2024. june 30., Sunday

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Elbukta a csoport első helyét a női vízilabda-válogatott

A magyar válogatott 11-9-es vereséget szenvedett Kínától a tokiói olimpia női vízilabdatornájának vasárnapi negyedik fordulós mérkőzésén, így a második helyen végez a B csoportban.

Azt már a mérkőzés előtt tudni lehetett, hogy a magyaroknak elegendő egy döntetlen az első hely megszerzéséhez a B csoportban, mert az Egyesült Államokkal szemben az egymás elleni eredmény nekik kedvez. A meccskeretből ezúttal a japánok ellen remekül beszálló és védő Gangl Edina maradt ki.

A ráúszásnál Vályi elhozta a labdát, de a magyarok fórban nem tudtak betalálni. A kínaiak szintén emberelőnyös helyzetben vezethettek akciót, de nem voltak eredményesek. A vezetést mégis nekik sikerült megszerezni, valamivel később pedig egy bejátszás kapuba pofozása nyomán kétgólosra nőtt az előnyük. A magyarok háromszor is a kapufát találták el, egyszer pedig a rivális kapusa védett bravúrral, így az újabb kínai góllal már három volt a különbség. Illésnek aztán egy remek találattal sikerült szépítenie két perccel a negyed vége előtt, az ellenfél azonban még a dudaszó előtt újfent eredményes volt.

A második felvonás Szücs góljával indult, aztán percekig megint a védelmeké volt a főszerep. A hátsó alakzatot először Kínának sikerült feltörnie, majd a sorra kimaradó magyar helyzetek után az ázsiaiak újabb találatával már négygólosra duzzadt a különbség. Bíró Attila tanítványai támadásban láthatóan szenvedtek, amikor pedig sikerült lőniük, akkor a kapu mellé tüzeltek, a rivális kapusa védett, vagy már a támadóidő lejárta után próbálkoztak. Az újfent eredményes kínaiak számukra megnyugtatónak tűnő, ötgólos vezetéssel vonulhattak szünetre.

A harmadik negyed elején percekig nem esett gól egyik oldalon sem, majd Kína szövetségi kapitánya kért időt, de csapatának csak az ezt követő második akcióból sikerült betalálnia. A különbséget Illés csökkentette hatról ötre, alig több mint két perccel a játékrész vége előtt pedig Bíró Attila kért időt. Ezután Gurisatti volt eredményes, majd Keszthelyi a hetedik próbálkozásából először talált be a meccsen. A negyed utolsó perceiben egy kínai gólra Gurisatti válaszolt, így a záró játékrésznek háromgólos különbséggel vághattak neki a felek.

Az utolsó nyolc perc első felében nem esett gól, aztán a kínai kapitány időt kért, de csapatának ezután sem sikerült betalálnia. A másik oldalon viszont Gurisatti eredményes volt, aztán egy kínai gólt videós visszanézés után érvénytelenítettek. Fórban magyar ziccer maradt ki, de aztán ötméteresből Gurisatti egy gólra csökkentette a különbséget. Az ellenfél szintén büntetőből próbálkozhatott, és sikerrel járt. A magyarok válasza kicsit lassan jött, ráadásul a dudaszó előtt Kína ismét betalált, így megnyerte a találkozót.

„Nem leptek meg a kínaiak, magunkat vertük meg azzal, hogy nem voltunk élesek támadásban. Az ellenfél fizikálisan erősebb, ezért sanszot nem adtak a centereinknek, emellett fásultságot is éreztem a csapaton” – értékelt Bíró Attila szövetségi kapitány, aki a második félidei feltámadásról azt mondta, védekezést váltottak, amit talán hamarabb is lehetett volna, ennek köszönhetően Magyari Alda magára talált a kapuban.

A magyar hálóőr úgy vélte, jobban kellett volna bíznia a blokkokban. A folytatást illetően kijelentette, most nem omolhat össze senki, mert ennél jobban kell játszani az éremszerzéshez.

„Nem lehet semmilyen meccset így kezdeni. Nem tudom, mi az oka, hogy nem találtunk kaput, de azért védekezésben is voltak problémáink” – fogalmazott Garda Krisztina.

