponta, de legalább hetente két-háromszor járjunk rendszeresen valamilyen mozgástevékenységre, vagy váltakoztatva ezeket, ha meguntuk az egyiket, ráállhatunk egy másikra, mely másképp veszi igénybe izomzatunkat. Szólni kell még a konditermek, aerobikus jellegű mozgástevékenységek jótékony fogyasztó hatásáról is. A felnőtt populáció körében ezek népszerűbbek, mint a kültéri lehetőségek. Itt irányított tevékenység folyik, bármiről legyen szó, szakember, szakirányító szabja meg a programot, ütemet, zenét és a gyakorlatok variációját. Ehhez alkalmazkodni kell, és heti rendszerességgel járni, kitartani. A fitneszipar virágkorát éli. Rengeteg lehetőséget kínál az irányított mozgásra, melyek sokoldalú foglalkoztatást biztosítanak.
Divatosak a modern eszközökkel végzett aerobik változatok, mint a step-aerobik, a Kangó, a spining (speciális szobabicikli), a latinamerikai táncelemeket alkalmazó zumba, amelyek fejlesztik a koordinációt, a ritmusérzéket, a kecsességet, és nem utolsó sorban az erőt stb. Szólni kell még a gépekről, melyek a konditermek bútorzatát alkotják, és úgy vannak gyártva, hogy a különböző izomcsoportokat szelektíven foglalkoztassák. Erősítésre, izomtónus-fejlesztésre alkalmasak. Nem irányított tevékenység, ám itt is érdemes kikérni a szakember véleményét, irányítását, mert így elkerülhetjük a túlterhelést vagy a gyenge adagolást az edzéseken. A divatmodellek, testépítők, színészek, médiaszakemberek nagy része, akik sokat adnak a megjelenésükre, vagy a rehabilitációban lévő sportolók személyi edzővel dolgoznak össze sokszor éveken keresztül. A lehetőségek sokrétűek, kimeríthetetlenek. Válogathatunk belőlük, képességeinkhez, zsebünkhöz mérten bármilyen kül- vagy beltéri mozgáslehetőséget, ami kedvünkre van. A lényeg, hogy együnk mértékletesen és mozogjunk rendszeresen, mindennap, ez váljék életvitelünkké, szokássá, a mindennapi kenyerünk mellé a mindennapi mozgásunkat is biztosítsuk magunknak. A következő részben a jógáról szólunk.
Bogdán Emese