2024. july 21., Sunday

Cserejátékosok gólparádéját hozta az ettől az évadtól (a bajnokságot szponzoráló gazdasági társaság kérésére) Szuperliga névre átkeresztelt élvonalbeli labdarúgó-bajnokság első fordulójának rangadója: a friss Szuperkupa-győztes Sepsi OSK kétgólos hátrányból egyenlítve pontot szerzett a CSU Craiova otthonában, ezzel elrontotta a hazaiak új edzőjének, Bálint László Györgynek a bemutatkozását. A székelyföldi alakulat akár a győzelmet is megszerezhette volna, azonban a ráadás végén Ispas közelről nem tudott túljárni a vendéglátóknál utolsó mérkőzésén védő (a találkozó után az olasz labdarúgó Serie B-ben szereplő Palermóhoz távozó) Mirko Pigliacelli eszén. (A kapus azt állította, szívesen maradt volna Craiován, azonban úgy érezte, a klubnál már nemigen akarták a folytatást, lejáró egyezményének meghosszabbítását ugyanis rendre elodázták. Így amikor a Palermo szerződést ajánlott, elfogadta – a szerk.)

Andrei Ivan lendületes egyéni akcióval próbált az első perctől kezdve áttörni a Sepsi OSK védelmén a hazai csapat, ám jó lövése már nem volt a craiovai kapitánynak, kezdte beszámolóját a mérkőzésről az NSO. Ion Gheorghe viszont már a székelyföldiek első kontrájánál helyzetbe került, de lapos lövését védeni tudta Pigliacelli. A Craiova három szögletet is rúghatott az első tíz percben, Paul Papp, majd Ante Roguljic fejese is fölément, majd Ștefan Baiaram tévesztett kevéssel célt.

A Sepsi OSK első szögleténél Bogdan Mitrea a bal kapufa közeléből sem tudta kapura fejelni a labdát, és ezt nemsokára bánhatta a háromszéki alakulat, a megsérülő Roguljicsot váltó Gustavo Vagenin ugyanis első labdaérintéséből a hálóba fejelt Ivan beadásából (1-0) – az apró termetű brazilt teljesen magára hagyták a szentgyörgyi védők.

A játék képén azonban nem változtatott a gól, mindkét csapat próbált támadni, de a félidő végén a kapusok remekeltek: előbb Niczuly Roland tette bele bravúrosan a kezét az egyedül kapura törő Elvir Koljics emelésébe, majd Pigliacelli védte vetődve Gheorghe átlövését.

A kapuk szünet után is felváltva forogtak veszélyben, bár ekkor már a Sepsi OSK-nál volt többet a labda. Cătălin Golofca lapos lövésénél újra nagyot védett Pigliacelli, majd Alexandru Tudorie esett át az olasz kapuson, esélyt adva a VAR premierjére a román élvonalban – de így sem járt büntető a vendégeknek. Aztán a túl jó lövési lehetőségre váró Marius Ștefănescutól lopott labdával a CSU Craiova végigvitt egy mintaszerű kontrát, és Elvir Koljics lekészítéséből Gustavo belőtte második gólját (2-0) – de a Sepsi OSK ekkor sem adta fel.

Mario Rondón és Vitalie Damașcan becserélése új lendületet adott a szentgyörgyi támadásoknak, és utóbbi alig négy perccel a beállása után pazar kapáslövéssel szépített, a labda a jobb kapufáról pattant a hálóba (2-1). A végén pedig rövid felszabadításból Nicolae Păun lőtt 17 méterről nagyon hasonló gólt (2-2), ami után a VAR ismét akcióba lépett – de nem a gól érvényességét nézte, hanem a gólszerzőt letaroló Alexandru Mateiu megmozdulását, amely miatt jött is a piros lap a hazai középpályásnak.

A végjátékban így a Sepsi emberelőnyben mehetett a győztes gólért, de mivel Rareș Ispas közeli lövését Pigliacelli lábbal kivédte, csak döntetlennel növelte nyolcmeccsesre a Craiova elleni veretlenségi sorozatát.

Fotó: a CSU Craiova közösségi oldala

Mestermérleg

* Bálint László György (CSU Craiova): „Kezünkben volt a mérkőzés, de nem tudtunk jól gazdálkodni az utolsó húsz perccel. Meg kellett volna nyernünk a meccset, 2-2 lett, a végén még ki is kaphattunk volna.”

* Cristiano Bergodi (Sepsi OSK): „Kicsit nehezebben ment az első félidőben, ezért szünet után megváltoztattuk a játékrendszerünket. Jól kezdtünk a második félidőben, rájuk mentünk. Gratulálok a fiúknak, nagyon jól reagáltak az új helyzetre. Tetszett, hogy a végsőkig harcoltak.”

Labdarúgó-Szuperliga, 1. forduló: CSU Craiova – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 2-2 (1-0)

Craiova, Ion Oblemenco Stadion, 8000 néző. Vezette: Radu Petrescu.

Gólszerző: Gustavo (29., 59.), illetve Damașcan (73.), Păun (87.).

Kiállítva: Mateiu (89.).

Sárga lap: Baiaram (33.), Papp (64.), Pigliacelli (65.), illetve Bărbuţ (44.), Dumitrescu (65.), Mitrea (65.).

CSU Craiova: Pigliacelli – C. Căpățână (84. Martic), Papp, Screciu, Crețu, Mateiu – Roguljic (26. Gustavo), Baiaram (72. Nistor), Ivan – Koljic (73. Markovic).

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu (82. Ispas) – Ninaj (62. Rondón), Păun – Bărbuț (46. Golofca), Gheorghe (69. Jonathan Rodríguez), Ștefănescu – Tudorie (69. Damașcan).

Labdarúgó-Szuperliga, 1. forduló: Nagyszebeni Hermannstadt – CS Mioveni 3-0, CSU Craiova – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 2-2, Campionii FC Argeș Pitești – Aradi UTA 2-0, Kolozsvári CFR 1907 – Bukaresti Rapid 1923 1-0.