2024. july 21., Sunday

A McLaren ausztrál versenyzője, Oscar Piastri nyerte a 39. Forma–1-es Magyar Nagydíjat vasárnap a Hungaroringen, ezzel pályafutása első sikerét aratta az elitkategóriában. A 23 éves pilóta mögött csapattársa, a brit Lando Norris ért célba másodikként, így a McLaren a 2021-es Olasz Nagydíj óta először aratott kettős győzelmet az F1-ben.

A harmadik helyen a hétszeres világbajnok brit Lewis Hamilton zárt a Mercedesszel, neki ez a 200. dobogós helyezése a Forma–1-ben.

A rajt után az első kanyarba egymás mellett fordult be a pole-pozícióból kezdő Norris, valamint Piastri és Verstappen, ebből a csatából pedig a belső íven forduló ausztrál versenyző jött ki a legjobban. Mögötte sorrendben Verstappen és Norris száguldott, igaz, a holland címvédő az egyes kanyarban elhagyta a pályát, és így jutott előnyhöz. A negyedik körben a csapat azt tanácsolta neki, hogy mielőtt még büntetést kap, engedje maga elé Norrist, a háromszoros vb-győztes pedig így is tett, de a rádión jelezte, hogy nem ért egyet a döntéssel.

A 15. körre a McLarennél meghatározták a stratégiát, legalábbis Norrisszal azt közölték a rádión, hogy koncentráljon Verstappenre, és ne arra, hogy Piastrit utolérje.

Az első kerékcserék sorát az élmezőnyből Hamilton kezdte meg, ő a 17. kör elején hajtott a bokszba, ugyanennek a körnek a végén pedig Norris is friss abroncsokat kapott. A 19. kör kezdetén Piastri autójára is felkerültek az új gumik, Verstappen pedig csak a 21. körben járt a bokszban.

A kerékcserék legnagyobb nyertese Hamilton lett, aki a bokszkiállásának köszönhetően megelőzte Verstappent, és feljött harmadiknak. A holland a 34. körben sikertelenül próbált visszaelőzni, manőver közben nem tudott befordulni a kanyarba. A hétszeres vb-győztes brit a 41. körben ismét a bokszba hajtott kerékcserére, Norrist pedig a 45. körben hívta ki a McLaren. Piastrinak két körrel később kellett a csapat hívására kiállnia friss abroncsokért, s így átadta a vezetést Norrisnak, aki nagyjából három másodperces előnyre tett szert. A McLaren két kör múlva rádión tájékoztatta Norrist, hogy adja majd vissza a vezető helyet Piastrinak, miközben Verstappen az 50. körben letudta a második kerékcseréjét.

A hajrában az ötödik helyre csúszó Verstappen a csapattal vitázott rádión a szerinte elrontott stratégia miatt, közben a McLaren Norrist győzködte, hogy kímélje még jobban a gumikat, de a brit versenyző nem igazán volt hajlandó lassabban menni. A leintésig a Verstappen–Red Bull, valamint a Norris–McLaren vita szórakoztatta elsősorban a nézőket, végül a holland címvédő egy alkalommal túlságosan optimista manőverre szánta el magát Hamiltonnal szemben, amelynek eredményeként a Red Bull bal hátsó kereke összeért a Mercedes jobb első abroncsával, s Verstappen ugratva elhagyta a pályát. Közben Norris három körrel a vége előtt – a McLaren sokszori győzködésének engedve – a célegyenesben maga elé engedte Piastrit, a saját csapatával folyamatosan vitatkozó Verstappennek pedig meg kellett elégednie az ötödik hellyel.

Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője (b) és Lando Norris, a McLaren brit versenyzője a Forma–1-es Magyar Nagydíjon a mogyoródi Hungaroringen 2024. július 21-én
  Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Forma–1-es Magyar Nagydíj, Hungaroring (70 kör, 306,630 km)

pontszerzők: 1. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) 1:38:01.989 óra, 2. Lando Norris (brit, McLaren) 2.141 másodperc hátrány, 3. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 14.880 mp h., 4. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 19.686 mp h., 5. Max Verstappen (holland, Red Bull) 21.349 mp h., 6. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) 23.073 mp h., 7. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) 39.792 mp h., 8. George Russell (brit, Mercedes) 42.368 mp h., 9. Cunoda Juki (japán, RB) 1:17.259 perc h., 10. Lance Stroll (kanadai, Aston Martin) 1:17.976 p h., 11. Fernando Alonso (spanyol, Aston Martin) 1:22.460 p h., 12. Daniel Ricciardo (ausztrál, RB) 1 kör h., 13. Nico Hülkenberg (német, Haas) 1 kör h., 14. Alexander Albon (thaiföldi, Williams) 1 kör h., 15. Kevin Magnussen (dán, Haas) 1 kör h., 16. Valtteri Bottas (finn, Sauber) 1 kör h., 17. Logan Sargeant (amerikai, Williams) 1 kör h., 18. Esteban Ocon (francia, Alpine) 1 kör h., 19. Csou Kuan-jü (kínai, Sauber) 1 kör h.

* leggyorsabb kör: 1:20.305 perc (Russell, 55. kör)

* pole pozíció: Norris

* feladta: Pierre Gasly (francia, Alpine, műszaki hiba, 33. kör)

A vb-pontversenyek állása

* versenyzők: 1. Verstappen 265 pont, 2. Norris 189, 3. Leclerc 162, 4. Sainz 154, 5. Piastri 149, 6. Hamilton 125, 7. Pérez 124, 8. Russell 116, 9. Alonso 45, 10. Stroll 24, 11. Hülkenberg 22, 12. Cunoda 22, 13. Ricciardo 11, 14. Oliver Bearman (brit, Ferrari) 6, 15. Gasly 6, 16. Magnussen 5, 17. Albon 4, 18. Ocon 3, 19. Csou 0, 20. Sargeant 0, 21. Bottas 0

* csapatok: 1. Red Bull 389 pont, 2. McLaren 338, 3. Ferrari 322, 4. Mercedes 241, 5. Aston Martin 69, 6. RB 33, 7. Haas 27, 8. Alpine 9, 9. Williams 4, 10. Sauber 0