kiejtette Ausztriát

A török labdarúgó-válogatott kisebb meglepetésre, a duplázó Merih Demiral vezérletével 2-1-re legyőzte Ausztria csapatát a németországi Európa-bajnokság kedd esti nyolcaddöntőjében. A lipcsei mérkőzésen mindhárom találat szöglet után született.

Török szempontból álomszerűen kezdődött a mérkőzés, miután már az első percben előnybe kerültek: jobb oldali szögletből Güler ívelte élesen a kapu elé a labdát, amely a menteni igyekvő osztrák védőkről a kapu felé pattant. Pentz a gólvonalról kiütötte a labdát, de Demiral elé, aki három méterről a léc alá bombázott (1-0). A találat történelmi: az 57 másodperc után esett gól ugyanis minden idők leggyorsabbja az Eb-k kieséses szakaszában.

Ezt követően óriási nyomás nehezedett a török kapura, az osztrákok öt-hat percen át óriási lendülettel támadták a labdát, és igyekeztek a kapujukhoz szegezni riválisukat, egyenlíteni azonban nem tudtak.

Tíz perc után némileg megnyugodott a mérkőzés, az osztrákok csak a félidő egyes szakaszaiban tudtak nagyobb labdabirtoklási fölényt, nyomást kialakítani, de a Demiral irányította török védelem jól zárt. Közben a török csapat többször kiszabadult a nyomás alól, a pozíciós játéka viszont lassú volt, így nem tudott igazán veszélyes lenni.

A szünetben kettőt cserélt Ausztria, majd nekiugrott ellenfelének, amelynek eredményeként az első tíz percben három komoly helyzetet is kidolgozott, de képtelen volt kapuba találni. Ezt követően kiszabadult a török válogatott, és nem sokkal később megduplázta előnyét: az 59. percben jobb oldali szögletből Güler adott középre, az élesen belőtt labdát pedig Demiral három méterről a hosszú alsó sarokba fejelte (2-0).

Ekkor úgy tűnt, eldőlhet a mérkőzés, az osztrákok azonban nem adták fel, és a szakadó esőben folyamatosan támadtak, majd egy szöglet után gyorsan szépítettek: a 66. percben Sabitzer jobb oldali szögletét hét méterről megcsúsztatták, a hosszú oldalon üresen érkező Gregoritsch pedig közelről a kapuba lőtt (2-1). Az osztrák gól idején már szakadt az eső, ami még nehezebbé tette a futballisták dolgát. A hajrára fordulva Ausztria már nyomasztó fölényben játszott, a látványosan elfáradó török játékosok pedig utolsó energiáikat a védekezésbe fektették, labdaszerzések után már csak egy-két játékos vállalta a kontrákat. A hajrában azonban Yildiz így is kétszer ziccerbe került, de hibázott, így az osztrákok még az utolsó pillanatokban is az egyenlítésért támadhattak, és a ráadás végén Baumgartner ziccerben fejelhetett kapura, de Günok óriási bravúrral gyakorlatilag nyolcaddöntőbe védte csapatát.

A török válogatott szombaton a hollandokkal találkozik a negyeddöntőben.

Európa-bajnokság, nyolcaddöntő: Törökország – Ausztria 2-1 (1-0).

Lipcse, 38.305 néző, vezette: Artur Soares Dias (portugál).

Gólszerzők: Demiral (1., 59.), illetve Gregoritsch (66.).

Sárga lapok: Kökcü (11.), Yuksek (42.), illetve Schmid (38.), Lienhart (52.).

Törökország: Günok – Müldür, Bardakci, Demiral, Kadioglu – Yüksek (58. Özcan), Ayhan – Yilmaz, Kökcü (83. Kahveci), Yildiz (78. Aktürkoglu) – Güler (78. Yokuslu).

Ausztria: Pentz – Posch, Danso,

Lienhart (64. Wöber), Mwene (46. Prass) – Seiwald, Sabitzer – Laimer (64. Grillitsch), Baumgartner, Schmid (46. Gregoritsch) – Arnautovic.

Török szurkolók a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében játszott

Ausztria – Törökország mérkőzést nézik a dortmundi szurkolói zónában 2024. július 2-án

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd