Nem volt igazán banánérlelő meleg, sem hét ágra tűző napsütés július első felében. Július 16-án Szovátán is borongós idő volt.
Nem volt igazán banánérlelő meleg, sem hét ágra tűző napsütés július első felében. Július 16-án Szovátán is borongós idő volt. Fülöp Nagy Jánossal, a fürdővállalat vezérigazgatójával beszélgettünk a kilátásokról. Az igazgató szerint a szezon az olyan, mint amilyen az időjárás, de ők nem arra rendezkedtek be, hogy ha süt a nap, akkor van vendég, s ha esik az eső, akkor egyáltalán nincs.
– Persze kevesebb a vendégünk, mint amennyinek lennie kellene, ha szép idő lenne – kezdte a beszélgetést –, de ettől függetlenül a szállodai kapacitásaink majdnem teljesen foglaltak, szinte telt ház van a három szállodánkban. Július 15-től mintha egy kicsit megmozdult volna az élet. Az utcán is több ember jár, a strandon a belépők is mintha többen lettek volna, és az érdeklődés a szállodai kapacitások iránt mintha nőtt volna. Tudjuk, nemcsak az időjárás hordozza, hanem a június 15. az iskolai szünet kezdete, utána jön az érettségi, az egyetemi beiratkozások, és amíg ez az egész folyamat nem jár le, addig a családok sem örömükben, sem bánatukban nem indulnak el nyaralni. Július 15. pontosan egy hónappal van később mint az iskolai vakáció kezdete, ezalatt lerendeződnek az oktatással kapcsolatos dolgok, jöhet a pihenőszabadság.
– Vakáció ide vagy oda, a hűvös, esős nyárkezdet nem kedvez a strandéletnek.
– Ez így van, hasonlóan a tavalyi, tavalyelőtti, sőt, három évvel ezelőtti esős júliushoz, az idei sem kedvez a strandéletnek, de ettől függetlenül, akárcsak az elmúlt években, az idén sem éreztük a szállodai kapacitásoknál a vendégek hiányát. Lehet egy kicsit rosszul hangzik egyesek számára, de ide nem is sok vendégre van szükség, hanem pénzes vendégekre. Ha sok a vendég, sok a szemét, sok a civilizálatlan megnyilvánulás. Egy szállodában is, ha 65-66 százaléknál nagyobb az átlag foglaltság, a mindennapi élettel járó javításokat, karbantartási munkákat nem lehet elvégezni.
Amiről most beszélek, az egyfajta leányálom helyzet, mert Szovátán ahhoz képest, hogy tizenkét hónapon keresztül vannak költségeink, a nagy bevételek időszaka július és augusztus. Ezek a hónapok, mikor nem 66, hanem 96-97 százalékos havi átlag foglaltsággal dolgoznak a szállodáink. Summa summárum, azt gondolom, hogy ha az augusztusi időjárás olyan lesz, mint a tavaly, tavalyelőtt és ezelőtt három évvel, nagyon nagy meleg, igazi strandidő, mindenkinek javul a tónusa, minden helyrejön, más szállodai szolgáltatások ajánlójára gondolok, például a villásokra, mert ott igazából nincs vendég.
– Valóban nincs, mert amikor erre jöttünk, az út szélén szinte egymást érték a kiadó szoba feliratú papírt mutogató személyek
– Ezt a tanácstól kellene megkérdezni, mert ez törvénytelen. Mi nagyon sok pénzt költünk arra, hogy reklámozzuk magunkat. Nagyon sok pénzt költünk arra, hogy internetes elérhetőségünk legyen, vagyis, hogy civilizált elérhetősége és szobafoglalási lehetősége legyen a vendégnek. Abba a képbe, amit mi Szovátáról szeretnénk kialakítani, nem illenek bele az útszéli vendégfogók. Többször tárgyaltunk erről az önkormányzattal a tanácsban a szakbizottságban, hogy ezt a dolgot valami módon szabályozni kell, és ha megadjuk ezt a lehetőséget, akkor valahol a fürdőtelep bejáratánál egy helyre kellene gyűjteni őket. Azonban összeülünk, megtárgyaljuk, döntünk, határozat lesz belőle, de senki nem tartja be. A „cazare” feliratú pannókkal mindenki ott jön-megy, ahol akar. Van egy illető, aki a szállodánk bejáratánál állt, és ott próbálta meg reklámozni a panzióját. Amióta sorompó van a Danubius Hotel Szovátához, azóta a sorompónál áll, és ott próbálja elcsábítani a vendégeket, hogy ne a Danubiusba menjenek, hanem hozzá.
– Gondolom, aki a sorompóig eljön, az a hotelbe készül, a már előre lefoglalt szobába. Úgyhogy a szálloda közelében nem hiszem, hogy sikeres lenne a vendégfogási kísérlet.
– Ezért mondom, hogy olyan vendégkör kellene Szovátára, amelyik nem a „cazare” táblát keresi, hanem hetekkel hónapokkal előre leegyeztetett szolgáltatást foglalt le, és aki tudja, hogy neki a pénzéért milyen szoba jár.
Sajnálom, amikor olyan turistákkal és olyan turizmussal kell foglalkozni, amelyik itt helyben dönti el, hogy hova fog menni és hol fog aludni. Ez az a turizmus, ami nem igazán hiányzik Szovátáról
– Romániában élünk, itt ez a divat a tengerparttól a hegyvidékig
– Erre a turizmusra és erre a típusú turistára nem lehet számítani. Nem lehet megtervezni az életet. Például a Danubius Hoteleknél kint Magyarországon a heti egyeztetésen, arról is beszámolnak az értékesítők, hogy a négy hónapos előrejelzés miről szól.
– Szovátán ilyesmiről lehet szó?
– A Danubius kéri tőlünk is, és én nagyon remélem, hogy a Szováta és a Brădet Szálló esetében mi is megpróbálunk összeállítani egy ilyen hasonló tervet. Nagyon messze állunk még attól, hogy négy hónapra előre tervezzünk, de legalább egy-másfél hónappal előre jó volna látni, hogy hogy állunk, főleg a nyári szezon hónapjaiban, hogy legalább egy-két hónappal előre eldöntsük, hova indulunk.
Itt nálunk két, maximum három héttel előre vannak foglalások. Ami sokkal előbbre történő kapacitásfoglalás, azok a konferenciák. Ott hónapokkal előre egyeztetnek, szobát foglalnak, amit persze menet közben változtathatnak, pontosíthatnak. De a családok nyaralásában nincs benne, hogy hónapokkal előre megtervezzék és az úgy is történik.
Remélem, hogy a mi négycsillagos szállodáink ha nem is ebben az évben, de egy-két év múlva annyira jól fognak menni, hogy hónapokkal előre fognak szállodai kapacitást foglalni, ahhoz, hogy a Szováta vagy a Brădet Szállóban tudjanak eltölteni egy szabadságot.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató