A családi adózás már elvetélt tervezete után a társadalombiztosítási járulékoknak a munkavállalókra való áthárítását illetően is visszakozhat a kormány.
A családi adózás már elvetélt tervezete után a társadalombiztosítási járulékoknak a munkavállalókra való áthárítását illetően is visszakozhat a kormány. A forró őszt és telet így sem fogják megúszni.
Szerdán a tb-járulékok munkavállalókra való áthárítása ellen már több ezren vonultak utcára, és mától folytatják az üggyel kapcsolatos tárgyalásokat a kormány és az egyik szakszervezeti szövetség képviselői. Előzetesen még ment a keménykedés a kormányfő és pártvezére részéről, hogy márpedig ők meg nem hátrálnak, de nem ez lenne az első eset. Most megkapták a lehetőséget az elegáns visszavonulásra, és mindenki jobban járna, ha élnének is vele, mert az eddigi jelek alapján ez a terv nem egy átgondolt adóreform. Inkább az eltúlzott választási ígéretek kozmetikázására szolgál, ám épp olyan robbanásveszélyes, mint egy meggondolatlanul tűzbe hajított dezodoros flakon.
E járulékrendszer átalakításával a kormánypártok törzsszavazói rétegének – amely aligha van tisztában a bruttó és a nettó bér közti különbséggel, illetve a jelenleg a munkáltatót és a munkavállalót terhelő járulékok megoszlásával – be lehetne mesélni, hogy ők voltaképp megkapták papíron a beígért béremeléseket. Azonban a politikusok összes nyilatkozata ellenére a kormánynak semmilyen eszköz nincs a kezében, amivel garantálhatná, hogy a magánszféra egyes részeiben ez a rendszerátalakítás ne okozzon reálbércsökkenést. Ilyesmi nyilván nem fenyeget a munkaerőhiánnyal szembesülő ágazatokban, ahol saját maga alatt vágná el a fát az a vállalkozó, aki csökkentené képzett és bevált alkalmazottainak a bérét. Ám azokban a minimálbéres szektorokban, ahol bőven van munkaerő, és az eddigi béremeléseket is csak a törvényi szabályozás, nem a teljesítményjavulásból származó bevételtöbblet eredményezte, ott, ahogy a szakértők ezt már jelezték, elkerülhetetlenül csökkennének a bérek. Ezt egyetlen módon, a teljes gazdaság államosításával tudná elkerülni a kormány, de már nem a 69 évvel ezelőtti szelek fújnak a világban.
Erre azonban kicsi az esély, de nem csak azért, mert szerdán az egyik szakszervezeti szövetség néhány ezer embert kivitt a kormány székháza elé, hanem főleg azért, mert látva a kormány eddigi munkáját, egy lyukas garast sem volna érdemes tenni arra, hogy van egy alkalmazható kész tervezetük erre az ötletre. Ebben a csapatban bár az okos hazugsághoz sincs elegendő ész, és a teljesíthetetlen ígéreteik mellett a közeledő tél nehézségei is gyarapítani fogják az elégedetlenek táborát. De aki elvetette a szelet, az arassa is le a vihart, érdemei szerint.