Tanácsok nyaraló allergiásoknak
A környezetváltozás már önmagában a tünetek súlyosbodását vagy új tünetek megjelenését vonhatja maga után, viszont némi elővigyázatossággal, tudatosan felkészülve minimalizálhatjuk a kellemetlenségeket.
A különböző típusú allergiás megbetegedésektől (asztma, szénanátha, kiütéses kórképek, atópiás dermatitisz) szenvedő emberek megtanulnak betegségükkel együtt élni a mindennapokban, viszont a biztonságot jelentő otthoni környezetből kiszakadva nyaralás, utazások alkalmával a szervezetük szokatlan mennyiségű vagy minőségű allergéneknek lehet kitéve.
A környezetváltozás már önmagában a tünetek súlyosbodását vagy új tünetek megjelenését vonhatja maga után, viszont némi elővigyázatossággal, tudatosan felkészülve minimalizálhatjuk a kellemetlenségeket. Sajnos sokan hajlamosak annyira kikapcsolódni a napi rutinból, hogy a jól beállított, működőképes gyógyszeres kezelésüket is „nyaraló üzemmódba” helyezik, ami napokon belül beárnyékolja a szabadság pillanatait.
Mielőtt útnak indulnánk, készüljünk fel tudatosan
Mindig nézzünk utána, hogy az úti cél milyen „allergénzónában” helyezkedik el. Ha szezonális pollen- vagy penészgomba- allergiában szenvedünk, próbáljuk a pihenésünket a pollenszezonon kívülre időzíteni. Amennyiben ez nem lehetséges, tájékozódhatunk az aktuális pollenhelyzetről telefonos applikációk vagy internetes programok segítségével, ha pontosan tudjuk, hogy mire vagyunk allergiásak, és kiválasztva a hónapot, beírva allergiás problémaokozónk nevét, máris tanulmányozhatjuk a pollentérképet. (Fontosnak tartom elmondani: sohase fogadjunk el hosszú távú gyógyszeres allergiakezelést, amit nem előz meg megfelelő allergiateszt elvégzése vagy amit nem a témában szakosodott orvos ír fel. A modern, tudományos tényekkel alátámasztott medicina korában nem szabadna olyan beteg legyen, aki csak annyit tud a betegségéről, hogy „allergiás vagyok mindenre”, vagy „pollenallergiám van”, mert ők valószínűleg arról sem értesültek még, hogy bizonyos szénanáthaformák allergénspecifikus immunterápia segítségével gyógyíthatók, nem csak tüneti kezelésben részesülhetnek.) Európai desztináció esetén hasznos segítséget nyújthat a www.pollen-info.org honlap, egzotikus utazások előtt a www.wordallergy.org tanulmányozható, illetve értékes információkkal szolgálhat az alapbetegség kezelését felügyelő allergológus szakorvos.
Általános érvényű szabály, hogy pakoljuk be és a kezelési sémának megfelelően szedjük a gyógyszert a szabadság ideje alatt is. Külföldön sokkal több allergia elleni gyógyszer vényköteles, nehezebben beszerezhető.
Ha poratka-allergiában (is) szenvedünk, jó, ha magunkkal visszük antiallergiás matracfedő lepedőnket és/vagy poratkaszűrő párnánkat. A hotelszobák poratkában bővelkedő ágyai könnyen okozhatják tüneteink fellángolását.
Ha állatszőr-allergiában szenvedünk, szállásunk kiválasztásakor fokozottan figyeljünk arra, hogy olyan helyet válasszunk, ahol előzőleg nem lehetett elszállásolva házi kedvenc, mert bármilyen alapos is legyen az érkezésünk előtti takarítás, pl. egy macskahámsejt allergénje akár 11 hónapig is képes bajt okozni egy arra allergiás számára.
Élelmiszer-allergiában szenvedők számára nagy körültekintés szükséges, hogy kilépve a megszokott rutinból véletlenül se érintkezzenek a bajt okozó élelmiszerekkel. Már a repülés tervezésekor ellenőrizni kell, hogy az adott légitársaságnál igényelhető-e allergén- mentes menü.
Bizonyítottan allergiás egyén egészségügyi biztosítással és a megfelelő orvosi papírokkal utaz-zon, mert minden óvintézkedés ellenére a baj hamar megtörténhet, és a külföldi orvosi ellátás néha nem is olyan egyszerű.
