nem jutott négyesdöntőbe a magyar csapat

A magyar labdarúgó-válogatott a budapesti Puskás Arénában 2-0-s vereséget szenvedett az Európa-bajnok olasz csapattól a Nemzetek Ligája hatodik, zárófordulójában, így az A divízió 3. csoportjának második helyén zárta a sorozatot.

A magyarok szokás szerint bátran, letámadással kezdtek, de Szoboszlai veszélyes helyről elvégzett szabadrúgása a sorfalban kötött ki. Az első olasz helyzetre sem kellett sokat várni, mert Gulácsi kiejtett egy nagyon könnyű labdát, így a visszafutó Szalai Attilának kellett a gólvonalról mentenie. Az első percek után az olaszok átvették az irányítást, de a németekkel és az angolokkal ellentétben nekik sikerült több veszélyes akciót is vezetniük, ráadásul alkalmanként megbontaniuk a magyar védelmet. A vezető góljukhoz azonban Nagy Ádám kapitális hibájára volt szükségük, mert a Pisa középpályása röviden gurított haza, Gnonto lecsapott a labdára, a kapujából kifutó Gulácsi ekkor még hárítani tudott, de a kipattanót Raspadori elhúzta mellette, majd közelről a hálóba gurított (0-1). A magyar csapatot nem törte meg a kapott gól, sőt, volt egy ötperces periódus, amikor sikerült nyomást gyakorolnia a vendégek kapujára. A szünet előtt az első komoly magyar helyzet is kimaradt egy jobb oldali szabadrúgás után.

A magyarok nagy lendülettel kezdtek a csoportgyőzelmet jelentő egyenlítés reményében, és egy támadáson belül több gólszerzési lehetőségük is volt, azonban Donnarumma bravúrok sorával akadályozta meg a gólt. A kimaradt helyzeteket pedig jószerivel azonnal megbüntette az Európa-bajnok, ugyanis egy gyors ellenakció végén megduplázta az előnyét: az 52. percben Cristante elviharzott a jobb szélen, lapos beadását pedig a hosszú oldalon érkező Dimarco a kapuba lőtte (0-2). Ezt követően az olasz csapat visszaállt és az eredmény tartására törekedett, a felbátorodó magyarok ugyan beszorították a riválist, azonban vagy kaput tévesztettek, vagy a nagyszerű napot kifogó Donnarumma eszén nem tudtak túljárni. Az utolsó húsz percre kissé elfáradtak Marco Rossi tanítványai, ami elsősorban abban nyilvánult meg, hogy a kulcspasszok már pontatlanok voltak, így meddővé enyhült a magyar csapat fölénye. A 75. percben elhagyta a pályát a búcsúzó Szalai Ádám, akinek nevét skandálta a közönség. A cserék hatására sem tudott új erőre kapni a nemzeti együttes a hajrára, így, bár becsülettel próbálkozott a lefújásig, reális esélye már nem volt a szépítésre sem, sőt Gulácsinak kellett védenie, hogy ne nőjön tovább a különbség.

A magyar válogatott legközelebb november 17-én Luxemburgban, majd három nappal később hazai pályán Görögországgal játszik barátságos mérkőzést.

Callum Styles (j) lövését hárítja Gianluigi Donnarumma: az olasz kapus hétfőn este verhetetlen volt, csapata legjobbjának bizonyult, és nagy szerepe volt a vendégek sikerében

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Mestermérleg

* Marco Rossi (Magyarország): „Sajnálom, hogy a csoportgyőzelem kapujában nem sikerült még egy bravúrt elérnünk, olyan jó lett volna ma még egyszer csodát tenni! Ilyen csapatok ellen azonban tökéletesen, majdhogynem hibátlanul kell játszani, és bízni abban, hogy ők elkövetnek néhány hibát. De ma mi hibáztunk. A szerencse sem volt mellettünk, Donnarumma óriási napot fogott ki, ő volt a mezőny legjobbja. A játék olvasásában előre kell lépnünk és javulnunk, mert ilyen magas letámadás esetén nem röviden kellett volna passzolni hátul, hanem például hosszú labdával Szalai Ádámot keresni elöl. Azonban nem akarok és nem is engedhetem meg magamnak azt a luxust, hogy felelősöket keressek. Amikor rosszul mennek a dolgok, akkor is együtt vagyunk, nemcsak amikor jól. Büszke vagyok a tanítványaimra, különösen a második félidőben nyújtott teljesítményükre, mert mindent, tényleg minden tőlük telhetőt beleadtak minden meccsen. Kicsit olyan ez a vereség, mint a tavalyi Európa-bajnokságon a 2-2-es döntetlen, azaz hiába volt nagy eredmény ez a Nemzetek Ligája-menetelés, most mégis mindenki kicsit csalódott, ahogy az akkori búcsú után is. Ettől függetlenül lehülyéztem volna, ha valaki azt mondja nekem a sorsolást követően, hogy az utolsó meccsen Olaszországgal a csoportgyőzelemért játszunk. A magyar csapat kivívta a teljes európai labdarúgás tiszteletét.”

