Szavaink történetéből
Szavaink története rovatunkban az év első hat hónapja neveinek eredetével foglalkozunk.
Szavaink története rovatunkban az év első hat hónapja neveinek eredetével foglalkozunk.
Az év első hónapjának JANUÁR változatban való első írásos említése 1416 utánra tehető. Latin jövevényszó, melyet később a németből is átvettünk (latin Januarius – Janushoz tartozó. Janus annak az óitáliai istennek a neve, aki az évkezdet istene volt). A magyarban többféle alakváltozatban élt, a január alak viszonylag késői (1810 körüli), német hatásra terjedt el (német Januar). Az év első hónapjának megnevezésére a régi nyelvben, illetve nyelvjárásainkban más szavak is megtalálhatók: Boldogasszony-hó, főhó, erős hó, évfő, télhó, újév hó, előhó.
A FEBRUÁR ugyancsak latin jövevényszó (lat. Februarius ’a tisztulás hónapja’), melyet ugyancsak a németből (ném. Februar) később vettünk át. A latin szó forrása a latin februa (többes szám) ’az év utolsó hónapjaiban tartott évenkénti tisztulási ünnep’. A hónap régi magyar elnevezései: böjt elő hó, gyertyaszentelő hó, fagyhó, másodhó, télutó.
MÁRCIUS hónapunk neve is latin eredetű, a latin Martius hónap Marsról, a háború istenéről kapta a nevét. A szó végi s ejtése (sz helyett) a magyaros latin ejtésmódot őrizte meg, vö. ciklus, május. A hónapnév a régi nyelvben és nyelvjárásainkban számos alakban kimutatható: böjtmáshó, fűhegy, harmadhó, tavaszelő, változó.
ÁPRILIS latin jövevényszó, vö. lat. Aprilis ’április’, mely valószínűleg az aperire ’nyit’ ige melléknévi származékának főnevesülésével keletkezett. A hónap egyéb elnevezései: Szent György hava, Szent György-hó, kinyíló hó.
MÁJUS latin jövevényszó, vö. lat. Maius. A hónap Jupiterről kapta a nevét, vö. lat. deus Maius ’a nagy isten (Jupiter)’. Az isten nevének végső forrása a ’nagy’ jelentésű latin magnus melléknév. A szóvégi s ejtése gyakori a latin jövevényszavainkban. A hónapnév a régi nyelvben és nyelvjárásainkban számos alakban élt: pünkösd hava, első gyümölcsű hó, ötödhó és tavaszutó.
JÚNIUS latin jövevényszó, vö. lat. Junius ’június’, tulajdonképpen ’a római istennőnek szentelt hónap’. Megfelelői a legtöbb európai nyelvben megtalálhatók. A magyarban a június hónap megnevezésére korábban használatos volt a Szent János hava, a Szent Iván hava, a kaszálóhó, félév, kaszálat, nyárelő, hatodhó.
Forrás: Etimológiai szótár