Részletek a Maros Művészegyüttes életéből
2015-09-29 14:41:00
- Kaáli Nagy Botond
Mint arról korábban beszámoltunk, a múlt héten sajtótájékoztatót tartott a Maros Művészegyüttes vezetősége, amelyen szó esett az intézmény nyári turnéiról, megvalósításairól, jövőbeli terveikről, az együttes életében történt változásokról és a közelgő, ez évadi első bemutatójukról, a Szép piros hajnalban című előadásról. Utóbbiról részletesen írtunk, ezúttal a további részletekre térünk ki.
Mint azt Barabási Attila Csaba vezérigazgató elmondta, a nyáron számos fellépésen vett részt az együttes, illetve annak utánpótláscsapata, a Napsugár. Immár hagyományosan a Maros Művészegyüttes nyitotta a Vásárhelyi Forgatagot, Kibéden három alkalommal léptek fel, szeptemberben pedig egy igen rangos ciprusi néptáncfesztiválon az együttes magyar tagozata képviselte Romániát. Tavaly a román tagozattal vendégszerepeltek ugyanott, és annyira megtetszett a produkciójuk, hogy idén a magyar tagozatot is meghívták. Erdély legszebb táncait vitték Ciprusra, minden este más előadással léptek fel, Varga János koreográfiájában. – A legjobbnak ismerték el a produkcióinkat, ami hatalmas megtiszteltetés. Csáváson a Napsugárral léptünk fel, az ifjúsági tagozatunkra nagyon büszkék vagyunk. Nemrég ünnepeltük a Napsugár fennállásának huszadik évfordulóját, az öt hazai magyar hivatásos néptáncegyüttes között van olyan, amely nem rendelkezik ekkora múlttal.
Ami a jövőbeli terveket és programokat illeti, október nyolcadikán veszi kezdetét a Székelyföld Napok című rendezvénysorozat Marosvásárhelyen. Ennek a szervezését mi vállaltuk el, mi is nyitjuk meg. Igaz, a megyétől nem kaptunk akkora támogatást, mint az elmúlt években, de anyagi áldozatot hozunk és nívós eseménysorozatot szervezünk, erre a későbbiekben visszatérünk. Hamarosan sor kerül a hivatásos néptánc-együttesek vándortalálkozójára, amelynek idén Székelyudvarhely ad otthont, ezen is részt veszünk, és igény van a Rendhagyó történelemóra című előadás-sorozatunkra is, jelenleg folynak az egyeztetések Novák Ferenc „Tata” koreográfussal a folytatásról. Az évet a Gyöngykoszorúk Gyöngye című rendezvényünkkel zárjuk, e hagyományt más megyékben is el kívánjuk indítani. A Fehér megyei táncházmozgalom beindítása érdekében hamarosan Nagyenyedre utazunk. Ezt a mi feladatunknak tekintjük, mert e mozgalom a három székely megye közül mindig Maros megyében volt a legnagyobb, legerősebb. Ugyanakkor az új bemutatóink mellett nyolc régebbi előadásunkat tartjuk műsoron a kezdődő évadban, ezek közül ötöt Varga János szervezett.
– A közelgő bemutató utáni első előadásunk folklórműsor lesz az én összeállításomban – tette hozzá Füzesi Albert, az együttes áprilisban kinevezett új művészeti vezetője. – A produkció vezérfonala a Maros megyei farsangi és karácsonyi szokásokhoz fűződik. Falujáró, kedvderítő műsort tervezünk, mert vissza szeretnénk menni vidékre. Kötelességünk a vidéki közönségünket is kiszolgálni, és szerencsére most már elég sok kultúrházat felújítottak, kibővítettek, tudják az előadásainkat fogadni, képesek azok technikai szükségleteinek eleget tenni. Régebb ez nem volt így.
A személyzeti változásokkal kapcsolatosan Barabási Attila Csaba elárulta, az anyagiak miatt megnőtt a fluktuáció a hivatásos művészegyütteseknél.
– E fluktuáció nálunk a legalacsonyabb, ami jelzi, hogy akik ide jönnek, megtalálják a helyüket. Akik a Napsugártól érkeznek, nem vallanak szégyent a mi színpadunkon sem. Vannak új kollégáink – három fiatal táncos és egy zenész –, és vannak nyugdíjba menő kollégáink is, ami nagy dolog: a néptánc fizikailag nagyon megterhelő, sokan nem bírják ki a nyugdíjkorhatárig és egészségi okok miatt hamarabb távoznak. Technikai felszerelést is vásároltunk, video-projektort, laptopokat, fény- és hangtechnikai felszereléseket, nagy teljesítményű nyomtatógépet, amellyel a plakátjainkat mi is nyomtathatjuk. Mezőségi férfi- és női viseletekkel bővült a ruhatárunk, és hamarosan egy második buszsofőrt is alkalmazunk, amire ’89 óta nem volt példa. Továbbra is partnereink között tudhatjuk a marosvásárhelyi színházakat és társulatokat, illetve a tanfelügyelőséget. A magyar tagozat a Fehérlófiát román gyerekeknek adja elő, a román együttesek ilyen jellegű előadásokkal nem rendelkeznek. A Maros Művészegyüttes román tagozata ebből igyekszik kilépni és táncszínházi jellegű produkciókat is létrehozni, hazai szinten úttörő módon. A költségvetésbeli hiányokat pályázatokkal pótoljuk, de szomorú, hogy mindig magyar felületről nyerünk, románról sohasem. Bukarest-központú az egész rendszer. Pedig a pályázataink mindig megfelelnek, csak sosem kapnak elég pontot. Jellemző, hogy az együttes román tagozatának tavalyi, ciprusi útját magyar pénzzel finanszíroztuk. A Maros Megyei Tanáccsal a kapcsolatunk jó, tőlük gyakrabban kapunk támogatást – mondta a vezérigazgató, majd a korábban említett Székelyföld Napokra terelődött a szó, amellyel kapcsolatosan Vajda András néprajzkutató, a Hagyományos Kultúra és Művészeti Oktatás Maros Megyei Központjának osztályvezetője szólt.
– A művészegyüttes által szervezett Székelyföld Napokra idén október 8-a és 18-a között kerül sor. Az idei rendezvény mottója: Értéket teremtünk és őrzünk. A szervezésbe a Kriza János Néprajzi Társaság is bekapcsolódott, utóbbi szervezésében láthatja majd a közönség a Képek és értékek. Erdély néprajzi értékeinek képi reprezentációja című kiállítást, amelynek e megnyitójára az első napon kerül sor. Az Erdély értéktár nevű projekt keretében az értékgyűjtést próbáljuk meg új alapokra helyezni és népszerűsíteni. Ennek része a fotótárlat is. A társaság archívuma körülbelül 1500 képet tartalmaz, ezek közül válogattunk – a képek zöme az 1930-as és '70-es évek között készült, olyan személyiségek által, mint például Kós Károly. A Székelyföld Napok keretében huszonöt pannón tekinthetik meg ezeket a fényképeket – mondta Vajda András.
A rendezvénysorozat tervezett programjában a fotótárlat mellett találhatunk könyvbemutatót, folklórműsort és színházi előadást is, a részletekre a továbbiakban visszatérünk.