„Nem történt semmi! A most következő három mérkőzésért érkeztünk Tokióba. Estig mindenkinek le kell rendeznie magában a történteket. Mint az egyik hangulatfelelős teszek is majd róla, hogy így legyen, mert kimondva is a magyar női vízilabda első ötkarikás érméért jöttünk” – mondta optimistán a magyar csapat legjobbja, a négygólos Gurisatti Gréta, aki úgy vélte, ezúttal kissé fáradtabb volt a csapat, ami még a címvédő és világbajnok amerikaiak legyőzésének következménye.

A negyeddöntőben minden bizonnyal a hollandokkal csap majd össze a magyar válogatott.

A hollandok a csoportkör vasárnapi záró napján 16-12-re nyertek a kanadaiak ellen, és bár jelenleg még másodikok, de az ausztrálok a dél-afrikaiak elleni későbbi összecsapásukon szinte biztosan visszaelőznek. A helycsere borítékolható, mivel a dél-afrikai csapat eddigi három meccsén mindössze hat gólt lőtt, miközben 83-at kapott, így az ausztrálok elleni sikere gyakorlatilag kizárt.

A magyarok tavaly a hazai rendezésű Európa-bajnokság bronzmérkőzésén, majd a trieszti olimpiai selejtező döntőjében is legyőzték a hollandokat. 

Fotó: MTI


Hétfőn rajt kajak-kenuban, Kozák három számban is címvédő

Hétfőn elkezdődnek a gyorsasági kajak-kenu küzdelmei a tokiói olimpián, a magyar válogatott 17 versenyzővel és több éremesélyes egységgel száll vízre a Sea Forest kajak-kenu pályán.

Az országot hat-hat férfi, illetve női kajakos, valamint három női és két férfi kenus képviseli. A sportág programját illetően Rióhoz képest több jelentős változás is történt a nemek egyenlőségének jegyében: bár maradt a 12 szám, ezek eloszlása alaposan módosult, és ugyanannyi nő indulhat, mint férfi.

A férfiaknál a három kenus számból kettő, az öt kajakosból pedig négy lett – ráadásul a kajak négyesek most már nem 1000 méteren, hanem 500-on mérik majd össze a tudásukat –, míg a nők az eddigi négy helyett hat versenyben szállhatnak vízre az érmekért, miután Tokióban két számmal debütál a női kenu.

Fontos változás még, hogy egyesben és kajak párosban a korábbi egy helyett két egység is képviselhet egy országot az olimpiai versenyben, ez további éremszerzési esélyt kínál Magyarországnak, leginkább női kajakban.

A magyar küldöttség több számban is dobogóra pályázik – Hüttner Csaba szövetségi kapitány megfogalmazása szerint ugyanakkor győzni nagyon nehéz lesz –, a szakvezetés célkitűzése hat érem, közte „minél több arany”.

A kajakos Kozák Danuta ugyanúgy három számban indul, mint öt éve, amikor sikerült tripláznia, egyesben – amelyben kétszeres címvédő –, párosban és a négyes tagjaként is rajthoz áll, és ha megint sikerülne három aranyérmet begyűjtenie, az olimpiai bajnoki címek számát tekintve a nyolc elsőséggel minden idők legeredményesebb magyar sportolójává válna. A küldetés nem tűnik lehetetlennek, de a Ferencváros sportolójára rendkívül kemény ellenfelek várnak, egyesben többek között Csipes Tamara, az új-zélandi Lisa Carrington és a friss Európa-bajnok dán Emma Jörgensen, párosban pedig – melyben ezúttal Bodonyi Dórával indul – a másik magyar egységen kívül ugyancsak az új-zélandiak, valamint a fehéroroszok lehetnek a legnagyobb riválisok. Négyesben az előző két olimpián Magyarország nyerte az aranyérmet, és a mostani kvartettnek sem lehet más a célja, mint a győzelem.

A magyarok női és férfi K-1 200 méteren is beleszólhatnak a dobogós helyek sorsába, és hosszú idő után férfi kajak egyes 1000 méteren is éremesélyesként szállnak vízre a világbajnoki és Európa-bajnoki címvédő Kopasz Bálintnak és a hazai válogatón őt legyőző Varga Ádámnak köszönhetően. Ebben a számban a magyarok legutóbb az 1968-as mexikóvárosi játékokon örülhettek győzelemnek Hesz Mihály révén, de érmet is 1976-ban szereztek legutóbb, akkor Csapó Géza második lett. Az olimpiai újonc Varga Béke Kornéllal párosban is a dobogót veszi célba ugyanúgy, ahogy a Balla Virág, Takács Kincső kenupáros 500 méteren. 