Utazás
Repülővel – a rettegett security check és a „milyen gyógyszert vihetek fel a repülőre” dilemma
Nemzetközi utasforgalmú repülőterek limitálják éles tárgyak, illetve folyadékok fedélzetre való felvitelét. Megengedik indokolt esetben kis mennyiségű gyógyszer magunknál tartását, viszont előfordulhat, hogy meg kell indokolnunk ezek szükségességét. Kérésre az allergológus szakorvos angol nyelvű bizonylatot állít ki a gyógyszerszükségletről. A fedélzetre sürgősségi, gyors hatású gyógyszerek felvitele lehet indokolt (antihisztaminikum, önbelövő adrenalininjekció, asztmásoknak gyors hatású inhaler), minden egyéb mehet a feladandó csomagba. Amennyiben allergénspecifikus immunterápiás kezelés alatt állunk, a deszenszibilizációt szolgáló nyelv alatti cseppeknek a kézipoggyászba kell kerülniük, hogy a szer tönkre ne menjen. A gép fedélzetén értesítsük a személyzetet betegségünkről, ha valamilyen allergénmentes menüt rendeltünk, együtt kell ellenőrizni, hogy valóban azt kapjuk-e. Amennyiben előzőleg életveszélyes anafilaxiás sokkot éltünk át, legyen kézügyben önbelövő adrenalininjekció. Ha bármilyen allergiás tünetet észlelünk repülés közben, vegyük be a sürgősségi gyógyszereket, és tájékoztassuk a személyzetet. Ha különösen hosszú repülőút előtt állunk, csomagoljuk kézügybe a megszokott kezelési sémába tartozó gyógyszereket az utazás időtartamára.
Autóval utazva cseréljünk pollenszűrőt indulás előtt, és próbáljunk felhúzott ablakokkal utazni, követve a napi gyógyszerszedési sémánkat, amennyiben szükséges.
Megérkezve úti célunkhoz
Ha ételallergiában szenvedünk, és a helyi lakosokkal nyelvi problémáink lehetnek a pontos kommunikációban, javasolt úgynevezett ételallergia kártya otthoni elkészítése (http://www.allerglobal.com/step2.php?sl=en), melyet felmutatva akár vendéglőben is étkezhetünk.
Csomagolt étel vásárlásakor mindig ellenőrizzük, hogy mit tartalmaz az adott élelmiszer, a legtöbb európai vagy amerikai országban kötelesek feltüntetni az allergéneknek minősülő anyagokat, ne feledjük, hogy az említett országokon kívül néhol lazábbak az erre vonatkozó törvények.
Ha nyaralás alatt mégis baj van
Allergiás tünetek jelentkezhetnek kezelt betegség esetében, viszont kellemetlen allergiás tüneteket mutathatnak olyan személyek is, akik máskor nem küszködnek ilyen gonddal.
Gyakori kórkép gyermekeknél vagy felnőtteknél a nyaralás alatt fellépő csalánkiütéses tünetegyüttes, mely szerencsére ritkán okoz komoly bajt, viszont nagy ijedtség övezi, kisgyerekes családok egyik rémálma. Tekintve, hogy ilyenkor a megszokott környezet és táplálkozási szokások teljesen átalakulnak, rengeteg mindennel jön érintkezésbe a szervezetünk, ártalmatlan kiütések jelenhetnek meg, melyek okára utólag nehéz rávilágítani, amennyiben egyszeri epizód, nem is feltétlenül szükséges.
Javasolt egy minimális gyógyszercsomag előkészítése, mely tartalmazzon antihisztaminikum- tablettát vagy cseppet, mentolos rázókeveréket, illetve, ha ismert légzőszervi előzmények vannak (visszatérő zihálás, asztma) mindig legyen kéznél gyors hatású inhalatív pumpa, ismert rovarcsípésre allergiásoknál allergológus orvos által felírt és használatát tekintve elmagyarázott önbelövő adrenalininjekció.
Ha allergiás tünetek jelentkeznek, gyógyszer hiányában próbálkozhatunk beszerezni gyógyszertárban azt, ami otthon maradt, viszont mindig ellenőrizzük a hatóanyagot és a dózist.
Ha komoly allergiás tüneteink vannak, kérjünk segítséget a körü-löttünk levőktől, hívjanak mentőt!
Ne feledjük, attól, hogy nem veszünk tudomást allergiás problémánkról, még létezik, sőt, kezeletlenül sok bajt okozhat nekünk és a körülöttünk élőknek egyaránt. Napjainkban a legtöbb allergia gyógyszeresen kontrollálható, némelyikük allergénspecifikus immunterápiával sikeresen gyógyítható.
Dr. Albert Kinga allergológus
Albert Optimun Medicals – Sepsiszentgyörgy