* Roberto Mancini (Olaszország): „Remek hangulatú volt a mérkőzés, a közönségnek köszönhetően is, amely rendkívüli volt, végig biztatta a magyar együttest, és megtapsolta az olasz himnuszt, amit külön köszönök. A magyar csapat ezúttal is jól játszott, nem a véletlen műve, hogy nehéz helyzetbe hozta a német és az angol válogatottat, ráadásul nem először. Mi azonban ma este tökéletesen szerepeltünk, az első perctől az utolsóig. Persze, volt benne szenvedés is, például túl sokáig volt 0-0, de a második félidőben is voltak nehéz perceink. Az első félidőben szépen is játszottunk, jó mélységi indításokkal. Külön kiemelem Gianluigi Donnarummát, remekül védett.”

Nemzetek Ligája, A divízió, 3. csoport, 6. (utolsó) forduló: Magyarország – Olaszország 0-2 (0-1)

Budapest, Puskás Aréna, 67 ezer néző, vezette: Benoît Bastien (francia).

Gólszerzők: Raspadori (27.), Dimarco (52.).

Sárga lap: Szalai Á. (45.), illetve Acerbi (34.).

Magyarország: Gulácsi – Lang, Orbán, Szalai A. – Fiola, Nagy (46. Styles), Schäfer, Kerkez (57. Gazdag) – Szoboszlai (85. Kleinheisler), Nego (75. Bolla) – Szalai Á. (75. Ádám).

Olaszország: Donnarumma – Acerbi (46. Bastoni), Bonucci, Tolói – Di Lorenzo (90. Mazzocchi), Barella, Jorginho (72. Pobega), Cristante, Dimarco – Raspadori (72. Scamacca), Gnonto (65. Gabbiadini, 65.).

Nyeretlenül zártak az angolok

A magyarokkal azonos csoportból búcsúzó Eb-döntős angol válogatott Londonban hatgólos döntetlent játszott a német együttessel a labdarúgó Nemzetek Ligája (NL) hatodik, utolsó fordulójában hétfőn. A tavaly Eb-ezüstérmes, az NL élvonalából sereghajtóként már a záróforduló előtt biztosan kieső angolok ugyan kétgólos hátrányból még rövid időre fordítottak, ám a nyeretlenségüket végül nem tudták megszakítani.

Nemzetek Ligája, A divízió, 3. csoport, 6. forduló: Anglia – Németország 3-3 (0-0). Gólszerzők: Shaw (72.), Mount (75.), Kane (83. – 11-esből), illetve Gündogan (52. – 11-esből), Havertz (67., 87.).

Hiábavaló román siker

Románia válogatottja 4-1-re legyőzte a vendég bosnyák csapatot, amely már korábban bebiztosította első helyét és feljutását a labdarúgó Nemzetek Ligája B divíziójának a 3. csoportjában, mivel azonban Finnország nyert Montenegróban, a románok kiestek. Egy osztállyal lejjebb, a C divízió 4. csoportjában a már győztes Georgia csupán egy góllal nyert a sereghajtó Gibraltár stadionjában.

Nemzetek Ligája, 6. (utolsó) forduló:

* B divízió, 3. csoport: Montenegró – Finnország 0-2 (0-0), ROMÁNIA – Bosznia-Hercegovina 4-1 (1-0). A végeredmény: 1. (és feljutott) Bosznia-Hercegovina 11 pont, 2. Finnország 8, 3. Montenegró 7, 4. (és kiesett) ROMÁNIA 7.

* C divízió, 4. csoport: Észak-Macedónia – Bulgária 0-1 (0-0), Gibraltár – Grúzia 1-2 (0-1). A végeredmény: 1. (és feljutott) Georgia 16 pont, 2. Bulgária 9, 3. Észak-Macedónia 7, 4. (és kiesett) Gibraltár 1.

* D divízió, 2. csoport: San Marino – Észtország 0-4 (0-1). A végeredmény: 1. (és feljutott) Észtország 12 pont, 2. Málta 6, 3. San Marino 0.