A magyar kajakosok és kenusok eddig 25 arany-, 29 ezüst- és 26 bronzérmet szereztek az ötkarikás játékokon. A legeredményesebb versenyző a negyedik olimpiáján szereplő Kozák Danuta, aki öt aranyérmet nyert a korábbi játékokon, és van egy ezüstje is.

Legutóbb, Rio de Janeiróban három aranyérmet gyűjtött a sportág: győzött a női kajaknégyes, valamint a Szabó Gabriella, Kozák kajakos duó, és Kozák egyesben, egyformán 500 méteren.


Olasz arany férfi 100 méteren, világcsúcs női hármasugrásban

Hatalmas meglepetésre az olasz Lamont Marcell Jacobs nyerte a férfi 100 méteres síkfutást vasárnap a tokiói olimpián, Yulinar Rojas pedig világcsúccsal a női hármasugrást.

A legnagyobb érdeklődéssel várt számról előzetesen annyi volt biztosan megállapítható, hogy a győztest 13 év után először nem Usain Boltnak hívják majd. A nyolcszoros olimpiai bajnok jamaicai szupersztár uralta a 100 és a 200 métert az elmúlt három játékokon, hozzá hasonló kimagasló egyénisége ezúttal nincs a két vágtaszámnak, így nyílt volt a dobogós helyek sorsa.

Az elődöntők meglepetését egyrészt az idei világranglista-vezető (9.77 mp) amerikai Trayvon Bromell kiesése jelentette, másrészt az, hogy a kínai Szu Ping-tien 9,83-mal a leggyorsabbnak bizonyult. A fináléban aztán kisebb szenzáció született: a kettes pályán futó olasz Marcell Jacobs maga mögé utasította a mezőnyt, és 9,80-nal diadalmaskodott. A 26 éves futó eddigi legjobb eredménye a fedett pályás Eb-n idén 60 méteren elért győzelem volt. 

Női hármasugrásban a kétszeres világbajnok és riói ezüstérmes Yulimar Rojas májusban 15,43 méteres eredményével az örökranglista második helyére lépett fel. A döntőben rögtön első nekifutásával 15,41 méterig repült, ami minden idők harmadik legjobbja, egyben olimpiai csúcs. Ezen utolsó ugrásával – már aranyérmesként – még javított, és 15,67 méterrel átadta a múltnak az ukrán Inessza Kravec 1995-ös, 15,5 méteres világrekordját.

Férfimagasugrásban holtversenyben lett aranyérmes a katari Mutaz Essza Barsim és az olasz Gianmarco Tamberi: 2,37 méterig minden magasságot elsőre vittek, de a 2,39 méterrel már egyikük sem bírt.

Az olaszok fél órán belül két aranyat nyertek, a célba érő Jacobs egyenest a már ünneplő Tamberi karjaiba rohant. A kétszeres világbajnok Barsim a londoni bronz és a riói ezüst után gyűjtötte be a legfényesebb olimpiai medált.

Eredmények, atlétika:

férfi 100 m, olimpiai bajnok: Lamont Marcell Jacobs (Olaszország) 9,80 mp, 2. Fred Kerley (Egyesült Ál’lamok) 9,84, 3. Andre de Grasse (Kanada) 9,89

férfimagasugrás, olimpiai bajnok: Mutaz Essza Barsim (Katar) és Gianmarco Tamberi (Olaszország) 2,37-2,37 m, 3. Makszim Nedaszekau (Fehéroroszország) 2,37 m

női hármasugrás, olimpiai bajnok: Yulimar Rojas (Venezuela) 15,67 m, 2. Patricia Mamona (Portugália) 15,01, 3. Ana Peleteiro (Spanyolország) 14,87 m

női súlylökés, olimpiai bajnok: Kung Li-csiao (Kína) 20,58 méter, 2. Raven Saunders (Egyesült Államok) 19,79, 3. Valerie Adams (Új-Zéland) 19,62, ...21. Márton Anita 


Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató